Policja rozpoczyna wielką akcję na drogach. Tym razem jednak... nie posypią się mandaty

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Policja rozpoczyna wielką akcję na drogach. Tym razem jednak... nie posypią się mandaty / Policja rozpoczyna wielką akcję na drogach. Tym razem jednak... nie posypią się mandaty / Policja

Nowa akcja policji potrwa blisko 2 miesiące. W tym czasie patrole będą bacznie przyglądać się zachowaniom kierujących jednośladami. Czemu? I co to tak właściwie oznacza?

Policjanci są stróżami prawa. Mają sprawdzać, czy obywatele przestrzegają przepisów i ścigać te osoby, które zapisy mają w poszanowaniu. Na tym jednak rola policji się nie kończy. Bo ma ona również podejmować akcje prewencyjne. I w tym właśnie przypadku mamy do czynienia z taką właśnie inicjatywą.

Wielka akcja policji. Będą przypominać i uświadamiać, a nie karać

Między 1 kwietnia a 20 czerwca trwać będzie policyjna akcja "Jednośladem bezpiecznie do celu". Ma ona charakter informacyjno-edukacyjny. Jest skierowana do kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami, a także hulajnogami elektrycznymi. Chodzi o to, aby na początku sezonu na jednoślady, przypomnieć im podstawowe zasady bezpieczeństwa. To niezwykle kluczowe, bo wiosna to moment, w którym kierowcy samochodów ponownie muszą się przyzwyczaić do ich obecności na drogach.

Kierujący jednośladami muszą najpierw pamiętać o swoich zachowaniach

Ta akcja policji będzie wyjątkowa. Nie oznacza bowiem wzmożonych kontroli drogowych. Policjanci wcale nie staną przy drogach i nie będą ochoczo karać kierujących jednośladami. Fali mandatów nie trzeba się zatem obawiać. Chodzi raczej o przypominanie i uświadamianie zagrożeń.

W komunikacie polskiej policji można przeczytać, że "jednośladów na naszych drogach jest coraz więcej. Kierują nimi osoby w różnym wieku, w tym też niepełnoletnie. Jednak każdy użytkownik tego typu pojazdu powinien mieć na uwadze, że uczestnicząc w wypadku drogowym, narażony jest na znaczne niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Przestrzegajmy zatem przepisów prawa, w szczególności dozwolonej prędkości jazdy oraz zasad pierwszeństwa przejazdu."

Co jest kluczowe podczas jazdy jednośladem?

Co zdaniem policji powinno być kluczowe dla kierujących jednośladami z punktu widzenia bezpieczeństwa? Funkcjonariusze przypominają o kilku rzeczach. Apelują, aby pamiętać o:

  • widoczności na drodze – to zapewni sprawne oświetlenie pojazdu, a nawet kamizelka odblaskowa,
  • sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu,
  • zasadach pierwszeństwa, które również obowiązują kierujących jednośladami,
  • fakcie, że np. kierowca może nie zauważyć szybko wjeżdżającego na przejazd roweru czy hulajnogi elektrycznej.

Do działań na rzecz bezpieczeństwa użytkowników jednośladów przyłączyła się również firma Screen Network S.A., emitując spoty pod hasłem akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” na ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych.

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...