Zgłoszenie szkody OC. Jak powinno wyglądać?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Zgłoszenie szkody OC. Jak powinno wyglądać?
Zgłoszenie szkody OC. O czym powinien pamiętać poszkodowany, aby jak najszybciej załatwić sprawę?

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej: jakie dokumenty?

Aby zgłoszenie szkody stało się możliwe, poszkodowany musi w pierwszej kolejności przygotować podstawowe dokumenty konieczne do załatwienia sprawy. O czym mowa? Podstawą jest oświadczenie sprawcy, ewentualnie notatka policyjna. Zgłoszenie szkody komunikacyjnej wymaga też posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego uszkodzonego auta oraz danych sprawcy i poszkodowanego. Jeżeli kierowca zdecyduje się na gotówkową wypłatę odszkodowania, powinien wskazać numer rachunku, na który ubezpieczyciel przeleje zatwierdzone środki.

Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy? Tak naprawdę możliwości są trzy. Zgłoszenie szkody można dokonać bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy, swojej firmy ubezpieczeniowej (ta pomoże w załatwieniu formalności), ewentualnie za pośrednictwem warsztatu, który będzie wykonywał naprawę.

Czasami dobry czas na zgłoszenie szkody OC to już samo miejsce zdarzenia. Czemu? Bo np. auto poszkodowanego może wymagać holowania, a ubezpieczyciel sprawcy ma swoje własne firmy współpracujące w tym zakresie i realizujące usługę bezgotówkowo.

Czas na zgłoszenie szkody OC to...

W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? Prawda jest taka, że im szybciej, tym lepiej. Firma często potrzebuje bowiem kilku dni na zweryfikowanie danych i przygotowanie wyceny. Likwidacja szkody wraz z naprawą może zatem potrwać nawet kilka tygodni - w zależności od tego jak np. są obłożone pracą warsztaty blacharskie. Jaki jest maksymalny czas na zgłoszenie szkody OC? Art. 819 par. 1 Kodeksu cywilnego określa go na maksymalnie 3 lata od momentu kolizji. Odpowiedź na pytanie "Ile czasu na zgłoszenie szkody ma poszkodowany?" zmienia się tylko w jednym przypadku. Likwidacja szkód osobowych jest wydłużona prawnie do 20 lat.

W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? I znowu musimy napisać, że im szybciej, tym lepiej. Czemu? Bo szkoda z czasem może się powiększać - np. uszkodzona balacharka zacznie rdzewieć. A to będzie miało wpływ na wycenę przygotowaną przez firmę.

Internetowe zgłoszenie szkody: szybkie i wygodne!

Obecnie firmy ubezpieczeniowe dają całe spektrum możliwości na zgłoszenie szkody komunikacyjnej. Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy? Można udać się do oddziału firmy, zadzwonić na infolinię, zrobić zgłoszenie sms-em, umówić się ze swoim agentem ubezpieczeniowym, wysłać maila, ewentualnie skorzystać z Internetu. Jak wygląda internetowe zgłoszenie szkody? Możliwości są dwie. Poszkodowany albo wypełni specjalny formularz, albo połączy się z konsultantem na wideo-czacie. Skorzystanie z nowych narzędzi jest wygodne. Oszczędza czas, a do tego nabiera nowego znaczenia w warunkach pandemicznych. Poza tym internetowe zgłoszenie szkody jest dostępne o każdej porze dnia i nocy - wtedy, gdy kierowca ma akurat wolną chwilę.

Warto pamiętać o tym, że internetowe zgłoszenie szkody może wymagać dołączenia np. poglądowych zdjęć widocznych uszkodzeń w pojeździe poszkodowanego. Warto przygotować się na taką ewentualność przed złożeniem wniosku.

Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę? No właśnie...

Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę? Co do zasady raczej nie. Ubezpieczyciel może go jedynie poprosić o potwierdzenie kolizji i dostarczenie dowodu rejestracyjnego oraz zdjęć swojego pojazdu. Konieczne może być też np. dostarczenie prawa jazdy.

Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę? Nie musi - z prostego powodu. To nie on otrzyma odszkodowanie z polisy OC. To raz. A dwa jego wina jest wykazana na mocy oświadczenia lub notatki policyjnej. Sprawca musi zgłosić szkodę, gdy stara się o wypłatę z polisy AC.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...