REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Klimat - kiedy jechać?

REKLAMA

Do Dominikany najlepiej wybrać się w okresie chłodnym (grudzień – kwiecień), w tym czasie powietrze jest mniej wilgotne, opady rzadsze, a temperatura trochę niższa, przez co łatwiejsza do wytrzymania.

Należy jednak zwrócić uwagę na różnice panujące na południowym i północnym wybrzeżu a skalistymi wzniesieniami na zachodzie kraju.

Od maja do października trwa pora deszczowa, charakteryzująca się częstymi, silnymi, ale krótkotrwałymi ulewami. W tym czasie jest tak duszno, że nie sposób wypoczywać. Od sierpnia do października trwa pora huraganów, która przynosi wiele ofiar i zniszczeń.

Wiza, przepisy wjazdowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na utrzymanie przez deklarowany okres pobytu. Kwota wymagana na każdy dzień pobytu nie jest określona. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu. 

Zobacz też: Boliwia

Z kartą turystyczną można przebywać na terenie Dominikany do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi zalegalizowane w konsulacie Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy. Termin ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 6 miesięcy; pasz¬port musi być w dobrym stanie.

Przepisy celne

Cło obowiązuje na wwóz samochodów, motocykli, łodzi, narzędzi, maszyn, części zamiennych. Leki i narkotyki – jeśli służą one danej osobie i są przepisane przez lekarza – można wwozić bez podatku. W innych przypadkach ich przywóz jest zabroniony, a osoba, która tego dokonała, zostanie deportowana po uprzedniej rozprawie sądowej. Można przywieźć wyroby alkoholowe do własnej konsumpcji, w ilościach umiarkowanych. Wwóz broni, amunicji i innych niebezpiecznych przedmiotów jest zabroniony, a przywożące je osoby podlegają karze więzienia. Zabrania się także wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Można wwozić zwierzęta domowe, jeśli są zaszczepione przeciw wściekliźnie. Psy i koty wwożone są bez podatku; inne zwierzęta – za zgodą narodowego departamentu rolnictwa i zoologii. Nie można opuścić Dominikany z sumą większą niż 10 tys. USD.

Przepisy prawne

W przypadku przekroczenia przepisów prawa karnego zasądzane są kary więzienia i grzywny. Osoby posiadające narkotyki, używające ich lub przemycające je narażone są na kary od 2 do 5 lat więzienia oraz wysokie grzywny (od 50 000 do 250 000 DOP). Jeszcze bardziej restrykcyjne są kary za przestępstwa na tle seksualnym, za które można dostać wyrok do 20 lat więzienia. Tak samo karane jest nielegalne posiadanie broni.

Ubezpieczenie

Nie ma stosownych przepisów. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia firm amerykańskich.

Meldunek

Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu (hotel, pensjonat). Wypełnia się stosowny formularz.

Szczepienia, opieka medyczna

Nie są wymagane ani zalecane szczepienia. Występują tu zagrożenia epidemiologiczno-sanitarne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Turyści planujący dłuższy pobyt na Dominikanie powinni zaszczepić się przeciw durowi brzusznemu. Występują też zagrożenia malarią i chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego (filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza), oraz wścieklizną. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary. Dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej wziąć własne lekarstwa (muszą być jednak przepisane przez lekarza) i środki pierwszej pomocy.

Informacje dla kierowców

Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wynajmując samochód, warto wykupić ubezpieczenie full inclusive.

Bezpieczeństwo

Nie występuje większe zagrożenie przestępczością. Nie odnotowano zagrożenia terroryzmem. Poziom przestępczości pospolitej jest dużo niższy niż w Europie i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii i większej ilości gotówki. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z ho¬teli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych (np. biżuterii).

Święta

Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, 21 stycznia – Święto Marii Dziewicy, patronki Dominikany, 26 stycznia – Dzień ku czci Juana Pablo Duarte, jednego z twórców państwa, 27 lutego – Dzień Niepodległości, Wielki Piątek i Święta Wielkanocne (wszystkie sklepy i urzędy są zamknięte), 14 kwietnia – Dzień Panamerykański, 1 maja – Święto Pracy, 10–12 lipca – Festival de Sosua, 16 lipca – Dzień Fundacji Trinitaria, 24 lipca – Festival Merengue w Santo Domin¬go, 16 sierpnia – Święto Odnowy, 24 sierpnia – Dzień Świętej Mercedes, 12 października – Święto Odkrycia Ameryki, 21–25 października – Festival Merengue w Puerto Plata, 24 października – Dzień ONZ, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

Zobacz też: Chile

Przydatne informacje

  • Banki są otwarte od 8.30 do 15.00 lub 18.00, w soboty i niedziele są zamknięte. Akceptowane są karty kredytowe: VISA, Masters, American Express i Diners Club. Bankomaty są dostępne właściwie w każdym miejscu, bezpieczne są tylko te w strefie turystycznej;
  • Można legalnie wymienić dolary lub euro w bankach, kantorach, hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpieczna. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich. Pieniądze i karty kredytowe, a także paszporty i inne dokumenty osobiste najbezpieczniejsze są w skrytkach hotelowych (dopuszczalne jest posługiwanie się fotokopią paszportu). Nie należy wychodzić z hotelu z większą gotówką;
  • Rząd pobiera następujące podatki: 5 proc. od rachunków za pokoje hotelowe, 12 proc. od artykułów żywnościowych i napojów;
  • W większości stref turystycznych ceny są podobne, z wyjątkiem najdroższych hoteli, gdzie ceny są dużo wyższe. Zwyczajem jest dopisywanie w restauracji 10 proc. sumy rachunku za obsługę. Przyjęte jest, że podczas zakupów (szczególnie na ulicy i w sklepach z pamiątkami) należy się targować;
  • Taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy;
  • Różnica czasu przez cały rok wynosi 4 godziny w stosunku do czasu Greenwich;
  • Energia elektryczna: 110 Volt/60 Hz;
  • Woda: w hotelach i miejscach publicznych nie należy pić wody z kranu;
  • Numer kierunkowy dla rozmów telefonicznych (00) 809;
  • Policja: tel. 911.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Dominikańska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku.

Stolica: Santo Domingo,
Waluta: peso dominikańskie (DOP),
1 EUR = 44,38 DOP; 1 USD = 33,31 DOP,
(dolary amerykańskie są powszechnie uznawane jako środek płatniczy),
Język urzędowy: hiszpański.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA