Gdzie zgłosić cofnięcie licznika?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Gdzie zgłosić cofnięcie licznika? / Łukasz Kuźmiuk
Gdzie zgłosić cofnięcie licznika? Są dwa kroki, które powinien wykonać kierowca. Dziś opowiemy też o tym, jak udowodnić cofnięcie licznika.

Cofanie licznika. Jak działa i co oznacza?

Cofanie licznika to proceder popularny w Polsce od lat 90. Obniżenie wskazania drogomierza ma jeden cel. Chodzi o to, że auto z mniejszym przebiegiem może być po prostu drożej sprzedane. Korzyść sprzedającego to strata dla kupującego. Kupujący powinien zatem mocno skupić się na sprawdzeniu realności przebiegu podczas zakupu auta z drugiej ręki. Co może świadczyć o cofaniu licznika? Przede wszystkim wysoki stopień zużycia elementów wnętrza, ale też wątpliwości wynikające z danych zapisanych w historii pojazdu m.in. w bazie ASO.

W przypadku drogich aut używanych warto zainwestować w raport przedzakupowy. W jego ramach specjaliści sprawdzają dokumentację i dokonują oględzin pojazdu.

Zobacz również: Kupiłem auto z cofniętym licznikiem: to słowa 12 proc. nabywców w Polsce

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika? Najpierw sprzedający

W sytuacji, w której kierowca ujawni cofnięcie licznika w niedawno zakupionym samochodzie, w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do sprzedającego. Musi przedstawić mu okoliczności świadczące o obniżeniu stanu drogomierza, a następnie wskazać swoje roszczenie. O co może wnosić? Tak naprawdę o dwie rzeczy – o odstąpienie od umowy i zwrot auta lub pomniejszenie ceny. Na takie zgłoszenie kierujący ma czas wynoszący maksymalnie rok od zakupu i nie więcej niż miesiąc od wykrycia wady.

"Na zachętę" sprzedawcy można przypomnieć o odpowiedzialności karnej.

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika? Po drugie prokuratura

Cofanie licznika znalazło swoje miejsce w przepisach. Powstał art. 306a ustawy Kodeks karny. Co on mówi? Przede wszystkim że "kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5" (par. 1) i że "tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu" (par. 2) oraz że "w wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" (par. 3).

Tak ukształtowana podstawa prawna sprawia, że kwestię zakupu samochodu z cofniętym licznikiem i dowody świadczące o tym, że drogomierz rzeczywiście ma obniżoną wartość, spokojnie można zgłosić organom ścigania. Może to być policja lub bezpośrednio prokuratura.

Zobacz również: Samochody z cofniętym licznikiem? Głównie niemieckie i premium

Jak udowodnić cofanie licznika?

Przede wszystkim konieczne jest przedstawienie dokumentów. Przypuszczenia nie mogą być miarodajną podstawą. Jakie dokumenty mogą dowodzić obniżenia wskazania drogomierza? Może to być np. zaświadczenie o odbytym przeglądzie zagranicznym wskazujące na niższą wartość licznika, dane z ASO, dane z zagranicznych baz ubezpieczeniowych czy opinia rzeczoznawcy.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...