Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r. Powraca akcja bezpieczny autokar

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r., kontrole autokarów, kontrole autobusów / Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r. Powraca akcja bezpieczny autokar / gov.pl

Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 roku powoli startują. W ich ramach ITD i policja sprawdzi pojazdy, którymi dzieci będą podróżować na kolonie. Co podlega kontroli i gdzie zgłosić konieczność jej przeprowadzenia?

rozwiń >

Bezpieczny wyjazd to sprawny autokar. Wakacyjne kontrole są bardzo ważne

Rok szkolny dobiega do końca. A to oznacza jedno. Już za kilka dni wystartują wakacyjne wyjazdy. Część dzieciaków pojedzie na odpoczynek z rodzicami. Część natomiast wybierze się na wyjazdy zorganizowane. Bezpieczeństwo? To powinno gwarantować biuro podróży i opiekunowie. I jednym z kluczowych aspektów jest tu często sam przebieg podróży. Jak mieć pewność, że autokar podstawiony przez przewoźnika spełnia wymogi techniczne? To akurat proste. Rodzice zawsze mogą poprosić o pomoc ITD. Inspektorzy sprawdzą pojazd, ale i kierowcę. Po kontroli upewnią się, że przejazd autobusu z dziećmi będzie bezpieczny.

Co jest sprawdzane podczas wakacyjnej kontroli autokaru?

Podczas kontroli autokaru przed wakacyjnym wyjazdem, w pierwszej kolejności sprawdzany jest sam pojazd. Funkcjonariusze sprawdzają jego dokumenty, a w tym aktualność obowiązkowego ubezpieczenia OC i przeglądu technicznego. Poza tym przyglądają się samemu pojazdowi. Badają czy jego stan techniczny pozwala na kontynuowanie jazdy, a do tego upewniają się, że spełnia wszystkie wymogi związane z wymaganym przepisami wyposażeniem. Kolejnym krokiem jest kontrola kierowcy. Funkcjonariusze weryfikują fakt posiadania przez kierującego uprawnień, a następnie sprawdzają stan jego trzeźwości.

Ważne

Co oznacza kontrola stanu technicznego? Funkcjonariusze sprawdzają podstawowe układy bezpieczeństwa. Przyglądają się oponom, sprawdzają występowanie wycieków, sprawność świateł i szyb, a do tego poziom skorodowania nadwozia.

Autokar do kontroli zgłoś na kilka dni przed wyjazdem

Pozytywne przejście tak wszechstronnej kontroli sprawia, że autokar może zabrać dzieci na wakacyjny wyjazd. Zastrzeżenia mogą się stać podstawą do odebrania kierującemu dowodu rejestracyjnego i wystawienia nakazu wycofania autobusu z ruchu. Niestety sama kontrola wymaga czasu. I funkcjonariusze muszą go mieć. Dlatego tak ważne jest to, aby konieczność sprawdzenia autokaru zgłosić wcześniej, a nie dopiero w momencie, w którym dzieci zaczynają wsiadać do pojazdu. ITD warto poinformować o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. To pozwoli funkcjonariuszom zaplanować pracę w taki sposób, aby wyjazd busa odbył się bez zbędnego opóźnienia.

Kontrola autokaru przez policję. Tak, też jest możliwa

Uprawnienia do kontrolowania autobusów wiozących pasażerów na wakacyjny wypoczynek mają nie tylko funkcjonariusze ITD. Dokładnie takie same prerogatywy posiadają policjanci. Właśnie dlatego kilka dni temu rozpoczęli akcję "Bezpieczny autokar". W tym punkcie warto jednak zrobić pewne zastrzeżenie. Identycznie jak w przypadku ITD, tak i tu prośbę o przeprowadzenie kontroli warto skierować do najbliższej komendy nawet kilka dni przed wyjazdem. To pozwoli zorganizować pracę funkcjonariuszy w taki sposób, aby kontrola odbyła się bez zbędnej zwłoki i bez konieczności odczekiwania na przyjazd radiowozu.

Gdzie zgłosić autokar do kontroli?

Najłatwiejszym sposobem zgłoszenia konieczności przeprowadzenia kontroli stanu technicznego autokaru jest skontaktowanie się z terenową jednostką policji lub ITD. Co ważne, nie należy dzwonić na numer alarmowy! On służy do zgłaszania przypadków zagrożenia zdrowia lub życia. W tym przypadku lepiej go zatem nie blokować. Rodzice powinni skontaktować się z konkretną komendą poprzez numer telefonu stacjonarnego. Poniżej dodajemy wykaz numerów kontaktowych w przypadku jednostek policji w całym kraju.

Wakacyjne kontrole autokarów w 2023

Wykaz jednostek policji - wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r.

Czy autokar przed wakacyjnym wyjazdem można sprawdzić samemu?

Rodzic dziecka wyjeżdżającego na kolonie, ewentualni podróżny mają mocno ograniczone możliwości. Rzadko mają wystarczającą wiedzę techniczną, aby skontrolować kondycję techniczną pojazdu. Nie ma również jak zweryfikować posiadanie uprawnień przez kierującego czy poziom jego trzeźwości. Może jedynie sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu. To jest możliwe za pośrednictwem serwisu https://bezpiecznyautobus.gov.pl/. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu (który można uzyskać w biurze podróży), serwis wyświetli informacje na temat danych technicznych pojazdu, aktualności przeglądu i polisy OC oraz świadectwo homologacji.

Warto pamiętać o tym, że raport wygenerowany z tego serwisu pokazuje dane "oficjalne". Te w polskim systemie kontrolowania technicznego pojazdów mogą różnić się od realnego stanu. Dlatego zawsze warto poprosić policjantów lub funkcjonariuszy ITD o pomoc. W ten sposób zminimalizowane zostanie ewentualne ryzyko zagrożenia pojawiającego się w czasie podróży.

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...