Co zrobić, gdy nie masz czym zapłacić podczas tankowania lub na bramce?

Cezary Horbaczewski
rozwiń więcej
Co zrobić, gdy nie masz czym zapłacić podczas tankowania lub na bramce? / Moto.wieszjak.pl
Każdy z kierowców może znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie mógł zapłacić za paliwo, nawet nie z własnej winy. Zepsuty terminal albo awaria w banku może przeszkodzić w płatności, w każdym miejscu. Co zrobić w sytuacji, gdy taka sytuacja spotka nas na stacji benzynowej lub na autostradowych bramkach?

Paliwo jest specyficznym produktem. Większość innych rzeczy możemy odłożyć na półkę sklepową, ale zatankowany samochód nie może być „odtankowany”. Zatankowanego paliwa nie można odnieść na półkę sklepową.  Co zrobić w sytuacji kiedy nastąpi awaria terminalu, zabraknie gotówki lub zapodziejemy portfel, a wcześniej nalaliśmy paliwo do baku? Przede wszystkim nie należy panikować. Nietypowe i niezwyczajne zachowanie może okazać się podejrzane dla pracowników stacji, co może w dalszym etapie wpłynąć na ich decyzję umożliwiająca polubowne zakończenie sprawy. Każda z możliwych sytuacji należy rozpatrzyć oddzielnie.

Zobacz też: Wyjazd samochodem służbowym na wakacje

Najczęściej może przydarzyć się zgubienie portfela lub zatankowanie na kwotę przekraczającą możliwości finansowe na daną chwilę. Zgubienie portfela lub kart płatniczych nie musi wiązać się z uniemożliwieniem zapłaty za paliwo. Aplikacje mobilne pozwalają na sparowanie karty z aplikacją, dzięki czemu nie musimy mieć przy sobie plastiku. Istnieją aplikacje instytucji finansowych, dzięki którym możemy zapłacić kartą wirtualną, która jest przypisana tylko i wyłącznie do konta w banku i jest dostępna tylko poprzez aplikację. Przy zgubieniu karty należy pamiętać, aby ją zastrzec.

Zobacz też: Podróż samochodem na wakacje - poradnik Klaudii Podkalickiej

Jeżeli nie jesteśmy w stanie skorzystać z aplikacji do mobilnego płacenia, a wykażemy się wolą zapłaty brakującej części, sprzedający najczęściej będzie skłonny do zakończenia tego w sposób polubowny, tj. umożliwi zapłatę do końca dnia po wypełnieniu odpowiedniego formularza, umożliwi wykonanie przelewu z komputera na stacji benzynowej, zgodzi się na dowiezie gotówki czy na przelanie pieniędzy przez znajomego.

W ekstremalnych przypadkach może wezwać Policję, która z kolei może wezwać strony do polubownego zakończenia sporu. Policja nie może zatrzymać kierowcy, gdyż z jego strony występuje wola zapłaty, a to sprzedający wykazuje brak woli. Wynika z tego, że jednej i drugiej stronie najbardziej opłaca się rozwiązanie tego problemu bez udziału funkcjonariuszy. Rzadko spotykana jest możliwość odroczonej płatności, ale nie wynika to ze złej woli sprzedawcy, lecz ze sposobu działania systemów na stacjach benzynowych. Należy pamiętać, żeby nigdy nie zostawiać dowodu osobistego, prawa jazdy lub telefonu w zastaw. Może to prowadzić do kradzieży danych.

Zobacz też: Podróż autostopem: o czym powinien pamiętać kierowca?

Awaria terminalu płatniczego

Awaria terminalu płatniczego występuje stosunkowo rzadko, ale gdy wystąpi może uniemożliwić płatność zarówno kartą płatniczą, jak i poprzez aplikacje mobilne. Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych akceptant może odmówić przyjęcia zapłaty w braku możliwości dokonania akceptacji transakcji płatniczej. Oznacza to, że zawsze powinniśmy być na to przygotowani i mieć inny środek płatniczy pod ręką, najczęściej gotówkę.

Gdy nie mamy jak zapłacić za przejazd autostradą

Zobacz też: Autostrada od kuchni

Coraz więcej odcinków na autostradach jest płatnych. Większość kierowców przed wyjazdem upewnia się czy ma odłożoną odpowiednią kwotę, ale może zdarzyć się, że zapomnimy gotówki bądź będziemy mieli jej za mało albo zgubimy portfel razem z dokumentami i gotówką. W pierwszej sytuacji będziemy obowiązani do przedstawienia dokumentu potwierdzającego tożsamość, a następnie zobowiązani do zapłaty w odroczonym terminie. Jeżeli kierowca nie przedstawi dokumentu lub odmówi zapłaty zostanie wezwana policja.  W sytuacji gdy zgubimy portfel wraz z dokumentami i gotówką jedynym rozwiązaniem będzie wezwanie policji w celu ustalenia/potwierdzenia tożsamości.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...