Używane: Mazda 3 II (2009-2013) – czy warto ją kupić?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Używane: Mazda 3 II (2009-2013) – czy warto ją kupić? / Mazda / Mazda
Po latach stylizacyjnej nudy Mazda wreszcie stworzyła hatchbacka segmentu C, którzy przyciąga spojrzenia i ma świetne właściwości jezdne. Czy jednak przy okazji nie popsuła legendarnej trwałości?

Mazda 3 drugiej generacji trafiła do sprzedaży w roku 2009. Życie modelu zakończyło się cztery lata później. Stylistycznie nowy kompakt mocno przypominał poprzednika. O ile jednak projektanci skorzystali z części sprawdzonych rozwiązań, o tyle uzupełnili je mocno wyczuwalną świeżością. W ten sposób powstała bryła, która nawet dzisiaj łączy nowoczesność z dojrzałością. Z przodu Trójka sprawia wrażenie dużo większego auta, a wszystko za sprawą bocznych wlotów powietrza w zderzaku. Z tyłu ukośnie ustawione lampy nadają Mazdzie sportowego charakteru.

Używane: Mazda 3 II (2009-2013) – czy warto ją kupić?

Mazda

Mazda

Zobacz też: Renault Scenic II (2003-2009) - opinie użytkowników

Używane: Mazda 3 II (2009-2013) - dobra jakość, ciemne kolory

Ciekawie wyglądające nadwozie zostało uzupełnione wnętrzem, które może nieco rozczarować. Konsola jest oczywiście uporządkowana i spełnia wszystkie wymogi współczesnych kierowców. Mimo wszystko brakuje jej wyrazistych elementów i przytłacza czernią. Najciekawszym akcentem kabiny są zegary umieszczone w tubach. Czerwone podświetlenie dodatkowo podkreśla ich sportowy charakter. Plastiki użyte w Mazdzie nie są miękkie. Na szczęście sposób ich spasowania jest wyśmienity. Zastrzeżenia można mieć jedynie do fotela kierowcy - dosyć szybko wygniata się materiał wypełniający siedzisko.

Mazda 3 serii BL nie jest najmniejszym modelem w segmencie C. Mimo wszystko ilość przestrzeni w kabinie jest raczej przeciętna. Odczują to szczególnie wysocy pasażerowie drugiego rzędu siedzeń. W przypadku hatchbacka do dyspozycji kierowcy pozostaje kufer o pojemności 340 litrów. Po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń załadunkowa rośnie do 1360 litrów. W sedanie istnieje możliwość zabrania na pokład 430 litrów bagażu.

Zobacz też: Volkswagen Golf IV GTI - opinie

Używane: Mazda 3 II (2009-2013) - 60 proc. rynku to benzyniaki

W segmencie C przyjętą prawdą jest to, że auta używane są napędzane głównie silnikami diesla. Mazda 3 drugiej generacji z powodzeniem łamie ten trend. W japońskim kompakcie królują motory benzynowe - aż 60 procent pojazdów z drugiej ręki jest w nie wyposażonych. Szczególnie popularny jest 1,6-litrowy, 105-konny motor MZR. Jednostka jest praktycznie bezawaryjna, ma jednak dwie zasadnicze wady. Proponuje przeciętną dynamikę jazdy i potrafi być paliwożerna. W cyklu miejskim Mazda 3 1,6 MZR powinna spalić około 9 litrów paliwa. Częste korzystanie z wysokich obrotów może jednak podbić wynik nawet do 11 litrów.

A to sprawia, że lepiej skupić się na stosunkowo często spotykanym motorze 2,0 MZR. Większy benzyniak przyłącza się do ideologii zerowej liczby usterek, a ponadto dysponuje stadem 150 koni w wersji ze skrzynią automatyczną i 151 koni po połączeniu z "manualem". Tak skonfigurowana Mazda 3 osiąga pierwszą setkę po nieco ponad 10 sekundach. To wynik bardzo przyzwoity. W cyklu miejskim model wyposażony w skrzynię manualną powinien spalić około 9,5 litra benzyny.

Dalsza część opisu używanej Mazdy 3 II generacji na następnej stronie


Najpopularniejszym z diesli jest silnik 1,6 MZR CD. 116-konna jednostka rozpędza Trójkę drugiej generacji do 100 km/h w czasie 11 sekund. Jednocześnie w cyklu miejskim powinna spalać około 5,3 litra oleju napędowego. Ropniak jest zdecydowanie bardziej oszczędny od benzyniaków, niestety stanowi dużo wyższe ryzyko serwisowe. Silnik zbudowany przez PSA nie jest złą konstrukcją. Mimo wszystko z czasem może wymagać szczególnej troski. Zwłaszcza w przypadku zatkania filtra cząstek stałych, zatarcia turbosprężarki czy po pojawieniu się wycieków paliwa przez podkładki wtryskiwaczy.

Używane: Mazda 3 II (2009-2013) – czy warto ją kupić?

Mazda

Mazda

W ofercie Mazdy 3 funkcjonowały jeszcze dwie jednostki napędowe. 260-konny, 2,3-litrowy benzyniak dysponujący doładowaniem stanowi prawdziwą rzadkość. Nieco częściej - jednak przede wszystkim z importu - trafiają się modele napędzane 2,2-litrowym dieslem. Motor rozwija 150 lub 185 koni mechanicznych. Oferuje dynamikę jazdy i akceptowalne spalanie, jednak wymaga wzmożonej uwagi podczas zakupu. Silnik 2,2 MZR CD nie jest nadmiernie awaryjny - najczęściej zapycha się w nim filtr cząstek stałych i psuje zawór EGR. Mimo wszystko jeżeli zdarzy się jakaś bardziej skomplikowana awaria, koszty naprawy będą wysokie. Do japońskiego motoru dostępne są głównie drogie części oryginalne.

Zobacz też: Volkswagen Passat B7 (2010-2014)

Używane: Mazda 3 II (2009-2013) - typowe usterki

Druga generacja Mazdy 3 identycznie jak poprzednik bazuje na płycie podłogowej C1. A to oznacza podwoziowe powinowactwo z takimi autami, jak Ford Focus II i Volvo V40. Przednia oś japońskiego kompaktu powstała w oparciu o kolumny McPhersona. Tył korzysta z układu wielowahaczy. Choć zawieszenie jest dosyć skomplikowane, okazuje się prawie bezawaryjne. Pierwsze elementy podlegają wymianie zazwyczaj przy przebiegu przekraczającym 200 tysięcy kilometrów. Zaraz obok trwałości wartością podwozia Mazdy są wyśmienite właściwości jezdne. Auto nie buja nadwoziem w ciasnych zakrętach, a jednocześnie jest komfortowe.

Zdaniem Dekry Mazda 3 generacji BL jest jednym z najmniej awaryjnych samochodów na rynku wtórnym. Pogląd ten znajduje swoje potwierdzenie w opiniach użytkowników. Ci skarżyli się przede wszystkim na niepokojące dźwięki pojawiające się w trakcie pracy kompresora klimatyzacji. Element był jednak wymieniany na ogół jeszcze w czasie trwania gwarancji. Poza tym cechą charakterystyczną Trójki jest problem z wbiciem pierwszego przełożenia. Ponoć nie wynika on z wyeksploatowania sprzęgła, a raczej stanowi urodę mechanizmu skrzyni biegów.

Używane: Mazda 3 II (2009-2013) – czy warto ją kupić?

Mazda

Mazda

Wyjątkowa trwałość Mazdy 3 może tak naprawdę wynikać z kilku czynników. Przede wszystkim model, który trafiał do Europy pochodził z japońskiej fabryki. A to stanowi gwarancję precyzji montażu i jakości części. Po drugiej konstrukcja jest stosunkowo młoda - w końcu produkcja zakończyła się w roku 2013. Tym samym większość aut nie zdążyła jeszcze pokonać dużych przebiegów.

Zobacz też: Używana Skoda Octavia II 1.4 TSI facelifting

Używane: Mazda 3 II (2009-2013) - podsumowanie

Mazda 3 generacji BL jest modelem całkiem popularnym na polskim rynku wtórnym. Niestety aż 92 procent pojazdów pojawiających się w ogłoszeniach pochodzi z importu. Najbardziej popularne są oczywiście hatchbacki. Sedanów jest zaledwie 12 procent. Na ogół japoński hatchback jest dobrze wyposażony. Seryjnie był bowiem wyposażany w 4 poduszki powietrzne, pakiet elektryczny, radio i klimatyzację. Topowe modele posiadają nawet podgrzewanie przednich foteli, czujniki parkowania, nawigację satelitarną i tempomat. Za Mazdę 3 II w zależności od rocznika trzeba zapłacić od 24 do nawet 40 tysięcy złotych.

Mimo iż Mazda 3 jest modelem marginalizowanym przez polskich kierowców, stanowi propozycję naprawdę godną uwagi. Auto otrzymało atrakcyjnie wyglądające nadwozie, oferuje dobry poziom wyposażenia i przede wszystkim zadbane egzemplarze ekstremalnie rzadko się psują. A to oznacza, że hatchback może być wieloletnim towarzyszem podróży.

Używane: Mazda 3 II (2009-2013) – czy warto ją kupić?

Mazda

Mazda

Używane: Mazda 3 II (2009-2013) - Ceny części:

  • filtr oleju - od 18 zł
  • filtr powietrza - od 39 zł
  • filtr paliwa - od 84 zł
  • filtr kabinowy - od 56 zł
  • łańcuch rozrządu - od 444 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 367 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 170 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 100 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 129 zł
  • łącznik stabilizatora - od 56 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 70 zł
  • amortyzator - od 130 zł
  • sprzęgło komplet - od 602 zł
  • koło dwumasowe - od 1338 zł

Silniki benzynowe:

Silnik

Moc

Czas przyspieszenia do 100 km/h

Prędkość maksymalna

Spalanie w cyklu miejskim/mieszanym w l/100 km

1,6 MZR

105 KM

12,2 s.

184 km/h

8,5/6,5

2,0 MZR

151 KM

10,4 s.

206 km/h

9,3/6,8

2,0 MZR aut.

150 KM

10,6 s.

205 km/h

10,6/7,6

2,3 MPS TURBO

260 KM

7,2 s.

250 km/h

13,2/9,6

Silniki diesla:

Silnik

Moc

Czas przyspieszenia do 100 km/h

Prędkość maksymalna

Spalanie w cyklu miejskim/mieszanym w l/100 km

1,6 MZR CD

116 KM

11,0 s.

186 km/h

5,3/4,4

2,2 MZR CD

150 KM

9,2 s.

205 km/h

6,8/5,4

2,2 MZR CD

185 KM

8,2 s.

213 km/h

6,9/5,6

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...