Samochód z dużym przebiegiem: bać się go czy kupować?

Samochód z dużym przebiegiem: bać się go czy kupować? / fot. Fotolia
Samochód z dużym przebiegiem przez lata odstraszał kupujących na rynku wtórnym. Tylko czy duży przebieg zawsze oznacza motoryzacyjną minę?

W jaki sposób kierowcy w Polsce wybierają samochód używany? W pierwszej kolejności decydują się na markę i konkretny model. Później wybierają wersję silnikową, aż wreszcie zaczynają przeglądać oferty. Jakich aut w nich poszukują? Najlepiej świetnie wyposażonych, z symbolicznym przebiegiem i za bezcen. Problem polega jednak na tym, że tych trzech rzeczy nie da się połączyć w jednym aucie. Bo dobre wyposażenie często wyklucza niski przebieg, a atrakcyjna cena nie idzie w parze i z dobrym wyposażeniem, i mało intensywną eksploatacją.

Samochód z niskim przebiegiem. To pewne?

Przez długie lata przebieg w samochodzie był ogromnym znakiem zapytania. Nietrudno dotrzeć do historii opisujących używane auta, które choć miały na liczniku 150 tysięcy kilometrów, tak naprawdę pokonały często 300 - 400 tysięcy kilometrów. Czy zatem przebieg może być wyznacznikiem? Teraz w pewnym sensie już tak. Stan licznika jest nie tylko wprowadzany do CEPiK i rejestrowany, ale za jego modyfikację grozi nawet kara więzienia. Oczywiście to nie oznacza, że wskazanie licznika jest stuprocentowo pewne. Jest jedynie bardziej niż mniej prawdopodobne.

Zobacz również: Cofanie liczników: kary wzrosną od 2020 roku!

Mały przebieg samochodu. Czy to zawsze dobrze?

Kierowca, który znajdzie w ogłoszeniu np. 10-letni samochód, który pokonał do tej pory 60 tysięcy kilometrów, powinien zapytać z czego wynika mały przebieg samochodu. Warto wiedzieć bowiem o tym, że rzadko eksploatowane auto nie zachowuje stanu fabrycznego, a w nim również postępuje zużycie. Przykład? Szybciej koroduje nadwozie, korodują tarcze hamulcowe czy mogą się zapiekać hamulce.

Warto przed podjęciem decyzji o zakupie zapytać obecnego właściciela samochodu, z czego wynika niski przebieg. Może się bowiem okazać, że auto wzięło udział w poważnej kolizji, i niewielki przebieg związany jest z tym, że dłuższy czas spędziło ono w warsztacie. Kupno takiego pojazdu raczej nie wróży dobrze - zauważa Damian Schwanke z portalu Autoplac.

Samochód z dużym przebiegiem. Jeździł, ale czy to właściwie źle?

Samochód z dużym przebiegiem nie zawsze musi oznaczać minę motoryzacyjną. Intensywna eksploatacja często oznacza bowiem regularne serwisowanie (w przypadku aut firmowych w sieci ASO) czy brak skorygowanego przebiegu.

Najprawdopodobniej osoba, która przejechała konkretnym samochodem kilkaset tysięcy kilometrów, musiała o niego odpowiednio dbać. Bardzo możliwe także, że poniosła już też wszystkie większe koszty związane z wymianą i naprawą wrażliwych elementów. Warto sprawdzić czy sprzedawca ma dowody zakupu i wymiany poszczególnych części oraz napraw. Wtedy istnieje spora szansa na to, że nowy nabywca nie będzie musiał już, na samym początku użytkowania auta, wydawać mnóstwa pieniędzy na wymianę najistotniejszych części - zauważa Damian Schwanke z portalu Autoplac.

Zakup samochodu używanego: nie znasz się? Sprawdź pojazd!

Używany samochód zawsze należy sprawdzić. Jak? Skontrolować przebieg na podstawie wskazania licznika, bazy CEPiK oraz informacji zapisanych np. w bazie ASO. Przy ocenie przebiegu przyda się też kontrola stanu wnętrza. Jeżeli kupujący nie ma wystarczającej wiedzy, zawsze może poprosić o pomoc wyspecjalizowaną firmę - ta przygotuje raport, w którym oceni stan pojazdu. Dobrym pomysłem jest też wykupienie przeglądu przedzakupowego.

Dobrą opcją, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, jest także skonsultowanie się ze specjalistami. Wizyta kontrolna w serwisie nie kosztuje wiele, a pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości - podsumowuje Damian Schwanke z portalu Autoplac.

Źródło: Materiały prasowe Yanosik

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...