Autostrada A1 dalej darmowa w 2024 r. Rząd podjął decyzję

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
darmowa autostrada a1 w 2024 r., autostrada a1 opłaty 2024, co z darmową autostradą A1 w 2024 r. / Co z darmową autostradą A1 w 2024 r.? / Maciej Zalewski / GDDKiA

Autostrada A1 stała się darmowa w połowie 2023 r. Ale tylko na chwilę. I ta chwila powoli mija. Co dalej? Informacje są dobre. Przejazd A1 nadal będzie darmowy w 2024 r. Nie zmienią się też zasady obowiązujące na bramkach.

Komunikat wydany przez operatora autostrady A1 we wrześniu tego roku był jasny. Zgodnie z instrukcją otrzymaną z Ministerstwa Infrastruktury do 31 grudnia 2023 r. do godziny 23:59 przejazd autostradą A1 dla kierowców samochodów osobowych będzie bezpłatny. Czy to oznacza, że 1 stycznia 2024 r. o godzinie 00:00 obowiązek płatności powróci? Całe szczęście nie.

Autostrada A1 dalej będzie darmowa w 2024 r.

Sprawa rozstrzygnęła się 19 grudnia 2023 r. To tego dnia Rada Ministrów przyjęła na wniosek ministra infrastruktury – Dariusza Klimczaka uchwałę, upoważniającą go do wydania polecenia koncesjonariuszowi autostrady A1 na odcinku Gdańsk – Toruń ws. niepobierania opłat za przejazd samochodów osobowych i motocykli na tym odcinku w 2024 r. To oznacza, że w przyszłym roku kierowcy ponownie płacić nie będą. Ponownie w przypadku każdej podróży zaoszczędzą 30 zł.

Kto nie będzie płacić za przejazd A1?

Zwolnienie z opłat na autostradzie A1 w 2024 r. będzie dotyczyć dwóch typów pojazdów. Mowa o:

  • pojazdach kategorii 1, czyli pojazdach o dwóch osiach bez podwójnych kół, które nie ciągną przyczepy,
  • pojazdach kategorii 1a, czyli motocyklach.

Czy bramki będą otwarte na dalej darmowej A1?

Przejazd autostradą A1 będzie bezpłatny. Ale wyłącznie dla niektórych pojazdów. W efekcie bramki nie będą mogły być otwarte. Zasada darmowych przejazdów będzie zatem identyczna, jak do tej pory.

  • Po pierwsze kierowca może podjechać do bramki wjazdowe i po prostu pobrać bilet. Gdy będzie opuszczał autostradę i podjedzie do bramki wyjazdowej, inkasent pobierze bilet, ale nie będzie żądał opłaty. Po prostu otworzy bramkę i wypuści pojazd.
  • Po drugie kierowcy dalej mogą korzystać z systemu bezdotykowego opartego o kamery. Użytkownicy zarejestrowani w systemie AmberGO muszą podjechać zarówno do bramki wjazdowej, jak i wyjazdowej. Te otworzą się po odczytaniu numeru rejestracyjnego, ale opłata nie zostanie pobrana z konta kierującego.
Moto
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?
17 maja 2024

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

pokaż więcej
Proszę czekać...