REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Parki przyrody Chorwacji

Kajetan Puszek
Istria (Chorwacja)
Istria (Chorwacja)

REKLAMA

REKLAMA

Podróż do Chorwacji łączy się eksploracją archipelagów, parków przyrody czy też parków narodowych. Na jej terenie zetkniemy się z bogactwem krajobrazu. Warto znać przepisy wjazdowe obowiązujące na terenie tego państwa, co ułatwi nam poruszanie się pomiędzy różnymi krainami geograficznymi.

Na południowym krańcu półwyspu Istria znajduje się archipelag Brijuni, na który składa się 14 wysp i wysepek. Łączna powierzchnia archipelagu wynosi 36,3 kilometra kwadratowego. Jest to malownicze miejsce, które zadziwia rzeźbą terenu oraz różnorodnością fauny i flory.

REKLAMA

Teren Parku Narodowego Kornati stanowi mekkę dla żeglarzy i turystów. Archipelag składa się z 89 wysp i wysepek. Ląd stanowi tylko jedną czwartą powierzchni parku. Do największych uroków parku można zaliczyć naturalne piękno, które jest dominującą cechą tej części Chorwacji. Znajdziemy tu także zabytki tj. rzymska willa w Mala Proversa, stary chrześcijański kościół Św. Marii czy średniowieczne twierdze i osady.

Zobacz też: Samochodem na chorwackie wyspy

Do najpiękniejszych Parków Narodowych zalicza się Krka, którego nazwa pochodzi od rzeki Krka. Park Narodowy usytuowany jest w Dalmacji Środkowej, zaledwie kilka kilometrów na północny-wschód od miasta Szybenik.

REKLAMA

Park Narodowy Jeziora Plitwickie to połączenie lesistego obszaru górskiego z 16 kryształowo czystymi jeziorami o błękitno-zielonym kolorze. Jeziora zasilane są przez liczne rzeczki i potoki. Wzajemnie połączone są spienionymi kaskadami i szumiącymi wodospadami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli odwiedzimy region Gorski Kotar to naszą uwagę zwróci Park Narodowy Risnjak. Jego sporą część zajmuje masyw górski Risnjak, którego najwyższy szczyt mierzy 1528 metrów n.p.m. Piękno rozciągającej się tam przyrody to coś, przed czym nie można przejść obojętnie.


Park Narodowy Północny Velebit posiada wyjątkową różnorodność form krasowych oraz świata roślinnego i zwierzęcego, a to zaledwie część atrakcji tego obszaru przyrodniczego.

Zobacz też: Promem samochodowym do Grecji

Przepisy

Malowniczość Chorwacji zachęca do wycieczki objazdowej samochodem po tym kraju. Musimy uważać na przestrzeganie prędkości na terenie Chorwacji ponieważ mandaty nie należą do najniższych w Europie. Dodatkowo chorwacka policja może ukarać nas punktami karnymi. Przejazd na czerwonym świetle karany jest mandatem w wysokości od 2000-5000 HRK (1 korona chorwacka = około 0,53 złotego). Za nieprawidłowe wyprzedzanie zapłacimy od 700 – 2000 HRK. Maksymalna prędkość na autostradach wynosi 130 km/h, na drogach ekspresowych – 110 km/h a w terenie zabudowanym – 50 km/h. Jeżeli będziemy skorzystać z autostrady relacji Bregana-Zagrzeb, wyniesie nas to 5 HRK. Jadąc autostradą z Zagrzebia do Ravca zapłacimy 187 HRK.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA