Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu? / Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu? / Kuba Brzeziński / Infor

Po nocnym parkowaniu karoseria samochodu zyskała pomarańczowy odcień. To może być zatem mityczny pył znad Sahary. Czy takie zjawisko rzeczywiście ma miejsce? Czy ten pył rzeczywiście pochodzi znad Sahary? I jak pozbyć się mało estetycznych zabrudzeń?

Do Polski dotarła ostatnio fala wysokich temperatur. A wraz z nią... pomarańczowy pył. Ten sprawiał, że zachody słońca stawały się mocno efektowne. Dominowały w nich pomarańczowe odcienie. Pył osiada jednak również na ziemi. W tym na karoseriach samochodów.

Czy saharyjski pył rzeczywiście może dotrzeć nad Polskę?

Kierowca wychodzi o poranku do auta. I choć jego nadwozie wieczorem wydawało się czyste. Teraz jest spowite pomarańczową poświatą. Warstwa drobinek w takim kolorze może oznaczać saharyjski pył. To drobinki piasku, które z ciepłymi masami powietrza przywędrowały nad Polskę wprost znad pustyni. I nie jest to wyłącznie mit powtarzany między kierowcami. Pył pochodzący z Afryki pojawił się bowiem w powietrzu np. w czasie świąt wielkanocnych. Przed jego obecnością ostrzegali m.in. pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W tym punkcie warto pamiętać o jednym. Nieestetycznie wyglądające zabrudzenia nie zawsze są wynikiem pyłu znad Sahary. Czasami to może być efekt pylenia drzew i kwiatów. W takim przypadku pył ma kolor bardziej wpadający w żółć. Zjawisko będzie zatem towarzyszyć kierowcom przez znaczną część wiosny, ale i lata.

Usuwanie pyłu z lakieru "na sucho" spowoduje powstanie serii rys

Saharyjski pył tworzy na lakierze pomarańczową warstwę. Ta sprawia, że lakier staje się nieco matowy i wygląda mało estetycznie. Szczególnie gdy dostanie się do niej nieco wilgoci nocą. W takim przypadku powstać mogą dodatkowo zacieki. Jak przywrócić autu blask? Konieczne jest mycie. I słowo mycie stanowi tu kluczową wskazówkę. Bo pod żadnym pozorem pyłu z nadwozia nie należy ścierać suchą szmatką czy suchym ręcznikiem papierowym. To może doprowadzić do porysowania lakieru. Rysy będzie w stanie usunąć tylko polerka.

Ważne

Co ważne, ta sama zasada dotyczy każdego zanieczyszczenia. Nie ma znaczenia czy na lakierze zalega pył znad Sahary, czy pyłki drzew lub kwiatów. Mycie na sucho zawsze może doprowadzić do porysowania lakieru.

Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu?

Saharyjski pył na samochodzie. Jak bezpiecznie dla lakieru pozbyć się pomarańczowego pyłu?

Infor

Jak się bezpiecznie pozbyć saharyjskiego pyłu z lakieru?

Saharyjski pył nie stanowi rodzaju uporczywego zabrudzenia zalegającego na nadwoziu. Do jego usunięcia tak naprawdę wystarczy zatem już przepłukanie samochodu na myjni bezdotykowej. Lepiej jednak nie ograniczać się do czystej wody. Lepiej skorzystać również programu zawierającego szampon. Kierowca wyda kilka złotych więcej, ale skuteczniej pozbędzie się drobinek i nie będzie musiał obawiać się tego, że po wyschnięciu, na nadwoziu mimo wszystko pozostaną pomarańczowe lub żółte plamy.

Dobrym pomysłem jest także spłukanie pyłu wodą nawet w sytuacji, w której kierowca chciałby skorzystać z myjni automatycznej. Ta nie zawsze w sposób wystarczający traktuje konieczność wcześniejszego spłukania pomniejszych zanieczyszczeń z nadwozia.

Saharyjski pył to także zapchany filtr powietrza i przeciwpyłkowy

Pył jest też groźny dla filtrów w pojeździe. One w końcu zaciągają powietrze i filtrują je. Wyłapują m.in. drobinki piasku. Oczywiście przy obecnym natężeniu saharyjskiego pyłu raczej nie wiąże się on z ryzykiem zatkania filtra powietrza i przeciwpyłkowego. Jest go po prostu zbyt mało. Latem natężenie pyłu zawieszonego w powietrzu może być jednak większe. Wtedy warto będzie sprawdzić stan osadnika.

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...