Test: Mitsubishi Eclipse Cross Instyle 1.5T MIVEC 163 KM CVT AWD

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Test: Mitsubishi Eclipse Cross Instyle 1.5T MIVEC 163 KM CVT AWD / Kuba Brzeziński
Jest duży, masywny i oryginalny. A do tego łączy czarny lakier nadwozia ze sportowymi, czerwonymi wykończeniami i doładowanym silnikiem benzynowym. Jak jeździ Mitsubishi Eclipse Cross? Sprawdziliśmy.

Na początek może o designie. A więc Mitsubishi jakie jest, każdy widzi… Przód jest dynamiczny i przypomina Outlandera. Eclipse Cross ma groźne spojrzenie, a do tego wysoką i zdecydowanie masywną maskę. Niewiele gorzej auto prezentuje się z boku. Linia wspinająca się ku tyłowi optycznie skraca nadwozie i nadaje mu sportowego charakteru. Co z tyłem? No i w tej kwestii z Mitsu mam największy problem. Stylizacja spojlera dzielącego szybę i zintegrowanego ze światłem jest nieco kontrowersyjna. Poza tym taki sposób ułożenia elementów ogranicza widoczność do tyłu.

Test: Mitsubishi Eclipse Cross - SUV trochę… analogowy!

Kabina pasażerska Mitsubishi Eclipse Cross jest zaprojektowana trochę w starym stylu. Co to oznacza? Kierowca nie jest atakowany przez zestaw ekranów i paneli dotykowych. W zamian ma do czynienia z analogowymi zegarami, intuicyjnie sterowanym panelem klimatyzacji oraz… serią wielkich, kwadratowych przycisków, które zalegają w magazynie marki jeszcze od lat dziewięćdziesiątych. Tak, jakość ekranu między zegarami być może nie jest powalająca. Z drugiej strony w tym wnętrzu czuć japoński klimat. I stwierdzenie to zrozumie tylko ten, kto dłużej jeździł kiedyś Mitsubishi, Suzuki czy Toyotą.

Test: Mitsubishi Eclipse Cross Instyle 1.5T MIVEC 163 KM CVT AWD

Kuba Brzeziński

Japoński klimat potęgują dodatkowo dość specyficzne rozwiązania. Przykład? Przyciski - bo były aż trzy! - służące do sterowania komputerem pokładowym zostały skutecznie ukryte za kołem kierownicy. Osoba po raz pierwszy jadąca Mitsubishi trochę się ich naszuka. Eclipse Cross jak przystało na SUV-a/crossovera jest przestronne. W kabinie zmieszczą się cztery osoby i do ich dyspozycji są naprawdę wygodne fotele. Większy problem dotyczy bagażnika. 374 litry w aucie tej klasy to trochę za mało. Szkoda też, że projektanci nie pomyśleli o takim drobiazgu, jak chociażby podświetlenie schowka na rękawiczki.

Zobacz również: Napęd 4x4 - jakie rozwiązania oferują producenci?

Test: Mitsubishi Eclipse Cross - kontroluje, ale nie ingeruje

Japończycy podczas prac nad Mitsubishi Eclipse Cross chcieli pokazać, że nadążają za nowoczesnymi trendami. Stąd w aucie pojawił się m.in. head-up, kamera 360 stopni czy inteligentne systemu asystujące. Head-up ma regulowany kąt nachylenia - to fajna opcja, która pozwala kierowcy dopasować ustawienie ekranu do swoich potrzeb, a konkretnie wzrostu i ustawienia fotela. Kamera 360 stopni z kolei niestety ma dość słabą jakość obrazu - co szczególnie przeszkadza nocą. Jeżeli chodzi o systemy asystujące… ich praca podobała mi się szczególnie.

Asystent pasa ruchu po naciśnięciu wielkiego przycisku zamiera na zawsze. Przestaje krzyczeć na kierowcę i wyrywać mu kierownicę za każdym razem, gdy ten chce sprawdzić czy może wyprzedzić tira. Układ reagujący w razie kolizji z kolei ogranicza się głównie do komunikatów. Nie hamuje za każdym razem, gdy auto jadące przed wami skręca w drogę poprzeczną. A na tym zalety Mitsubishi Eclipse Cross nie kończą się. Bo samochód miał też naprawdę wyśmienite audio oraz system multimedialny, który choć raczej archaiczny, pracował dość płynnie i dobrze współpracował z touch-padem zamontowanym zaraz obok gałki automatycznej przekładni.

Test: Mitsubishi Eclipse Cross Instyle 1.5T MIVEC 163 KM CVT AWD

Kuba Brzeziński

Test: Mitsubishi Eclipse Cross - trwały? Zdecydowanie tak!

Być może Mitsubishi nie do końca rozumie motoryzacyjnego ducha XXI wieku, mimo wszystko ma innego asa w rękawie. Auto testowe, które trafiło w moje ręce, miało pokonane 33 tysiące kilometrów. To sporo jak na 8 miesięcy eksploatacji. W jego kabinie ciężko było jednak znaleźć wyraźne ślady zużycia. Nawet chromowane elementy nie były porysowane - co jest rzadkością w autach prasowych o takim przebiegu. A to daje potencjalnemu nabywcy dość ważną informację. Plastiki choć w większości twarde, są naprawdę wysokiej jakości. W efekcie auto okaże się trwałe i dzielnie powinno znosić trudny eksploatacji przez lata.

Zobacz również: Nowe Mitsubishi L200 - w którą stronę poszła zmiana?

Pod maską Mitsubishi Eclipse Cross pracować może aż… jeden silnik! Mowa o półtoralitrowej jednostce benzynowej, która za sprawą doładowania generuje 163 konie mechaniczne. Motor zachowuje się kulturalnie - nie jest nadmiernie hałaśliwy i nie szarpie. Do tego ma wystarczającą ilość siły do sprawnego - nie sportowego! - poruszania się. Dynamika jazdy byłaby zdecydowanie lepsza, gdyby nie przekładnia automatyczna. CVT pracuje gładko i nie ma np. nagłych skoków mocy, ale wyraźnie tonuje zapędy benzyniaka. Spalanie? To w czasie testu wyniosło 9,8 litra. To sporo nawet jak na 163-konne auto o masie przeszło półtorej tony.

Test: Mitsubishi Eclipse Cross - a co z zawieszeniem?

Podczas jazdy uwagę zwracają głównie dwie rzeczy. Po pierwsze zawieszenie pracuje dość głośno - być może z uwagi na fakt, że jest sztywno zestrojone. Kierowca spokojnie mógłby liczyć na to, że McPhersony z przodu lub wielowahacze z tyłu ciszej będą resorować nierówności - które w polskich miastach nie są wcale takie rzadkie. Po drugie układ kierowniczy być może jest nieco „głuchawy”, mimo wszystko pozwala na w miarę precyzyjne planowanie manewrów. Skutek? Mitsubishi Eclipse Sport to świetne auto do podróżowania. Poza miastem jeździ się nim wyjątkowo dobrze.

Test: Mitsubishi Eclipse Cross Instyle 1.5T MIVEC 163 KM CVT AWD

Kuba Brzeziński

Mitsubishi Eclipse Cross nie jest najnowocześniejszym autem sportowo-rekreacyjnym w Europie. Z drugiej strony w wysokim stopniu analogowości może być ukryta pewna metoda. Takiego obrotu spraw mogą bowiem wymagać klienci marki. Poza tym samochód sprawia wrażenie naprawdę solidnego i w ogólnym rozrachunku… przyjemnie się nim jeździ! Nie jest szybki czy przesadnie precyzyjny, ale jego obsługa okazuje się bezrefleksyjna i nie zmusza do myślenia. A to w czasach wszechobecnych komputerów na kołach oldskulowa, ale i fajna cecha.

Zobacz również: Nowe Mitsubishi ASX już w Polsce! Co się zmieniło?

Mitsubishi Eclipse Cross Instyle 1.5T MIVEC 163 KM CVT AWD - dane techniczne:

  • Silnik: R4, doładowany, benzynowy
  • Pojemność silnika: 1499 cm3
  • Maksymalna moc: 163 KM (przy 5500 obr./min.)
  • Maksymalny moment obrotowy: 250 Nm (przy 1800 - 4500 obr./min.)
  • Prędkość maksymalna: 200 km/h
  • Przyspieszenie 0 - 100 km/h: 9,3 s.
  • Skrzynia biegów: automatyczna CVT
  • Zbiornik paliwa: 60 litrów
  • Zużycie paliwa na 100 km w teście (cykl mieszany): 9,8 litra
  • Zużycie paliwa na 100 km - dane producenta (cykl mieszany): 9,1 litrów
  • Długość: 4405 mm
  • Szerokość: 1805 mm
  • Wysokość: 1685 mm
  • Rozstaw osi: 2670 mm
  • Pojemność bagażnika: 374 litry
  • Cena: od 93 990 złotych

Mitsubishi Eclipse Cross Instyle 1.5T MIVEC 163 KM CVT AWD - cena i wyposażenie:

  • Cena: 153 089 złotych
  • 6 głośników
  • Stacja multimedialna SDA
  • Kontroler typu Touch Pad do zarządzania systemem multimedialnym
  • Sterowanie systemem audio na kierownicy
  • Zestaw głośnomówiący Bluetooth ze sterowaniem na kierownicy
  • System ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDW)
  • Monitorowanie martwego pola (BSW) z asystentem pasa ruchu (LCA)
  • Monitorowanie ruchu poprzecznego z tyłu pojazdu (RCTA)
  • Klimatyzacja automatyczna 2-strefowa
  • Dostęp i uruchamianie samochodu bez kluczyka (KOS)
  • Podgrzewana kanapa tylna
  • Podgrzewana kierownica
  • Przednie i tylne czujniki parkowania
  • Elektromechaniczny hamulec postojowy z funkcją Auto Hold
  • System kamer 360 stopni
  • 18-calowe felgi aluminiowe z oponami 225/55R18
  • Automatyczne światła drogowe (AHB)
  • Reflektory przednie w technologii Bi-LED (światła mijania i drogowe)
  • Fotochromatyczne lusterko wsteczne
  • Wyświetlacz head-up

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...