Pomiar prędkości z ukrycia. Legalny czy nie?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Pomiar prędkości z ukrycia. Legalny czy nie? / Policja
Pomiar prędkości z ukrycia. Co na jego temat mówią przepisy? Kluczowy jest jeden akt prawny. A w jego głos taki scenariusz jest... Sprawdźmy.

Pomiar prędkości z ukrycia, czyli wracają lata 90.

Lata 90. XX wieku miały swój koloryt. Inna była motoryzacja, ale też i metody policyjne. Przykład? To wtedy przy polskich drogach królował bardzo charakterystyczny obrazek. Można było spotkać policjanta, który jak poparzony wypadał z krzaków na drogę i zatrzymywał lizakiem pojazd. Z czasem schemat ten został wykasowany przepisami, aby... ponownie powrócić. A wszystko za sprawą rozporządzenia, które weszło w życie pod koniec roku 2019.

Czy policja może mierzyć prędkość z ukrycia? Może!

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego w par. 2 pkt 6 stwierdza wyraźnie, że "jeżeli jest to konieczne dla prowadzenia czynności kontrolnych, pojazd Policji może zostać unieruchomiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". I w tym punkcie kluczowe są trzy czynniki. Mowa o:

  • jedynym warunkiem do prowadzenia kontroli jest bezpieczeństwo. Jeżeli zostanie on dochowany, radiowóz można zatrzymać na zakręcie, w rowie czy za krzakami. Policjant może być dosłownie wszędzie!
  • kluczowe jest to, że zapis ten dotyczy zarówno radiowozów oznakowanych, jak i nieoznakowanych.
  • podczas postoju w miejscu zabronionym podczas wykonywania czynności kontrolnych radiowóz nie musi mieć włączonych sygnałów świetlnych.

Czy radiowóz musi być widoczny podczas kontroli prędkości?

Odpowiedź na pytanie zadane w śródtytule może być tylko jedna. Nie zawsze musi być. Jeżeli policjanci ustawią pojazd w miejscu zabronionym, ale też taki, w którym nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego, mogą nie włączać lamp błyskowych. W efekcie kierujący o pomiarze prędkości z ukrycia dowie się dopiero wtedy, gdy zostanie zatrzymany do kontroli drogowej.

Pomiar prędkości przez nieoznakowany radiowóz w nocy

Czy nieoznakowany radiowóz może dokonywać pomiaru prędkości w nocy? Oczywiście, że może i często dokonuje. Tak przeprowadzone czynności kontrolne są w pełni skuteczne i mają pełną moc prawną. Jeżeli chodzi o zatrzymanie pojazdu, tu już może się pojawić problem. Ten nie dotyczy jednak znakowania radiowozu, a munduru posiadanego przez policjanta. Bo:

  • policjant w mundurze może zatrzymać pojazd do kontroli zarówno w dzień, jak i w nocy, zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim.
  • policjant bez munduru może zatrzymać pojazd do kontroli tylko w terenie zabudowanym, tyle że już bez względu na porę dnia i nocy.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...