Kontrolka ciśnienia w oponach zaświeciła się? A była zmiana pogody?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
kontrolka ciśnienia w oponach zaświeciła się, kontrolka ciśnienia powietrza w oponach, czemu świeci się kontrolka ciśnienia w oponach / Kontrolka ciśnienia w oponach zaświeciła się? A była zmiana pogody? / Kuba Brzeziński / Infor

Pogoda stała się późnojesienna. To oznacza nowe wyzwania drogowe, ale także i duże prawdopodobieństwo, że na tablicy zegarów w aucie... pojawi się kontrolka ciśnienia w oponach. Co oznacza pomarańczowy symbol i czemu pojawia się akurat przy zmianie pogody?

rozwiń >

Co oznacza kontrolka ciśnienia w oponach?

Współczesne pojazdy są wyposażone w system TPMS. To układ monitorujący ciśnienie powietrza w kołach. System jest rozwiązywany przez producentów na dwa sposoby. W pierwszym ciśnienie jest monitorowane za pomocą czujnika ABS. Ten mierzy obroty kół w czasie kalibracji. Gdy ich ilość się zwiększa przy jednakowej prędkości w czasie jazdy, to oznacza, że opona jest słabiej napompowana. W takim przypadku na tablicy wyświetla się kontrolka.

W większych, droższych i bardziej zaawansowanych modelach przy każdym z kół montowany jest miernik ciśnienia. Skutek? Na ekranie komputera pokładowego można podejrzeć aktualne ciśnienie w każdym z kół. Tu odchył pomiaru sprawia, że komputer pokładowy wyrzuca kontrolkę.

Dlaczego świeci się kontrolka ciśnienia w oponach?

Powodów takiej sytuacji może być co najmniej kilka. Układ powstał jednak przede wszystkim po to, aby poinformować kierującego o przebiciu jednej z opon. Widząc pomarańczową kontrolkę, dowie się o uszkodzeniu, a dzięki temu być może uniknie sytuacji niebezpiecznej. Szczególnie w przypadku, w którym do przebicia miałoby dojść np. na autostradzie i samochód poruszałby się z dużą prędkością.

Na tym jednak zakres działania systemu się nie kończy. Bo układ wykrywa każdą zmianę ciśnienia w kołach. Bez względu na zasadę działania. Przez to wyrzuci kontrolkę ciśnienia powietrza na tablicy zegarów nie tylko po przebiciu koła. Wyświetli ją także wtedy, gdy powietrze z uwagi np. na warunki atmosferyczne samoczynnie zmniejszy swoją objętość. Aktualnie mamy właśnie taką sytuację. Przeszliśmy bowiem z upałów w temperatury oscylujące poniżej 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Przy takiej różnicy wskazań termometru ciśnienie powietrza w kołach może spaść nawet o 0,2 bara.

kontrolka ciśnienia w oponach zaświeciła się, kontrolka ciśnienia powietrza w oponach, czemu świeci się kontrolka ciśnienia w oponach

Kontrolka ciśnienia w oponach zaświeciła się? A była zmiana pogody?

Infor

Co powinien zrobić kierowca po pojawieniu się kontrolki ciśnienia w kołach?

W sytuacji, w której po ruszeniu z miejsca, ewentualnie w czasie jazdy, w aucie zaświeci się kontrolka ciśnienia powietrza w kołach, kierowca powinien podjechać na najbliższą stację benzynową. Tam najlepiej niech ustawi auto przy kompresorze. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie powietrza. To jest zapisane na wlepce np. na słupku B lub na klapce wlewu paliwa. Gdy kierowca zna prawidłowe ciśnienie, powinien sprawdzić jakie odczyty przy kołach pokaże kompresor. Ewentualne różnice należy uzupełnić.

Oczywiście kierowca powinien dokonać również oględzin wszystkich kół lub konkretnego koła. W zależności od wskazania komputera pokładowego. Powinien zwrócić uwagę na wystające np. z bieżnika gwoździe lub śruby, ewentualnie na wyraźne uszkodzenia ściany bocznej. Gdy kierujący obejrzy oponę, uzupełni ciśnienie i upewni się, że wszystko w aucie jest w porządku, dopiero może skasować kontrolkę i zapisać nowy pomiar jako normę.

Ważne

Kontrolki ciśnienia powietrza w kołach pod żadnym pozorem nie można ignorować! Koła odpowiadają za trakcję pojazdu i warunkują bezpieczeństwo jazdy. Nieprawidłowe ma potężne znaczenie dla stabilności pojazdu, jego zachowania na drodze, długości drogi hamowania, ale także spalania.

Jak skasować kontrolkę ciśnienia powietrza w oponach?

Po uzupełnieniu ciśnienia powietrza kontrolka sama nie zniknie. Konieczna jest do tego ingerencja kierowcy. Na szczęście kierowcy, a nie np. mechanika uzbrojonego w komputer diagnostyczny. Jak skasować kontrolkę ciśnienia powietrza w kołach? Zależy, na jakie rozwiązanie postawił producent. A możliwości są dwie.

  • Po pierwsze kierowca może użyć do tego celu specjalnego przycisku umieszczonego na konsoli po lewej stronie od kierownicy, ewentualnie na tunelu centralnym. Przycisk należy przytrzymać i czekać na zniknięcie kontrolki.
  • Po drugie funkcja zapisania nowego odczytu ciśnienia w kołach jest dostępna coraz częściej z poziomu komputera pokładowego, ewentualnie komputera multimedialnego. Ukrywa się w jednym z podmenu.

kontrolka ciśnienia w oponach zaświeciła się, kontrolka ciśnienia powietrza w oponach, czemu świeci się kontrolka ciśnienia w oponach

Kontrolka ciśnienia w oponach zaświeciła się? A była zmiana pogody?

Infor

Czy kontrolka ciśnienia jesienią oznacza konieczność wymiany opon na zimowe?

Kontrolka ciśnienia powietrza, która pojawia się na tablicy zegarów jesienią, dotyczy zmiany ciśnienia pod wpływem temperatury otoczenia. Nie odnosi się w żaden sposób do tego czy kierowca powinien zmienić opony na zimowe, czy nie. Konieczność sezonowej wymiany ogumienia również odnosi się do temperatury, ale nie jej wahania, a konkretnego wskazania. Kierowca musi założyć zimówki w pojeździe w sytuacji, w której w ciągu dnia temperatura powietrza na zewnątrz utrzymuje się w okolicy 7 stopni Celsjusza. Tylko wtedy, a nie widząc świecącą się kontrolkę ciśnienia. Choć jej pojawienie się i ochłodzenie do 7 stopni mogą się zbiec w czasie.

Świecąca się kontrolka ciśnienia a przegląd techniczny

Wyobraźmy sobie taki scenariusz. W aucie zaświeciła się pomarańczowa kontrolka ciśnienia powietrza w kołach. Kierowca ją jednak zignorował. Musiał mimo wszystko jechać na przegląd techniczny. Czy komunikat ostrzegawczy może stanowić dla diagnosty podstawę do nieprzedłużenia ważności badania technicznego pojazdu? Raczej nie. I to z kilku powodów.

  • Po pierwsze dlatego, że nie ma zwyczaju, aby diagnosta prowadził kontrolowany pojazd. To kierowca wprowadza i wyprowadza go z warsztatu. Zatem diagnosta nawet nie dostrzeże kontrolki.
  • Po drugie dlatego, że w przypadku jesiennej zmiany ciśnienia i pojawienia się kontrolki na tablicy zegarów, ciężko mówić o jakiejkolwiek usterce pojazdu.
  • Po trzecie diagnosta podczas przeglądu sprawdzi opony, ale nie będzie kontrolował ciśnienia powietrza w nich. Spojrzy jedynie czy ich bieżnik nie jest granicznie starty oraz czy ogumienie nie nosi śladów poważnego uszkodzenia.

Znaczące dla diagnosty mogłyby się stać kontrolki informujące o poważnej usterce silnika, układu chłodzenia czy np. hamulców. Takie komunikaty po sprawdzeniu w czasie przeglądu mogłyby już dać podstawę do nieprzedłużenia ważności badania technicznego.

kontrolka ciśnienia w oponach zaświeciła się, kontrolka ciśnienia powietrza w oponach, czemu świeci się kontrolka ciśnienia w oponach

Kontrolka ciśnienia w oponach zaświeciła się? A była zmiana pogody?

Infor

Kontrolka ciśnienia powietrza w kołach a mandat

W sytuacji, w której samochód ze świecącą się kontrolką ciśnienia powietrza zostanie zatrzymany do kontroli drogowej, komunikat nie będzie stanowił powodu do mandatu czy odebrania dowodu rejestracyjnego. Policjanci mogą co prawda sprawdzić stan opon. Powiem więcej, na podstawie art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń mogą nawet wlepić kierującemu od 20 do 3000 zł mandatu. Ale nie w tym przypadku. Mogą sprawdzić stan bieżnika i występowanie ewentualnych uszkodzeń konstrukcji. Nie mają prawa interesować się ciśnieniem powietrza w kołach. Nieprawidłowe nie stanowi dla nich żadnego wskaźnika.

Jedyną sytuacją potencjalnie mandatową byłaby taka, w której kontrolka wynikałaby z przebicia opony. Jazda na przebitej oponie nie jest zgodna z przepisami. Kierowca dostanie w takim przypadku mandat i straci dowód rejestracyjny pojazdu. W skrajnym przypadku auto zostanie wycofane z ruchu.

Moto
Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Zapłacimy mniej za paliwo. O ile mają spaść ceny?
10 maja 2024

Według analityków Reflex, w najbliższych dniach możemy spodziewać się spadku cen benzyny o średnio 10 groszy za litr, a diesla o 5 groszy. Obecnie średnie ceny paliw są nieco niższe niż tydzień temu: benzyna 95 kosztuje 6,67 zł/l, a olej napędowy 6,68 zł.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie
13 maja 2024

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

pokaż więcej
Proszę czekać...