Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

oprac. Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu, diesel w strefie czystego transportu, diesel w SCT / Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata / Kuba Brzeziński

Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

Era silników diesla w Europie się kończy. Już w przyszłym roku produkcję jednostek wysokoprężnych zakończy np. Volvo. A szwedzka firma dopiero otwiera długą listę. Nie da się już kupić Hyundaia, Suzuki, Hondy, Subaru, Jeepa czy Porsche z silnikiem diesla. Czy to oznacza, że diesle niedługo dostaną bana np. w strefach czystego transportu, które zaczną się pojawiać w Polsce w 2024 r.? Nie do końca. Zależy jakie diesle.

Czy strefy czystego transportu zabiją diesle?

Kierowcy jeżdżący samochodami z silnikami wysokoprężnymi przeżyli ostatnio przebudzenie. A to za sprawą prezentacji zasad funkcjonowania strefy czystego transportu w Warszawie od 1 lipca 2024 r. Ich wprowadzenie oznacza, że do stolicy nie będzie się dało wjechać benzyniakiem wyprodukowanym przed 1997 rokiem oraz dieslem wyprodukowanym przed 2006 rokiem. Z czasem zasady będą się zaostrzać. Całe szczęście nie na tyle, żeby z ruchu ulicznego wypchnąć wszystkie motory wysokoprężne.

Zgodnie z projektem stołecznej SCT, produkowane obecnie diesle, spełniające normę Euro 6d, od 2032 roku będą jedynymi (nie licząc podmiotowych wyłączeń) autami z silnikiem wysokoprężnym, dopuszczonymi do ruchu w strefie, czyli de facto niemal w całej Warszawie. Co będzie dalej? To ciężko przewidzieć. Pewne jest jednak to, że obecne diesle z nowymi normami emisji wjadą do centrów miast co najmniej przez 11 lat (11, bo kolejna aktualizacja wymogów może nastąpić w 2034 r.).

Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu?

Najtańszym autem w zestawieniu jest furgon Fiat Fiorino, którego cena katalogowa w wytypowanej wersji silnikowej wynosi ok. 85 tys. zł brutto. Poza tym w zestawieniu diesli, które nie muszą się martwić o los w SCT, pojawia się także Dacia Duster, Opel Astra oraz Volkswagen Golf.

jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu, diesel w strefie czystego transportu, wjazd dieslem do strefy czystego transportu

Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

Carsmile

Czy diesle będą tanieć na rynku wtórnym?

Na koniec pozostaje jeszcze pytanie. Co z rynkowego punktu widzenia stanie się z dieslami? Konkretnej odpowiedzi jednak brakuje. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się bowiem ludowe powiedzenie "na dwoje babka wróżyła".

Trzeba się liczyć z faktem, że ceny tych pojazdów będą podlegać różnym wahaniom. Z jednej strony będzie bowiem malał popyt na diesle w dużych miastach, ale z drugiej strony będą się one stawały towarem coraz bardziej deficytowym na rynku. Dodatkowo będzie rósł eksport tego typu pojazdów z Polski do krajów o mniej restrykcyjnych regulacjach – ocenia Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Diesle wbrew pozorom wcale nie muszą zatem tanieć. Szczególnie w sytuacji, w której zainteresują się nimi eksporterzy. Tym bardziej nie diesle, które nadal będą mogły legalnie pojawiać się w SCT. I tych będzie całkiem sporo. Udział silnika wysokoprężnego w rejestracjach nowych samochodów osobowych w Polsce utrzymuje się na poziomie kilkunastu procent. Według danych IBRM Samar, pojazdy z silnikiem wysokoprężnym stanowiły 14 proc. wszystkich rejestracji w pierwszych 10 miesiącach 2023 r., ale były w tym roku okresy gdy udział ten przekraczał 15 proc.

Moto
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją
20 maja 2024

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali
20 maja 2024

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy
20 maja 2024

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?
17 maja 2024

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

pokaż więcej
Proszę czekać...