Silniki 1.6 TDI Volkswagen - awarie, problemy, opinie

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Silniki 1.6 TDI Volkswagen - awarie, problemy, opinie / Materiały prasowe Volkswagen
Diesel 1.6 TDI Grupy Volkswagena to jednostka wolumenowa montowana w modelach segmentu B, C i D. Motor występuje na rynku od dekady i okazał się naprawdę trwały. Jakie awarie zdarzają się w dieslu 1.6 TDI?

Zaostrzające się przepisy dotyczące norm emisji spalin były nieubłagane. W efekcie Grupa Volkswagena pod koniec pierwszej dekady XXI wieku została zmuszona do stopniowego uśmiercania swojej legendy - diesla 1.9 TDI. Powolna śmierć dotychczasowego króla wytworzyła jednak przestrzeń, w której znalazło się miejsce dla innego hegemona. I rola ta nie przypadła nieudanemu silnikowi 2.0 TDI zasilanemu pompowtryskiwaczami. Lukę w roku 2009 zapełniła jednostka z rodziny EA 189 o oznaczeniu 1.6 TDI.

Zobacz również: Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,0 TDI Volkswagen AG

Diesel miał 1598 cm3 pojemności. Do tego otrzymał 4 cylindry, 16-zaworową, aluminiową głowicę i doładowanie ze zmienną geometrią łopatek. Blok jednostki powstał z żeliwa, a jej konstrukcja została uzupełniona serią innowacji. Przykład? W stosunku do motoru 2.0 TDI ropniak nie otrzymał panewek korbowodowych, a w miejscu wałków wyrównoważających inżynierowie zastosowali hydrauliczne zawieszenie. Standardem był też zawór EGR chłodzony wodą czy plastikowy kolektor ssący.

Silniki 1.6 TDI Volkswagen - godny następca 1.9 TDI?

Bardzo ważnym zadaniem postawionym przed twórcami silnika 1.6 TDI Grupy Volkswagena stało się spełnienie wymogów obecnych i przyszłych norm emisji spalin. Właśnie dlatego jednostka w pierwszej kolejności została wyposażona we wtrysk typu common rail - z wtryskiwaczami piezoelektrycznymi. Dodatkowo standardem był filtr cząstek stałych, który stał się elementem modułu składającego się też z sondy lambda i katalizatora. W ten sposób inżynierowie oszczędzili przestrzeń. Zwiększyli jednak ewentualne koszty napraw.

W roku 2012 diesel 1.6 TDI przeszedł modernizację. W jej ramach stał się członkiem rodziny silników nowego typu - EA 288. A to świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze Niemcom udało się osiągnąć technologiczny sukces. Jednostka była chętnie wybierana przez kierowców i sprawdzała się w toku eksploatacji. Po drugie to silnik wolumenowy. Na przestrzeni lat był konfigurowany w siedmiu wariantach mocy i był montowany w serii niezwykle popularnych modeli segmentów B, C, D i minivan.

Silniki 1.6 TDI - oznaczenia:

  • 75 KM - CAYA, CAYE
  • 90 KM - CAYB, CRKA, CLHB
  • 102 KM - CAYD
  • 105 KM - CAYC, CLHA
  • 110 KM - CRKB
  • 116 KM - CEKA
  • 120 KM - DCXA

Silniki 1.6 TDI - modele samochodów:

  • Seat: Ibiza, Leon, Altea
  • Skoda Fabia, Roomster, Octavia, Superb
  • Volkswagen: Polo, Golf, Golf Plus, Touran, Caddy, Jetta, Passat
  • Audi: A1, Audi A3

Silnik 1.6 TDI - dane techniczne producentów:

Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
Skoda Fabia II 75 KM 195 Nm 14,1 s. 166 km/h 5,1/4,2/3,6
Volkswagen Golf VI 105 KM 250 Nm 11,3 s. 189 km/h 5,7/4,5/3,9
Volkswagen Passat B8 120 KM 249 Nm 10,9 s. 206 km/h 4,7/4,1/3,6

Podstawową procedurą serwisową w przypadku diesla 1.6 TDI jest oczywiście wymiana oleju. Niemcy zalecają, aby stosować smarowidło o niskiej zawartości popiołów - specyfikacja 5W-30 i norma VW 507.00. Niska zawartość popiołów pozwala wydłużyć życie filtra cząstek stałych. Mechanicy z kolei radzą, żeby wymianę ustalić na przebieg na poziomie 15 tysięcy kilometrów. Napęd rozrządu jest realizowany przez pasek. Volkswagen zaleca wymianę mechanizmu co 150 - 180 tysięcy kilometrów. Czasami lepiej interwał skrócić do 120 - 150 tysięcy kilometrów.

Zobacz również: Używany Volkswagen Golf VII (od 2012) – czy warto go kupić?

Diesel 1.6 TDI Volkswagena choć niezwykle nowoczesny, okazuje się niezwykle trwały. Osobiście znam przypadek, w którym Caddy bardzo intensywnie eksploatowany przez przedstawiciela handlowego pokonał całkowicie bezawaryjnie 350 tysięcy kilometrów! Jaka jest recepta na długowieczność niemieckiego diesla? To przede wszystkim regularny serwis i… paliwo wysokiej jakości. Drugi z czynników ma potężne wrażenie. Szczególnie że aparatura wtryskowa jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczony olej napędowy.

Silniki 1.6 TDI Volkswagen - awarie wtryskiwaczy

W sytuacji, w której kierowca będzie tankował paliwo niepewnego pochodzenia, może dojść do zapchania wtryskiwaczy już po przebiegu na poziomie 100 tysięcy kilometrów. Objawy? Silnik będzie pracował głośniej i nierówno. Poza tym pojawią się problemy z rozruchem i wyraźnie spadnie moc. Urządzenia wtryskowe zostały wykonane w technologii piezoelektrycznej. To oznacza, że regeneracja jednej sztuki stanowi wydatek na poziomie jakiś 700 - 800 złotych. Nowy wtrysk kosztuje co najmniej 1130 złotych.

Drugim z elementów potencjalnie awaryjnych w dieslu 1.6 TDI Volkswagena jest filtr cząstek stałych. Podczas jazdy głównie na długich dystansach, element nie sprawia żadnych problemów nawet na dystansie 300 tysięcy kilometrów. W sytuacji, w której samochód porusza się przede wszystkim w mieście, zapchanie osadnika może się stać faktem już po 80 tysiącach kilometrów. Wymiana filtra niestety jest kosztowna. Nowy DPF zostanie wyceniony na kwotę oscylującą w granicy od 4 do 8 tysięcy złotych.

Silniki 1.6 TDI Volkswagen - usterki DPF są znane

Awaria filtra jest silnie powiązana z nawykami eksploatacyjny. Dlatego kierowcy, którzy mało jeżdżą, a mimo wszystko nie chcą się ładować w koszty wymiany osadnika DPF, powinni od czasu do czasu zabierać samochód poza miasto. Aby zagwarantować oczyszczaczowi spalin wystarczającą higienę pracy, wystarczy 30-kilometrowa wycieczka mniej więcej raz na tydzień lub dwa. W czasie takiego przejazdu sadza zgromadzona w filtrze zostanie wypalona.

Zobacz również: Silnik 2.0 TDI CR VAG - awarie, problemy, opinie

Turbosprężarka montowana w silniku 1.6 TDI Volkswagena jest wyjątkowo trwała - potrafi bez awarii pokonać 250 - 300 tysięcy kilometrów. O jej przedwczesnej awarii zadecydować mogą tak naprawdę wyłącznie dwa czynniki. Po pierwsze szybkie gaszenie silnika po intensywnej jeździe np. na autostradzie. Po drugie wydłużone przebiegi między przeglądami olejowymi. Jeżeli chodzi o koło dwumasowe, element nie zawsze był montowany w słabszych wersjach. Niską trwałością charakteryzuje się przede wszystkim w wariantach montowanych przed rokiem 2013.

Co z zaworem EGR? Ten z czasem też może się poddać - szczególnie w sytuacji, w której auto będzie eksploatowane ze zużytymi wtryskiwaczami. Problem z układem recyrkulacji spalin dotyczy tego, że został on zintegrowany z  chłodnicą spalin i klapą. W ten sposób sama część kosztuje co najmniej 1025 złotych. A do tej kwoty doliczyć trzeba jeszcze koszt wymiany. W dieslu 1.6 TDI Volkswagena zdarzają się też przypadki wycieków oleju spod uszczelki głowicy. Nie są nagminne, ale mimo wszystko warto odnotować ten fakt w raporcie awaryjności.

Silniki 1.6 TDI Volkswagen - podsumowanie:

Niemcy po zbłądzeniu z konstrukcją silnika 2.0 TDI wyposażonego w pompowtryskiwacze w roku 2009 wrócili na właściwy tor. Diesel 1.6 TDI okazał się trwały, a do tego jest naprawdę oszczędny - potrafi spalić w Golfie zaledwie 5 litrów oleju napędowego poza miastem. Oczywiście aut napędzanych tym silnikiem nie można kupować w ciemno. Z drugiej strony w sytuacji, w której kierowca znajdzie zadbany egzemplarz, będzie się mógł cieszyć mało awaryjną jazdą przez lata! A to szczególna wartość mając na uwadze nowoczesną konstrukcję tego diesla.

Silniki 1.6 TDI - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 14 zł
  • filtr powietrza - od 21 zł
  • filtr paliwa - od 24 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 460 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 160 zł
  • sprzęgło komplet - od 342 zł
  • koło dwumasowe - od 615 zł
  • wtryskiwacz - od 1130 zł
  • zawór EGR - od 1025 zł
  • świeca żarowa - od 21 zł
  • filtr cząstek stałych - od 2300 zł
  • sonda lambda - od 477 zł
  • turbosprężarka - od 2200 zł

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...