Seszele
REKLAMA
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Od obywateli polskich wymagana jest wiza pobytowa, którą można uzyskać na lotnisku na wyspie Mahe na podstawie biletu powrotnego oraz książeczki szczepień. Koszt wizy to 20 USD. Należy podać adres planowanego miejsca pobytu, jak również dysponować odpowiednimi do czasu pobytu środkami finansowymi (gotówka, karty kredytowe, czeki podróżne). Pierwsza wiza wydawana jest na 30 dni, z możliwością przedłużenia jej ważności do 1 roku. Przy wylocie pobierana jest opłata lotniskowa w wysokości 40 USD.
Przepisy celne
Służby celne Seszeli wprowadzają okresowe zaostrzenia dotyczące importu lub eksportu broni, sprzętu łowieckiego oraz owoców i warzyw. Przywożone na archipelag żywe zwierzęta muszą odbyć 6-miesięczną kwarantannę.
Przepisy prawne
Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grożą kary więzienia i kary grzywny.
Szczepienia, służba zdrowia
Zalecane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Możliwość korzystania z opieki medycznej jest bardzo ograniczona, szczególnie na dalej położonych wyspach archipelagu. Na wyspie Mahe znajduje się jedyny szpital państwowy i kilkanaście prywatnych klinik. Na wyspach Mahe, Praslin i La Digue można skorzystać w nagłej potrzebie z ambulansów medycznych. Planując podróż na odległe wyspy archipelagu, należy pamiętać, że pomoc medyczna może tam dotrzeć ze znacznym opóźnieniem, m.in. ze względu na częste w tych okolicach sztormy. Opieka medyczna jest kosztowna. Koszt wizyty lekarskiej to 30–50 USD, dzień pobytu w szpitalu to ok. 100–200 USD (bez zabiegów), wizyta u stomatologa kosztuje 15 USD. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Informacje dla kierowców
Drogi utrzymane są w niezłym stanie. Obowiązuje ruch lewostronny. Ograniczenie prędkości do 40–80 km/godz.
Podróżowanie po kraju
Bez problemów można korzystać z transportu lokalnego (autobusy i taksówki). Więcej szczegółowych i aktualnych informacji można uzyskać pod adresami poczty elektronicznej Ministerstwa Turystyki Seszeli: dgtmtca@seychelles.net lub Izby Turystycznej Seszeli: seychelles@aspureasitgets.com.
Bezpieczeństwo
Należy unikać tłumów, wieców politycznych i ulicznych demonstracji. Ze względu na silne prądy oceaniczne i wiry niebezpieczne mogą być kąpiele w oceanie na ustronnych plażach. Zdarzają się drobne kradzieże. Nie odnotowuje się natomiast większych rozbojów i napadów z bronią w ręku. Zaleca się przechowywać dokumenty i gotówkę w sejfach hotelowych, a także zamykać okna w nocy.
Święta
18 czerwca – Święto Narodowe, 29 czerwca – Dzień Niepodległości, 10 grudnia – Dzień Wolności.
Przydatne informacje
• W Polsce rezyduje konsul honorowy Seszeli (adres: Na Wzgórzu 36, 80-296 Gdańsk, tel. 0058/347 96 69);
• Opłaty hotelowe można regulować, płacąc dolarami lub kartami kredytowymi.
• Koszty utrzymania na wyspach są wysokie. Ceny hoteli wahają się w granicach 900–1300 USD za 7-dniowy pobyt. Żywność jest bardzo droga, ponieważ wszystkie artykuły są importowane;
• Opalanie się topless jest tolerowane, jednak nie na wszystkich plażach. Nudyzm nie jest mile widziany.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Seszele podlegają kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).
Stolica: Victoria
Waluta: rupia (SCR);
1 USD = 5,39 SCR; 1 EUR = 7,04 SCR
Języki urzędowe: kreolski, angielski, francuski
źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.