Google Maps i pinezka. Kiedy ta funkcja przyda się kierowcy? I jak działa?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Google Maps pinezka, jak działa pinezka Google Maps, jak przyczepić pinezkę w Google Maps / Google Maps i pinezka. Kiedy ta funkcja przyda się kierowcy? I jak działa? / evening_tao Freepik / Kuba Brzeziński Infor / freepik.com

Google Maps to najpopularniejsza aplikacja nawigacyjna na świecie. Pinezka to z kolei jedna z najpopularniejszych opcji. Czy wszyscy kierowcy wiedzą, jak działa i jak może być przydatna podczas jazdy samochodem?

Google Maps to chyba najpopularniejsza aplikacja nawigacyjna na świecie. Na całym globie korzysta z niej ponad miliard ludzi. W Polsce takich osób są ponad 22 miliony. Zdecydowana większość z nich to kierowcy. Czy jednak każdy z nich wie, czym jest funkcja pinezki i jak z niej korzystać?

Czym jest pinezka w Google Maps?

Pinezka w Google Maps to nic innego jak wskazanie konkretnej lokalizacji. Nie tyle konkretnego adresu, co punktu na mapie. Adres musi być przypisany do ulicy i jej numeru. Pinezka może być np. punktem na trasie poza miastem lub punktem na placu. Określa ją zatem nie adres, a dane współrzędne.

Jak zaznaczyć pinezkę w Google Maps?

Zaznaczenie pinezki jest niezwykle proste. Po odpaleniu nawigacji Google Maps na mapie pojawi się niebieski punkt. Ten wyznacza aktualną lokalizację telefonu. Po jego naciśnięciu i przytrzymaniu palca, na dole ekranu wysunie się boks, w którym istnieje możliwość skorzystania z jednej z kilku funkcji. Kluczowe to funkcja udostępnij, zapisz lub dodaj etykietę. Choć na identycznej zasadzie pinezkę można wyznaczyć praktycznie na dowolnym punkcie mapy.

Gdyby kierowca chciał zaznaczyć pinezkę w Google Maps na komputerze, musi na dany punkt nacisnąć lewym przyciskiem myszy lub pada. Ale tylko raz. Dwukrotne kliknięcie nie powoduje wyznaczenia pinezki, a przybliżenie widoku.

Jak wysłać pinezkę z Google Maps?

W celu wysłania pinezki, w boksie pojawiającym się w Google Maps należy wybrać opcję "udostępnij". W tym punkcie kierowca będzie mógł wybrać kanał, którym postanowi przesłać swoją lokalizację. Może to być sms, jeden z komunikatorów lub poczta mailowa.

Google Maps pinezka, jak działa pinezka Google Maps, jak przyczepić pinezkę w Google Maps

Google Maps i pinezka. Kiedy ta funkcja przyda się kierowcy? I jak działa?

Infor

Tak przesłana pinezka stanowi de facto link. Po jego naciśnięciu telefon odbiorcy automatycznie przejdzie do aplikacji nawigacyjnej. Wskaże punkt na mapie. Kierowca będzie miał w tym punkcie wybór. Może po prostu zorientować się, gdzie znajduje się punkt lub poprosić aplikację o nawigowanie do niego.

Kiedy pinezki w Google Maps mogą się przydać kierowcom?

Sytuacji takich może być wiele. Za pomocą pinezki kierowcy mogą przekazywać między sobą zarówno aktualną lokalizację, jak i określić np. punkt, w którym na trasie planują spotkanie. Tak, aby był on wskazany precyzyjnie. Tak, aby uniknąć wskazania błędnej trasy przez nawigację satelitarną po wpisaniu np. nazwy punktu przydrożnego.

Pinezka może określić lokalizację kierowcy. Ta funkcja stanie się przydatna w razie awarii. W ten sposób kierowca może wskazać miejsce, w którym doszło do uszkodzenia jego pojazdu. Dzięki temu znajomy lub np. kierowca lawety będą wiedzieli, gdzie dokładnie należy ruszyć z pomocą. Pinezka może też wskazać położenie punktu, w którym kierowcy mają się spotkać na trasie, ale również jest w stanie zaznaczyć lokalizację pojazdu po jego parkowaniu w mieście, w którym kierujący jest po raz pierwszy.

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...