Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji / Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji / shutterstock

Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

rozwiń >

Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji

Żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie może wjechać na teren państwa polskiego. Nie ma znaczenia, od strony którego kraju próbuje przekroczyć granicę. Nie ma również znaczenia fakt, iż za kierownicą pojazdu zarejestrowanego w Rosji nie siedzi Rosjanin. Liczy się tylko pochodzenie pojazdu. Jak je ustalić? Dokonuje się tego na podstawie faktu, iż samochód został zarejestrowany w Rosji i posiada rosyjskie tablice rejestracyjne. To jedyna przesłanka.

Zakaz aktualnie został rozszerzony o samochody prywatne. Mowa o pojazdach przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi. Wcześniej podobny zakaz dotyczył pojazdów ciężarowych, ale i naczep czy przyczep.

Ważne

Podstawą do wprowadzenia zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji jest rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014z późn. zm.).

Jest też zakaz przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji

W języku oficjalnym mówi się nie tyle o zakazie wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji. Mówi się o zakazie przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. To oznacza dużo szerszą kwalifikację prawną. Bo w pojęcie to łapie się zatem także zakaz zakupu, przywozu lub przekazywania do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji.

W skrócie nawet jeżeli Rosjanin przekaże w darowiźnie swój samochód lub go sprzeda np. Polakowi, ten nie będzie mógł nim przekroczyć granicy. Rosyjskie tablice rejestracyjne i w tych przypadkach są dyskwalifikujące.

Od kiedy obowiązuje zakaz wjazdu do Polski dla aut zarejestrowanych w Rosji?

Zakazu przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji obowiązuje w Polsce od północy 17 września 2023 r. Dla przykładu Litwa zastosowała się do unijnej regulacji już w poniedziałek 11 września 2023 r. Na razie zakaz ma obowiązywać bezterminowo. Nie jest to zatem rodzaj sankcji chwilowej, a długotrwałej. Przepisy nie zostaną odwołane do momentu, w którym sytuacja wojenna między Rosją a Ukrainą się nie ustabilizuje.

Kierowca z Rosji nie chce zawrócić. Co dalej?

Procedura wygląda następująco. Gdy samochód zarejestrowany w Rosji dotrze do polskiej granicy, zostanie zawrócony przez celników. Nie ma możliwości, żeby został odprawiony i to bez względu na fakt czy będzie chciał przejechać przez granicę w Kaliningradzie, czy np. na Białorusi. Co jednak w sytuacji, w której kierowca zawrócić nie będzie chciał? Służby są przygotowane na taką możliwość. Pojazd zostanie zajęty przez jednostkę celno-skarbową, a kierujący w skrajnym przypadku będzie aresztowany.

Jakie są wyjątki od zakazu wjazdu do Polski dla samochodów z Rosji?

Zakaz wjazdu do Polski dla samochodów zarejestrowanych w Rosji nie będzie obowiązywał tak naprawdę wyłącznie w dwóch przypadkach. Mowa o:

  • sytuacji, w której kierujący na granicy okaże wizę tranzytową, która będzie dotyczyć przejazdu do i z Kaliningradu. To jedyna możliwość, aby granicę przekroczył pojazd prywatny.
  • samochodach należących do służb konsularnych. Te z pewnością również zostaną wyjęte spod obowiązywania ograniczeń.

Zakaz wjazdu, a auta znajdujące się już na terenie UE

Zakaz wjazdu na teren UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji ma oznaczać doszczelnienie sankcji. To kara o sporej dozie dolegliwości. Zakaz obowiązuje w przypadku Polski od 17 września 2023 r. Co jednak z pojazdami, które przekroczyły granicę wcześniej? Tu kierujący muszą się przygotować na dwa scenariusze.

  • Po pierwsze użytkownicy takich pojazdów będą mieli pół roku na opuszczenie terytorium UE. Jeżeli nie zastosują się do tego nakazu, w razie kontroli drogowej pojazd przejmie służba skarbowa, a kierowca i pasażerowie będą deportowani.
  • Po drugie taki samochód i tak będzie nie do sprzedania. Bo nawet jeżeli pojazd znajduje się już na terenie UE, cały czas dotyczy go zakaz zakupu. Właściciel nie będzie zatem w stanie sprzedać pojazdu, a nawet jeżeli to zrobi, nowy właściciel nie będzie miał możliwości jego przerejestrowania.
Moto
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?
17 maja 2024

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

pokaż więcej
Proszę czekać...