Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę? / Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę? / Kuba Brzeziński / Infor

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

1 lipca 2024 r. w Warszawie pojawi się pierwsza w Polsce strefa czystego transportu. Co to oznacza? Że samochody o określonej emisyjności nie wjadą do centrum stolicy. Fakt ten oznacza zatem jeszcze jeden obowiązek dla kierowców. Muszą bowiem jakoś udowodnić emisyjność swojego auta.

Zielona naklejka odchodzi do lamusa. Kamery będą sprawdzać auta w CEPiK

W pierwszym projekcie zapisów o strefach czystego transportu w Polsce pojawiła się informacja o zielonej naklejce na szybę. Ta miała być widocznym dowodem spełnienia lub też nie wymogów emisyjnych przez samochód. Jakiś czas temu media głośno ogłosiły jej śmierć. Powód? Miasta uzyskały dostęp do danych zapisanych w CEP. To oznacza, że mogą zamontować przy wjeździe do SCT kamerę. Ta będzie odczytywać numer rejestracyjny pojazdu i na jego podstawie oraz w pełni automatycznie sprawdzi w CEPiK normę emisji spalin.

System kontroli jest kluczowy. Szczególnie że kierowca samochodu ze zbyt niską normą emisji spalin, który pojawi się na terenie SCT, popełnia wykroczenie. To jest obwarowane 500-złotowym mandatem.

W przypadku auta z zagranicy w SCT nie sprawdzi się system czytania numerów rejestracyjnych

W tym punkcie sprawa wydaje się zatem jasna. Kierowca zatem nie musi robić nic. Naklejki nie potrzebuje. System został zautomatyzowany? I tak, i nie. Tak, bo kamery w Warszawie montowane będą. Nie, bo za pomocą kamery da się zweryfikować emisyjność, ale nie wszystkich aut. Nadal pozostaną bowiem te, których dotyczyć będą wyłączenia. Na liście znajdą się także pojazdy, które w Polsce zarejestrowane nie są. Kamera nie będzie miała zatem dostępu do ich danych technicznych poprzez numer rejestracyjny.

Jak zagraniczny kierowca ma zdobyć polską zieloną naklejkę?

Jeżeli kierowca prowadzi samochód, którego emisyjności nie da się stwierdzić odczytem kamery, będzie zmuszony do posiadania zielonej naklejki na szybie. Ta zatem powraca na scenę w blasku reflektorów. Jak ją jednak zdobyć? Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie problematyczna dla kierującego, który przybędzie do danej SCT spoza Polski. Bo nalepki takiej nie da się zamówić w sieci. Wniosek w sprawie jej wydania trzeba złożyć w wydziale komunikacji należnym miejscu wyznaczenia SCT.

Gdy auto zarejestrowane w Niemczech chce wjechać do strefy czystego transportu w Warszawie, musi mieć naklejkę wydaną w Warszawie. Musi ją zdobyć przed pojawieniem się w mieście. I to nawet w przypadku, w którym wymagane normy Euro spełnia. To nie ma znaczenia. Wydanie naklejki jest tanie. Jej cena to 5 zł. Formalności trzeba jednak dopełnić osobiście w urzędzie lub np. listownie. To poważny problem dla zagranicznych kierowców. Za brak naklejki (nawet w aucie spełniającym normy) dostaną 500 zł kary.

Moto
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację
03 wrz 2024

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa
03 wrz 2024

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
02 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu
01 wrz 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?
30 sie 2024

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok
29 sie 2024

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek
28 sie 2024

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
28 sie 2024
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy
28 sie 2024

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy
29 sie 2024

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

pokaż więcej
Proszę czekać...