Najem długoterminowy, jako korzystna forma pozyskania samochodu

Najem długoterminowy, jako korzystna forma pozyskania samochodu / www.newsrm.tv
Kredyt, leasing, najem długoterminowy – z całą pewnością istnieje kilka sposobów na pozyskanie firmowego auta. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego też należy wcześniej przeanalizować swoje indywidualne potrzeby i możliwości finansowe. Jako, że zakup nowego auta wiąże się ze niemałymi kosztami, warto skorzystać z alternatywnych opcji. Czy rzeczywiście warto wybrać taką formę finansowania samochodu?

Wynajem długoterminowy – czy to ma sens? Dla kogo jest tego typu forma pozyskania samochodu?

Wynajem długoterminowy z całą pewnością sprawdzi się w przypadku finansowania zakupu pojazdu dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z problemem ograniczonego budżetu. Dzięki temu mogą wyposażyć swoją flotę w pojazdy o różnym przeznaczeniu i rodzaju. Jeśli więc nie mamy wystarczającej ilości środków na zakup firmowego samochodu osobowego, ciężarowego czy też VAN’a i jednocześnie nie możemy pozwolić sobie na wzięcie kredytu, to z całą pewnością warto skorzystać z takiego rozwiązania. Nie ma tutaj znaczenia to, czy flota samochodowa ma składać się z kilku pojazdów czy też z jednego. Dzierżawić można jedno auta i to przy stosunkowo niewielkich kosztach. Gdy umowa się skończy, pojazd wraca zwykle do firmy wynajmującej, chociaż możliwe jest wykupienie go. Nie zawsze jednak będzie się to opłacać.

Zobacz też: Jakie są konsekwencje, gdy leasingowane auto zostanie skradzione?

Podpisując umowę, możemy liczyć na oszacowanie kosztów związanych z eksploatacją auta, wliczyć koszty ubezpieczenia i assistance, a czasami także koszty paliwa. Z kolei rozłożenie płatności na stałe miesięczne raty pozwala lepiej rozplanować budżet. Najem długoterminowy wiąże się też z mniejszą ilością faktur i znacznie mniej skomplikowaną księgowością. Nie ma tutaj konieczności kupowania auta na własność w zawrotnej cenie, a jednocześnie przedsiębiorca może utrzymać ciągłość finansową. Jest to więc warta rozważenia tańsza wersja leasingu.

Zobacz też: Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Full service leasing

Wynajem długoterminowy jest formą pozyskania samochodu skierowaną także dla małych, jak i średnich firm. Przedsiębiorcy nie dotyczy opłata wstępna, rata balonowa czy opcja wykupu. Płaci wyłącznie za utratę wartości samochodu w czasie jego eksploatowania. Co więcej, już na początku zostaje określony maksymalny limit kilometrów, które przedsiębiorca będzie mógł przejechać w okresie wynajmu. Pamiętać należy o tym, że po przekroczeniu wyznaczonej granicy, czekają na nas niemałe dopłaty. Do tego dochodzi jeszcze marża firmy leasingowej i opłata serwisowa. Korzystne jest to, że większość kosztów eksploatacyjnych zostaje przeniesiona na usługodawcę. Do jego obowiązków należy dbanie o stan techniczny pojazdu, kwestia ubezpieczenia, likwidacji uszkodzeń, wymiany ogumienia czy podstawienie auta zastępczego.

Przedsiębiorcy decydujący się na wynajem długoterminowy, mogą liczyć na pełną mobilność i brak problemów ze starymi pojazdami. Na wysokość raty wpływa kilka czynników typu marka i model auta, wyposażenie, okres wynajmu i przebieg pojazdu. Nie bez znaczenia są tutaj także obsługa techniczna, ubezpieczenie, opłata administracyjna, wymiana opon, samochód zastępczy, obsługa kart paliwowych czy też assistance.

Podsumowanie zalet wynajmu długoterminowego

  • brak opłaty wstępnej
  • brak konieczności wykupu auta po zakończeniu umowy
  • nienaruszanie zdolności kredytowej
  • assistance i likwidacja szkód na koszt firmy wynajmującej
  • stałe koszty utrzymania floty samochodowej
  • możliwość nieodpłatnego otrzymania samochodu zastępczego, gdy zajdzie taka potrzeba
  • brak potrzeby zajmowania się serwisem czy obsługą auta

Źródło: Materiały firmy CLS

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...