Volkswagen ID. Buzz ma polskie fotele. Zaprojektowano je w Grójcu

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Volkswagen ID. Buzz ma polskie fotele. Zaprojektowano je w Grójcu / Materiały prasowe Volkswagen
Volkswagen ID. Buzz ma polskie fotele. I to nie jest żart! Za ich projekt odpowiada bowiem grójeckie Centrum Badań i Rozwoju Faurecia.

Volkswagen ID. Buzz ma polskie fotele. Zaprojektowano je w Grójcu

Nowoczesna wersja kultowego ogórka, a właściwie to elektryczna wersja kultowego ogórka, ma w swojej konstrukcji także i polski akcent. Są nim fotele. Pierwszy prototyp gotowego siedzenia dla Volkswagena ID. Buzz powstał właśnie w Centrum Badań i Rozwoju Faurecia w Grójcu. Tak, bo Grójec jest znany nie tylko z wyśmienitych jabłek. Jak widać ma również niewiele mniej wyśmienitych inżynierów.

Nowy i elektryczny ogórek ma fotele stworzone w Polsce i produkowane w Czechach

Polskie fotele zaproponowane do Volkswagena ID. Buzz zostały nieco zmodyfikowane, ale generalnie świetnie przyjęte przez niemiecki zespół pracujący nad tym pojazdem. Przyjęcie było na tyle dobre, że projekt został doprowadzony do fazy produkcyjnej. To zatem o polską myśl techniczną oparte są siedziska, które są montowane w produkowanym od czerwca roku 2022 i uwielbianym przez globtroterów oraz hipisów ogórku.

Ciekawostki? Produkcja polskich foteli do elektrycznego ogórka trwa w Czechach w dedykowanym do tego projektu Faurecii. To raz. Dwa projektownia w Grójcu w roku 2020 zakończyła prace nad prototypem podwójnego fotela.

Polski fotel do ID. Buzz. Duży udział materiałów z recyklingu

Projektowanie fotela może się wydawać zadaniem dość łatwym. To jednak pozory. Volkswagen postawił przed inżynierami trudne zadanie. Chciał aby fotele pojazdu łączyły funkcje kompaktowości oraz cechowały się wszechstronnością przy równoczesnym zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Właśnie dlatego twórcy Faurecii postawili na tak duży udział materiałów pochodzących z recyklingu. Przykład? Do poszycia foteli, całkowicie zrezygnowano z zastosowania skór zwierzęcych.

Faurecia, Hella, Forvia i 150 tys. pracowników

Grójecki zakład Faurecii jest ważnym centrum projektowym. Firma w ramach marki Forvia współpracuje jednak z Hellą. A to oznacza, że dysponuje zdecydowanie większą ilością obiektów. Na mapie przedsiębiorstwa znajduje się 300 zakładów przemysłowych, 77 centrów badawczo-rozwojowych i 150 tys. pracowników. Forvia jest właścicielem w sumie 14 tys. patentów.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...