REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW seria 3 E46: wymiana oleju silnikowego

Robert Kuśpiel
Wymiana oleju silnikowego w BMW serii 3 E46.
Wymiana oleju silnikowego w BMW serii 3 E46.

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana oleju silnikowego w BMW E46 pozwala nam zachować silnik w odpowiedniej kondycji. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy we wszystkich modelach BMW serii 3 E46.

Wymianę oleju silnikowego należy przeprowadzać co roku o tej samej porze. Olej wymieniamy co 15 000 km. Materiały eksploatacyjne nie są drogie, dlatego można sobie pozwolić na częstą wymianę. Koszt zakupu filtru to wydatek około 30 złotych. Jeśli chodzi o olej to wszystko zależy od tego na jakiego producenta się zdecydujemy.

REKLAMA

Zobacz też: BMW E46: wymiana pompy wspomagania

Do przeprowadzenia wymiany oleju w BMW E46 należy przygotować następujące narzędzie i materiały eksploatacyjne.

 • Kanał lub podnośnik
 • Puste naczynie
 • Olej silnikowy
 • Filtr oleju
 • Pierścień korka spustowego
 • Uszczelka obudowy filtru oleju

Do przeprowadzenia wymiany oleju zalecamy używać olej tego samego rodzaju. Nie należy mieszać różnych rodzajów i gatunków oleju. Mieszanie oleju różnych marek również nie jest wskazane. Jeżeli decydujemy się na jednego producenta to zalecamy przy nim zostać. Zużytego oleju nie należy wylewać w przypadkowe miejsca. Razem ze starym filtrem należy oddać go do punktu utylizacji.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana cieczy chłodzącej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wymiany potrzebna jest następująca ilość oleju

 • 316 od kwietnia 1998, 318i od września 1998 – 4.0L
 • 316i/318i od czerwca 2001 – 4.25L
 • 320i/323i/325i/328i/330i – 6.5L
 • 318d/320d od kwietnia 1998 – 5.0L
 • 320d od września 2001 – 5.5L
 • 330d – 6.75/7.0L

Przechodzimy do zlewania oleju silnikowego. Do naszej pracy będzie potrzebny podnośnik warsztatowy lub kanał. Można wykonać to również za pomocą tradycyjnego podnośnika (lewarka) jednak nie jest to bezpieczne jak w przypadku dwóch pozostałych rozwiązań. Przed zlewaniem oleju musimy rozgrzać silnik do temperatury roboczej. Unosimy samochód i otwieramy klapę pod miską olejową. Najlepiej zrobić to za pomocą śrubokręta gwiazdkowego.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana żarówek

REKLAMA

Teraz podstawiamy puste naczynie pod miskę olejową i odkręcamy korek spustowy. Robimy to bardzo powoli i ostrożnie. Istnieje duże prawdopodobieństwo poparzenia. Olej silnikowy w początkowej fazie wypływa pod bardzo dużym ciśnieniem. Korek umiejscowiony jest z boku miski olejowej. Warto przyjrzeć się dokładnie jak wygląda zlany olej. Jeżeli widzimy w nim dużą ilość opiłków metalowych może to świadczyć o usterce silnika.

Zazwyczaj wskazuje to chociażby na zatarcie łożysk wału korbowego. W takim przypadku wymagana jest naprawa. Po jej wykonaniu konieczne jest dokładne wyczyszczenie kanałów i przewodów olejowych. Pozostałości mogą doprowadzić do ponownego uszkodzenia w bardzo krótkim czasie. Przechodzimy do wymiany filtru oleju. W modelu E46 stosowane są dwa rodzaje filtrów. Wszystko uzależnione jest od typu silnika.

Zaczniemy od filtra ze śrubą środkową. Na początku musimy ją wykręcić z pokrywy. Teraz wyjmujemy te dwa elementy i czekamy aż cały olej wypłynie z obudowy. Teraz pozostaje wyjąć stary wkład filtru. Warto mieć przy sobie czyste szmatki w celu wytarcia oleju, który został rozlany podczas tej operacji. Wkładamy nowy filtr zachowując wszelkie oznakowania co do kierunku montażu. Powinny być oznaczone na obudowie.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: sprawdzanie ciśnienia sprężania

REKLAMA

Kolejny krok to dokładne wyczyszczenie pokrywy filtru oleju. Nie zapominajmy również o wymianie gumowych pierścieni uszczelniających. Powinny być w zestawie razem z filtrem. Dokładnie dwa – jeden do środkowej śruby a drugi do pokrywy. Przed montażem zalecamy zwilżyć je delikatnie nowym olejem silnikowym. Montujemy wszystko na swoje miejsce i dokręcamy śrubę środkową.

W filtrze z pokrywą wkręcaną sposób postępowania wygląda następująca. Na początku musimy wykręcić pokrywę. Do tego będzie nam potrzebny klucz nasadowy 36. Czekamy aż cały olej wypłynie z obudowy filtra i wyjmujemy znajdujący się w nim wkład. Olej, który wyciekł wycieramy dokładnie za pomocą czystej szmatki. Podobnie jak w pierwszym przypadku wymieniamy uszczelki. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Przechodzimy do zalania silnika nowym olejem. Na początku musimy zakręcić korek spustowy. Do tego używamy nowego pierścienia uszczelniającego. Nie stosujemy przy tym zbyt dużej siły gdyż można uszkodzić gwint. Teraz opuszczamy samochód i wlewamy nowy olej. Odkręcamy korek wlewu i nalewamy około 75% nominalnej ilości. Nie zaleca się zalewania zbyt dużej ilości, może to doprowadzić do uszkodzenia katalizatora lub uszczelnienia silnika.

Odpalamy samochód i pozwalamy mu popracować na luzie, patrzymy czy gaśnie lampka kontrolna ciśnienia oleju. Po około 5 minutach wyjmujemy bagnet kontrolny oleju i sprawdzamy jego stan. Jeżeli widzimy, że jest go zbyt mało to dolewamy brakującą ilość. Warto wiedzieć, że różnica pomiędzy znakiem MIN a MAX wynosi w przybliżeniu 1 litr. Teraz ponownie unosimy samochód i sprawdzamy czy nie są widoczne żadne wycieki.

Zobacz też: Jak wymienić olej w moście BMW E36 328i Coupe?

Jeżeli nie stwierdzamy żadnych nieprawidłowości to zamykamy klapę znajdującą się pod miką olejową. Ryglujemy ją obracając zacisk za pomocą śrubokręta gwiazdkowego o ok. ¼ obrotu. Zalecamy ponownie sprawdzić poziom oleju po 2 dniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA