REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egipt

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

 

Klimat - kiedy jechać?

REKLAMA

Wybrzeże Egiptu należy do śródziemnomorskiej strefy klimatycznej, od Kairu przechodzi w klimat półpustynny, a od Luksory do samego południa kraju panuje klimat pustynny.

Najlepszym czasem na zwiedzanie Egiptu jest zima (listopad – koniec lutego). Na terenie całego kraju pogoda jest przyjemna, opady tylko sporadycznie występują na północy, przy czym na południu jest sucho i słonecznie. Jedynie nocą jest chłodno, na południu nawet zimno. Pogoda powoduje masowy napływ turystów, przez co jest dosyć tłoczno.

Wiosną jest cieplej, ale wiejący wiatr powoduje wzbijanie się tumanów kurzu i gorącego piasku. Jest na tyle uciążliwy, że zdarza się odwołanie lotów. Mimo tego utrudnienia jest to również dobry kres na zwiedzanie kraju.

REKLAMA

Lato jest bardzo gorące, na północy nawet parne. Na południu panują ogromne upały, jednak powietrze jest suche, co pozwala znosić je łatwiej. Osoby nie bojące się upałów mogą wybrać tę porę na zwiedzanie świątyń i piramid, najlepiej to jednak robić rano, a resztę dnia spędzić na wypoczynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z zamachami terrorystycznymi w Egipcie, których cel stanowili zagraniczni turyści, MSZ RP zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach publicznych, nieodłączanie się od zorganizowanych grup oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń służb porządkowych i organizatorów pobytów turystycznych.

Wiza, przepisy wjazdowe

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku po opłaceniu 15 USD. Dotyczy to zarówno wiz tranzytowych, jak i pobytowych. Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy. Warunkiem otrzymania wizy w związku z podjęciem nauki lub wizy uprawniającej do pracy, zwykle na rok, jest uprzednie uzyskanie zezwolenia władz miejscowych. Paszport powinien być ważny przynajmniej o 3 miesiące dłużej niż wiza. W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do lokalnego, egipskiego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza ta jest ważna przez 7 dni. Osoba, która chce przedłużyć pobyt, powinna zwrócić się w tej sprawie do miejscowego urzędu paszportowego. Możliwe jest uzyskanie przedłużenia ważności wizy na 90 dni.

Przepisy celne

Egipskie przepisy celne nie odbiegają od przepisów ogólnie przyjętych w Europie. Podróżny wwożący do Egiptu rzeczy osobiste o dużej wartości (kamera, aparat fotograficzny) powinien starannie wypełnić deklarację celną i zadbać o to, aby została podstemplowana przez celnika. Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków, grozić może ich konfiskatą, a także wysokimi grzywnami. Nie ma ograniczeń w wywozie dewiz, jednak w przypadku pobytu turystycznego ich wartość nie może przekraczać sumy podanej w deklaracji celnej. Ograniczenia dotyczą jedynie waluty miejscowej: wywieźć można do 1000 LE. Podróżnym indywidualnym, nie objętym specjalnymi umowami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

Przepisy prawne

Przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków, w tym również marihuany, obrót nimi bądź ich zażywanie karane są nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważany jest również mak.

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia. W takim przypadku szpital może zażądać od hospitalizowanego gotówki.


Szczepienia, służba zdrowia

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne na dużą skalę. Nie ma też obowiązku dokonania określonych szczepień. Jednakże przy dłuższych pobytach, zwłaszcza w południowej części kraju, zalecane są szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, febrze oraz malarii. Należy przestrzegać zasad podwyższonej ostrożności i higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną, dokładnie myć owoce i warzywa. Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o uznanej renomie międzynarodowej funkcjonuje sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej, rażąco odbiegających poziomem usług od norm europejskich. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi 20–40 USD, a koszt jednodniowego pobytu w szpitalu, bez specjalistycznych zabiegów – 100–300 USD. Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej.

Informacje dla kierowców

Można wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu.

Podróżowanie po kraju

Zasadniczo nie ma ograniczeń, jednak są miejsca niedostępne dla obcokrajowców (np. strefy wojskowe). Generalnie zaleca się podróżowanie po szlakach turystycznych, chronionych przez policję turystyczną.

Bezpieczeństwo

Sytuacja w Iraku i generalnie niestabilne uwarunkowania procesu bliskowschodniego wywierają pośrednio negatywny wpływ na bezpieczeństwo całego regionu, w tym Egiptu. Wszystkie wycieczki autokarowe w czasie podróży po Egipcie eskortowane są przez policję, a utrzymywanie przez władze szczególnych środków ostrożności jest następstwem zamachów terrorystycznych, do jakich doszło jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Mimo to po kilkuletniej przerwie w 2004 r. dokonano zamachów bombowych w miejscowości Taba na Synaju w pobliżu granicy z Izraelem, w 2005 r. doszło do spektakularnych ataków terrorystycznych w Kairze oraz w licznie odwiedzanej przez turystów zagranicznych miejscowości wypoczynkowej Szarm El-Szejk, a w kwietniu 2006 r. dokonano zamachu terrorystycznego w Dahab – ośrodku wypoczynkowym położonym we wschodniej części Synaju. W zamachach tych zginęło łącznie około 100 osób, a ponad 250 zostało rannych. Chociaż w ich następstwie władze egipskie poczyniły dodatkowe kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa, nie można jednak wykluczyć ewentualnej eskalacji działań terrorystycznych. Z tego względu zalecana jest ostrożność oraz ścisłe stosowanie się do miejscowych przepisów i instrukcji służb policyjnych. Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością, w ostatnich latach jednak znacznie wzrosła liczba kradzieży kieszonkowych. Coraz częstsze są także zuchwałe napady rabunkowe w dzielnicach biedoty. Za przestępstwa wymierzane są surowe kary (dotyczy to także obcokrajowców), najczęściej w trybie doraźnym, na podstawie regulacji obowiązującego w Egipcie od 1981 r. stanu wyjątkowego.

Religia, obyczaje

W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe. Należy jednak zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie poza rejonami turystycznymi krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne. Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów ani portów.

Przydatne informacje:

  • Dla turystów klimat Egiptu może być uciążliwy. W lecie temperatury dochodzą do 45 st. C w cieniu. Duża różnica temperatur między dniem a nocą oraz klimatyzacja w hotelach i autobusach są częstą przyczyną przeziębień. Należy unikać kąpieli w kanałach i jeziorach.
  • Dniami urzędowo wolnymi od pracy są piątek i sobota, chociaż obecność w Egipcie 12-milionowej mniejszości chrześcijańskiej sprawia, że również w niedzielę mogą być trudności z załatwieniem spraw w urzędach, zwłaszcza lokalnych. W niepełnym wymiarze urzędy pracują też w okresie świętego miesiąca ramadan.
  • Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, a wiele z nich, szczególnie w Kairze i Aleksandrii, przez całą dobę.

Stolica: Kair
Waluta: funt egipski (LE), 1 LE = 100 piastrów;
1 USD = 5,7 LE
Język urzędowy: arabski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA