REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Od obywateli polskich wymagana jest wiza pobytowa, którą można uzyskać na lotnisku na wyspie Mahe na podstawie biletu powrotnego oraz książeczki szczepień. Koszt wizy to 20 USD. Należy podać adres planowanego miejsca pobytu, jak również dysponować odpowiednimi do czasu pobytu środkami finansowymi (gotówka, karty kredytowe, czeki podróżne). Pierwsza wiza wydawana jest na 30 dni, z możliwością przedłużenia jej ważności do 1 roku. Przy wylocie pobierana jest opłata lotniskowa w wysokości 40 USD.

Przepisy celne

Służby celne Seszeli wprowadzają okresowe zaostrzenia dotyczące importu lub eksportu broni, sprzętu łowieckiego oraz owoców i warzyw. Przywożone na archipelag żywe zwierzęta muszą odbyć 6-miesięczną kwarantannę.

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grożą kary więzienia i kary grzywny.

Szczepienia, służba zdrowia

Zalecane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Możliwość korzystania z opieki medycznej jest bardzo ograniczona, szczególnie na dalej położonych wyspach archipelagu. Na wyspie Mahe znajduje się jedyny szpital państwowy i kilkanaście prywatnych klinik. Na wyspach Mahe, Praslin i La Digue można skorzystać w nagłej potrzebie z ambulansów medycznych. Planując podróż na odległe wyspy archipelagu, należy pamiętać, że pomoc medyczna może tam dotrzeć ze znacznym opóźnieniem, m.in. ze względu na częste w tych okolicach sztormy. Opieka medyczna jest kosztowna. Koszt wizyty lekarskiej to 30–50 USD, dzień pobytu w szpitalu to ok. 100–200 USD (bez zabiegów), wizyta u stomatologa kosztuje 15 USD. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Informacje dla kierowców

Drogi utrzymane są w niezłym stanie. Obowiązuje ruch lewostronny. Ograniczenie prędkości do 40–80 km/godz.


Podróżowanie po kraju

Bez problemów można korzystać z transportu lokalnego (autobusy i taksówki). Więcej szczegółowych i aktualnych informacji można uzyskać pod adresami poczty elektronicznej Ministerstwa Turystyki Seszeli: dgtmtca@seychelles.net lub Izby Turystycznej Seszeli: seychelles@aspureasitgets.com.

Bezpieczeństwo

Należy unikać tłumów, wieców politycznych i ulicznych demonstracji. Ze względu na silne prądy oceaniczne i wiry niebezpieczne mogą być kąpiele w oceanie na ustronnych plażach. Zdarzają się drobne kradzieże. Nie odnotowuje się natomiast większych rozbojów i napadów z bronią w ręku. Zaleca się przechowywać dokumenty i gotówkę w sejfach hotelowych, a także zamykać okna w nocy.

Święta

18 czerwca – Święto Narodowe, 29 czerwca – Dzień Niepodległości, 10 grudnia – Dzień Wolności.

Przydatne informacje

• W Polsce rezyduje konsul honorowy Seszeli (adres: Na Wzgórzu 36, 80-296 Gdańsk, tel. 0058/347 96 69);
• Opłaty hotelowe można regulować, płacąc dolarami lub kartami kredytowymi.
• Koszty utrzymania na wyspach są wysokie. Ceny hoteli wahają się w granicach 900–1300 USD za 7-dniowy pobyt. Żywność jest bardzo droga, ponieważ wszystkie artykuły są importowane;
• Opalanie się topless jest tolerowane, jednak nie na wszystkich plażach. Nudyzm nie jest mile widziany.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Seszele podlegają kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

Stolica: Victoria
Waluta: rupia (SCR);
1 USD = 5,39 SCR; 1 EUR = 7,04 SCR
Języki urzędowe: kreolski, angielski, francuski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA