V2X w samochodzie. Auto stanie się... komunikatorem

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
V2X w samochodzie. Auto stanie się... komunikatorem / Osram
V2X w samochodzie? To technologia, która umożliwia autom komunikowanie się między sobą i z otoczeniem. Samochody będą przewidywać i ostrzegać.

Twój samochód też może być... "nieustraszony"!

Kierowcy pamiętający lata 90. XX wieku, z pewnością pamiętają emisję amerykańskiego serialu "Nieustraszony". Jego główny bohater – Michael Knight, walczył z przestępczością razem ze swoim partnerem – inteligentnym i mówiącym autem K.I.T.T. I choć przez lata żyjący i myślący samochód mógł się wydawać jedynie fikcją scenarzystów, teraz pojawiają się podobne możliwości. A wszystko za sprawą technologii V2X.

Na czym ma polegać V2X w samochodzie?

V2X w samochodzie polega na tym, że auto za sprawą specjalnych modułów komunikacyjnych może zbierać informacje od innych pojazdów i z otoczenia. A dane takie mogą się przydać na wiele sposobów. I pierwszym z nich jest możliwość odczytywania serii danych o ruchu drogowym. Pojazd jest w stanie poinformować kierowcą o zatorze, wypadku czy nawet przyszłym wypadku. Poza tym auto ostrzeże o zbliżaniu się do ostrego łuku czy ryzyku utraty kontroli nad autem. To poprawi nie tylko płynność ruchu drogowego, ale i poziom bezpieczeństwa.

V2X potrafi się też zachowywać jak kumpel, z którym można swobodnie się komunikować!

V2X w samochodzie to też bezpieczeństwo

Oczywiście V2X w samochodzie ma jeszcze więcej zastosowań. Pozwala skorzystać z takich funkcji, jak tempomat i system ostrzegania o nieplanowanej zmianie kierunku jazdy. Dodatkowo zawiera technologię vehicle-to-grid, sprawiającą że akumulatory w aucie elektrycznym mogą oddawać energię do sieci energetycznej, w przypadku posiadania jej nadwyżki.

Pula danych zgromadzonych w trakcie jazdy może być wykorzystana do identyfikacji wzorców ruchu i tworzenia profili kierowców. Dzięki temu kierowca jest dodatkowo zabezpieczony, nawet w przypadku awarii. W takiej sytuacji są uruchamiane alarmy, aby cyfrowe i mechaniczne komponenty pojazdu mogły się samoczynnie dostosować - dodaje Mishra, którego zespół otworzył w tym roku centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie – LTTS Kraków, ze specjalizacją w zakresie sektora motoryzacyjnego oraz mobility.

Za sprawą V2X powstanie pierwsze auto autonomiczne

Tak szeroki zakres możliwości V2X w samochodzie stanowi prawdopodobnie furtkę do stworzenia pierwszego w pełni autonomicznego pojazdu. W tym przypadku szczególnie kluczowa jest bowiem komunikacja. Jak będzie realizowana? Podstawową technologią wymiany danych może być sieć WLAN lub komórkowa. I drugie z rozwiązań z pewnością okaże się pomysłem przełomowym, szczególnie w dobie nowoczesnych sieci korzystających z infrastruktury 5G.

Ile lat potrzebuje technologia V2X w samochodzie?

V2X w samochodzie nawet dziś brzmi abstrakcyjnie. I poniekąd technologia abstrakcyjna jest. Bo według specjalistów do jej pełnego wdrożenia i dopracowania potrzeba jeszcze mniej więcej dekady. A jednym z kluczowych zagadnień do dopracowania jest kwestia cyfrowego bezpieczeństwa. Aby zapobiec cyberprzestępstwom ukierunkowanym na auta autonomiczne, należy zapewnić zgodność ich oprogramowania ze standardami kontroli danych. A do tego jak twierdzą specjaliści LTTS, należy także zmierzyć się z zagrożeniem związanym z redundancją technologii.

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...