Co trzeba mieć w samochodzie? Wnętrze auta jest jak wnętrze domu

oprac. Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Co trzeba mieć w samochodzie? / Co trzeba mieć w samochodzie? Wnętrze auta jest jak wnętrze domu / Kuba Brzeziński / Infor

Co trzeba mieć w samochodzie? Pytanie jest ważne. Bo samochód to przestrzeń, w której spędzamy znaczną część naszego czasu. Dlatego warto zwrócić uwagę na jego wystrój i funkcjonalność.

Bardzo często żartobliwie mówi się o tym, że wnętrze samochodu jest jak drugi dom. To jednak bardzo bliskie prawdzie. Zwłaszcza że każdego dnia naprawdę sporo czasu spędzamy w tej właśnie przestrzeni. Raport "Polaków Portfel Własny: w drodze" opracowany przez Santander Consumer Bank bardzo jasno pokazuje, że prawie 70 proc. Polaków jeździ samochodem codziennie, a ponad połowa każdego dnia spędza za kierownicą od 15 do 60 minut. A są przecież też przedstawiciele handlowi, dla których auto to mobilne biuro...

Co trzeba mieć w samochodzie?

Powyższe pytanie jest niezwykle kluczowe zatem. A odpowiedź na nie... wbrew pozorom niezwykle prosta. Jazda ma być przyjemnością, a kierowca powinien mieć pod ręką wszystkie konieczne drobiazgi. Bardzo ważne są akcesoria. Odpowiednio dobrane wpływają zarówno na aspekt wizualny, jak i podnoszą bezpieczeństwo podróżowania, sprawiając, że w samochodzie może być równie komfortowo, jak w domu.

Chcąc nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, niezastąpionym elementem wyposażenia będą pokrowce na fotele. Pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale wpływają także na komfort, higienę i estetykę naszego "drugiego domu" na kółkach. Pokrowce stanowią barierę ochronną, zabezpieczając oryginalne fotele przed zabrudzeniem, ścieraniem i uszkodzeniami. Dzięki nim nie musimy martwić się o konsekwencje rozlania napoju, przewożenia zwierząt czy rzeczy, które mogą pozostawić trwałe ślady na tapicerce.

Do wyboru jest wiele nowoczesnych materiałów wykończeniowych imitujących zamsz lub skórę. Posiadają one wysoką odporność na ścieranie, odkształcenia mechaniczne czy działanie promieni słonecznych. W przypadku osób spędzających w trasie długie godziny warto rozważyć pokrowce profilowane. Ich ergonomiczny kształt wspiera kręgosłup w odcinku lędźwiowym, pomagając neutralizować ból pleców – podpowiada Bartosz Frontczak, ekspert marki FroGum.

Co kupić do wnętrza samochodu?

Pokrowce na fotelach to jedno. W kabinie często liczą się także drobne detale, które wpływają na jego funkcjonalność. Jednym z takich elementów są dywaniki samochodowe. Dobrze dobrane dodają albo elegancji, albo sportowego sznytu. Przede wszystkim jednak są elementem, który wpływa na czystość i bezpieczeństwo podróżowania.

Dywaniki, wykonane z trwałego materiału jak np. TPE, sprawdzą się szczególnie dobrze w okresie jesienno-zimowym. W przeciwieństwie do produktów welurowych nie zatrzymują zabrudzeń między włóknami i nie nasiąkają, dzięki czemu nie trzeba martwić się błotem czy śniegiem naniesionym do samochodu na podeszwach butów. Ponadto, dzięki antypoślizgowej strukturze, zapewniają lepszą przyczepność stóp kierowcy, co ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza podczas jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych – wyjaśnia ekspert FroGum.

A może by tak delikatna personalizacja wnętrza?

Ciekawym i jednym z najprostszych sposobów na odświeżenie wystroju wnętrza auta jest zmiana wyglądu deski rozdzielczej za pomocą specjalnej folii samochodowej. Bezbarwna folia skutecznie zabezpieczy plastikowe elementy, nie zmieniając jednak ich estetyki. Jeśli zależy nam na eleganckim i nieco sportowym efekcie, dobrym wyborem będzie folia carbon o trójwymiarowej strukturze, dostępna także w różnych wariantach kolorystycznych.

Wygląd kokpitu znacząco może odmienić tuning tarczy zegarów, które są najbardziej rzucającymi się w oczy elementami. Dodanie aluminiowych czy chromowanych ramek to świetny pomysł na personalizację wnętrza i zmianę jego charakteru. W przypadku liczników można pokusić się o zmianę koloru podświetlenia czy wskazówek, co pozwala na jeszcze bardziej indywidualne dostosowanie stylistyki do naszego gustu. I choć do odważnych świat należy, lepiej jednak powierzyć to zadanie specjalistom, aby uniknąć rozczarowania i nie do końca zadowalającego efektu.

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...