Formuła E z nowymi oponami. Od 2026 r. dostarczać je będzie Bridgestone

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Formuła E opony, Formuła E opony Bridgestone / Formuła E z nowymi oponami. Od 2026 r. dostarczać je będzie Bridgestone / ABB

Bridgestone powraca do sportu motorowego. Od roku 2026 będzie wyłącznym dostawcą opon do Formuły E. Co to oznacza dla japońskiej marki? "Dalszą koncentrację na zrównoważonym rozwoju".

Po piętnastu latach Bridgestone wraca do FIA World Championship. A to nie koniec wyjątkowych okazji. Bo w momencie ogłoszenia tej decyzji mija równe 60 lat od momentu, w którym japońska marka po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się w sporcie motorowym.

Bridgestone wyłącznym dostawcą opon do Formuły E

Sporty motorowe to nasza pasja. Zawsze tak było i zawsze tak będzie. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę ogłosić nasz powrót do FIA World Championship po półtorej dekady i to w roku, w którym obchodzimy 60. rocznicę naszej obecności w sporcie motorowym. Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wyłącznym dostawcą opon dla Formuły E od sezonu 2026 – 2027 – powiedział Shu Ishibashi, Global CEO and Representative Executive Officer w Bridgestone Corporation.

FIA ogłosiła, że współpraca z Bridgestone będzie trwać do sezonu 2029 – 2030. Japońska marka będzie wyłącznym dostawcą ogumienia w klasie Formuły E.

Jakie muszą być opony do elektrycznego bolidu?

Umowa z FIA oznacza dla Bridgestone kontynuację prac nad rozwojem zrównoważonych technologii. Poza tym marka chce stawiać na zwiększenie tempa wprowadzania kolejnych innowacji – na etapie produkcji, eksploatacji opon oraz przetwarzania ich na surowce wtórne.

Bridgestone planuje rozwijać zrównoważone produkty klasy premium w sporcie motorowym. Kluczowym elementem naszej umowy z FIA będzie rozwój technologii "ENLITEN" – dodał Shu Ishibashi z Bridgestone.

Opony w elektrycznym bolidzie muszą bowiem redukować opory toczenia, aby obniżyć zużycie energii, utrzymywać szybki pojazd na torze i wytrzymywać jego masę w czasie działania dużych przeciążeń podczas szybkiej jazdy w zakręcie. Enliten przeniesiony z rynku cywilnego idealnie się do tego nadaje. Bo pozwala na redukcję oporów toczenia o jedną piątą, redukcję masy o jedną dziesiątą i zachowanie pełnej trwałości.

Czym jest Formuła E?

Ciekawym wyborem Bridgestone`a jest kategoria wyścigów. Formuła E została powołana do życia w 2012 r. i stanowi elektryczny odpowiednik Formuły 1. W czasie eliminacji elektryczny bolid może rozwinąć moc 250 kW (340 koni mechanicznych). W czasie wyścigu ta maleje do 200 kW (272 koni mechanicznych). Taka moc gwarantuje autu czas sprintu do pierwszej setki w 2,8 sek. Warto jednak pamiętać o tym, że bolid Formuły E waży jakieś 900 kg, przy czym sama masa baterii to 385 kg. To oznacza spore wyzwanie nie tylko dla układu napędowego, ale także i opon.

Moto
Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Zapłacimy mniej za paliwo. O ile mają spaść ceny?
10 maja 2024

Według analityków Reflex, w najbliższych dniach możemy spodziewać się spadku cen benzyny o średnio 10 groszy za litr, a diesla o 5 groszy. Obecnie średnie ceny paliw są nieco niższe niż tydzień temu: benzyna 95 kosztuje 6,67 zł/l, a olej napędowy 6,68 zł.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie
13 maja 2024

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

Nissan Juke po liftingu. Powrót żółtego lakieru to jedno. Zmieni się też technologia
10 maja 2024

Mniej znaczy więcej? Tak najwyraźniej uznał Nissan. Bo ile byście nie patrzyli na nadwozie nowego Juke, zmian nie dostrzeżecie. No może poza jedną. Do gamy wrócił żółty lakier. Wbrew pozorom taka sytuacja nie wynika jednak z lenistwa japońskich inżynierów. Oni po prostu skupili się na czymś innym.

Kupno samochodu z drugiej ręki: czym grozi kupno auta bez aktualnego przeglądu technicznego
10 maja 2024

Prawo nie zabrania sprzedaży auta bez aktualnego badania technicznego i często to się zdarza gdy pojazd stał długo w komisie albo w garażu sprzedającego bez dłuższego okresu użytkowania. Jednak jeśli chce się kupić takie auto – a brak badania może wpływać przecież na obniżkę ceny i czynić całą transakcję okazyjną – trzeba zadbać o kilka kluczowych rzeczy. Oto co radzą eksperci.

pokaż więcej
Proszę czekać...