Test: Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic - dopasowane jak… rękawiczka

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Test: Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic - dopasowane jak… rękawiczka / Kuba Brzeziński
Ma szyby bez ramek, czarne wykończenia nadwozia, 20-calowe felgi i emblemat S na przednim błotniku. Nie ma się zatem co dziwić, że Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic rzuca się w oczy na polskich drogach. Tylko czy prowadzi się równie dobrze jak wygląda? To właśnie sprawdziliśmy.

Audi A5 Coupe wygląda na nieco… wkurzone! Ma wyraźnie zmarszczoną linię brwi i mocno skupione oczy - które dodatkowo w modelu testowym zostały wykonane w technologii matrixowej. Do pełnego zestawu Niemcy dorzucili charakterystyczny dla współczesnych modeli, rozwrzeszczany grill oraz mocno przetłoczony zderzak dostępny w pakiecie S Line. Jednym z ciekawszych, a za razem fajniejszych dodatków są czarne wykończenia. Na tym nadwoziu na próżno szukać chromu. Za sprawą pakietu optycznego kosztującego 1760 złotych np. znaczek, oblamówki drzwi czy grill zostały wykonane z czarnego, błyszczącego plastiku.

Audi A5 Coupe - przystojniak z Ingolstadt!

Tak, testowe Audi A5 jest napędzane silnikiem diesla. U progu trzeciej dekady XXI wieku to jednak jeszcze nie wyklucza sportowego rodowodu! Auto ma 190 koni mechanicznych. I żeby podkreślić tą wartość, Niemcy zastosowali nie tylko sportowy pakiet optyczny, ale też… szyby bez ramek. Te po otwarciu wyglądają cudownie. Niestety z drzwiami jest pewien problem. I ten kierowca odkryje zaraz po zaparkowaniu na parkingu przed marketem. Zajęcie zbyt wąskiego miejsca sprawia, że niezwykle ciężko wysiąść z auta. Długie drzwi ledwie uchylają się, a niska pozycja za kierownicą dodatkowo nie poprawia sytuacji.

Zobacz również: Pierwsza jazda: nowe Audi A4 - postęp na polu stylizacji i technologii

Czy problem z drzwiami dyskwalifikuje Audi A5 40 TDI? W żadnym razie. To jedynie podkreślenie uroku charakterystycznego dla modeli z nadwoziem typu coupe. Poza tym w aucie testowym uwagę zwracają jeszcze trzy akcenty. Pierwszym są 20-calowe felgi aluminiowe. Tym nie brakuje ani stylu, ani sportowego charakteru. W tym samym czasie mają - delikatnie mówiąc - mało konkurencyjną cenę. Zestaw czterech obręczy oznacza dopisanie do listy wydatków kwoty na poziomie 12 280 złotych. Poza tym wzrok skupia lakier. To barwa perłowa o nazwie Daytona. Całość jest uzupełniona mocną linią akcentową pojawiającą się na boku auta - z wybrzuszeniami w okolicy nadkoli.

Audi A5 Coupe, Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic

Test: Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic - dopasowane jak… rękawiczka

Kuba Brzeziński

A5 Coupe 40 TDI - wygląda co najmniej na S-piątkę

Wszystkie dodatki sprawiają, że Audi A5 w wersji S line naprawdę rzuca się w oczy. I kierowca odkryje ten fakt za każdym razem, gdy np. zatrzyma się na światłach. Przechodnie i inni prowadzący będą uważnie przyglądać się temu nadwoziu. Powód? Oczywiście decyduje o tym efektowna stylizacja. Ale moim zdaniem nie tylko. Tak skonfigurowane coupe ma tyle sportowych dodatków, że wygląda na dużo mocniejsze niż jest w rzeczywistości. Masa przetłoczeń, szary lakier, 20-calowe felgi i czarne dodatki sprawiają, że testowa A-piątka wyglądała co najmniej jak wersja S.

Audi A5 Coupe ma rozstaw osi mniejszy o zaledwie 3 cm od Volkswagena Passata. To jeszcze nie oznacza, że dwudrzwiowego sedana można uznać np. za auto rodzinne. Daje jedynie świadectwo tego, że kabina pasażerska A-piątki jest dość przestronna. Oczywiście najwygodniejsza okaże się dla pasażerów zajmujących miejsca z przodu - czekają na nich elektrycznie regulowane, sportowe fotele ze sterowanym odcinkiem lędźwiowym. O ile z tyłu miejsca na nogi wystarczy, o tyle nie tak łatwo zasiąść na kanapie. To jednak znany problem w samochodach wyposażonych w jedną parę drzwi.

Zobacz również: Silnik 2.0 TDI CR VAG - awarie, problemy, opinie

Audi A5 Coupe - 4 osoby i 465 litrów bagażu

Niewątpliwym plusem A-piątki w wariancie coupe jest pojemność bagażnika. Kufer liczy aż 465 litrów. A to oznacza, że sprawdzi się nie tylko podczas zakupów w centrum handlowym, ale też w czasie wakacyjnego wyjazdu. Jakość wykończenia? To w końcu Audi… Plastiki są dobrze spasowane i miękkie. I całość choć stylistycznie nie porywa, została dopracowana pod kątem funkcjonalności i obsługi. Bardzo duży plus należy się Audi A5 Coupe 40 TDI quattro za pozycję za kierownicą. Fotel można idealnie dopasować np. do kształtu sylwetki, a do tego prowadzący odnosi wrażenie że siedzisko szczelnie go otacza. To daje poczucie bezpieczeństwa.

Audi A5 Coupe, Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic

Test: Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic - dopasowane jak… rękawiczka

Kuba Brzeziński

Pod maską testowego Audi A5 Coupe zagościł sprawdzony diesel o pojemności 2 litrów. Motor rozwija 190 koni mechanicznych, a do tego dostarcza na asfalt aż 400 Nm momentu obrotowego. Siła trafia na koła najpierw za pośrednictwem dwusprzęgłowej przekładni automatycznej, a później elektronicznie sterowanego układu Quattro. Wersja 40 TDI bardzo równomiernie rozwija moc - nie ma tu mowy o dużych uślizgach czy piszczeniu kołami podczas ruszania. Z drugiej strony auto nadal jest dynamiczne. W końcu osiąga pierwszą setkę mniej więcej w 7,4 sekundy. A to wynik bardzo dobry.

Oszczędny jak… Audi A5 Coupe 40 TDI!

Diesel ma jednak jeszcze kilka zalet. Zachowuje się niezwykle cicho! Tak, kabina jest dobrze wygłuszona, ale to też zasługa motoru, który za sprawą nowoczesnej technologii ma wysoką kulturę pracy. Gdy kierowca porusza się poza miastem, a przekładnia zapnie 7 bieg, silnika praktycznie nie słychać. Do tego niemiecki ropniak jest oszczędny. Mimo iż podczas testu nie stroniłem od dynamicznych przyspieszeń, udało mi się uzyskać spalanie sięgające w cyklu mieszanym tylko 6,9 litra oleju napędowego. A to dawał na niespełna 60-litrowym zbiorniku całkowity zasięg przekraczający 800 kilometrów! W trasie podczas spokojnej jazdy jestem więcej niż pewny, że kierowca mógłby pokonać na baku grubo ponad 1000 kilometrów.

Zobacz również: Test: Skoda Superb Combi Sportline 2.0 TDI DSG 190 KM

Dynamika jazdy to jedno. Co z prowadzeniem? Audi A5 Coupe w testowej wersji 40 TDI S line ma zdecydowanie sztywne nastawy. Resorowanie ma zdecydowanie krótszy skok niż np. w bratnim A4. Skutek? Nadwozie raczej nie przechyla się w szybko pokonywanych zakrętach, a trakcja niemalże w każdym momencie jazdy ma bardzo wysoki poziom. Poza tym Audi za sprawą precyzyjnego układu kierowniczego daje dużą kontrolę nad torem jazdy, a kierowca ma do dyspozycji różne tryby jazdy. W ustawieniu Comfort A-piątka staje się łagodna i przyjemna. Gdy wybrane zostaną nastawy bardziej sportowe, przetrzymuje silnik na biegach i zmniejsza siłę wspomagania układu kierowniczego.

Audi A5 Coupe, Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic

Test: Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic - dopasowane jak… rękawiczka

Kuba Brzeziński

Test: Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic - podsumowanie:

Audi A5 Coupe z pewnością jest trochę zimne. Z drugiej strony ma serię mocnych zalet. Przykład? Na ulicy praktycznie wszyscy patrzą się na jego nadwozie, a do tego jest dopasowane jak… rękawiczka. Już po kilku chwilach spędzonych za kierownicą tego auta prowadzący będzie przekonany, że fotel czy pozycja za kierownicą powstały z myślą dokładnie o nim. A sama jazda jest przyjemna i relaksująca. Problemy z wysiadaniem czy zbyt długimi drzwiami na wąskim parkingu? Te tylko nadają temu modelowi charakteru. Szczególnie że Audi A5 Coupe 40 TDI quattro ma poważniejsze zmartwienie. I w tym chodzi o cenę.

Choć cennik modelu startuje od 179 tysięcy złotych, egzemplarz testowy zostanie wyceniony na jakieś 327 tysięcy złotych. Skąd taka dopłata? Lista opcji jest przepastna. Na jej czele znajduje się np. najmocniejszy diesel, czteronapęd i automatyczna skrzynia. Poza tym prowadzący musi dopłacić za wiele drobiazgów. Przykład? Kamera 360 stopni kosztuje ponad 8 tysięcy, pakiet zawierający czarne emblematy prawie 1800 złotych, a czerwone zaciski hamulców 1660 złotych. Szkoda że A5 nie może być trochę tańsze…

Test: Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic - dane techniczne:

  • Silnik: R4, doładowany, diesel
  • Pojemność silnika: 1968 cm3
  • Maksymalna moc: 190 KM (przy 3800 obr./min.)
  • Maksymalny moment obrotowy: 400 Nm (przy 1750 - 3000 obr./min.)
  • Prędkość maksymalna: 235 km/h
  • Przyspieszenie 0 - 100 km/h: 7,4 s.
  • Skrzynia biegów: automatyczna, dwusprzęgłowa, 7 biegów
  • Zbiornik paliwa: 58 litrów
  • Zużycie paliwa na 100 km w teście (cykl mieszany): 6,9 litra
  • Zużycie paliwa na 100 km - dane producenta (cykl mieszany): 6,4 litrów
  • Długość: 4697 mm
  • Szerokość: 1846 mm
  • Wysokość: 1371 mm
  • Rozstaw osi: 2764 mm
  • Pojemność bagażnika: 465 litrów
  • Cena: od 179 000 złotych

Test: Audi A5 Coupe 40 TDI quattro S tronic - cena i wyposażenie:

  • Cena: 327 120 zł
  • 20-calowe obręcze ze stopów lekkich
  • Reflektory w technologii LED Matrix-Beam
  • Klimatyzacja automatyczna, 3-strefowa
  • Pakiet sportowy S line
  • Pakiet optyczny Czerń
  • Dach szklany panoramiczny
  • Pakiet oświetlenia Ambiente
  • Regulacja podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa z pneumatyczną regulacją i funkcją masażu dla przednich siedzeń
  • Przednie siedzenia z elektryczną regulacją i pamięcią ustawień dla fotela kierowcy
  • MMI Navigation plus
  • Wyświetlacz Head-up
  • Audi virtual cockpit Plus
  • Audi phone box
  • System kamer top view
  • System rozpoznawania znaków drogowych współpracujący z kamerą

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...