Eksport pośredni towarów a stawka VAT 0%

Eksport pośredni towarów a stawka VAT 0%
Czym jest eksport pośredni towarów? Czym różni się od eksportu bezpośredniego i jaką stawkę VAT należy stosować w przypadku eksportu pośredniego?

Eksport pośredni, a eksport bezpośredni

Przez eksport towarów, w świetle art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, należy rozumieć potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (czyli czynności stanowiących odpłatną dostawę towarów).

Jako zaś eksport pośredni rozumie się eksport wskazany w art. 2 pkt 8 lit b ustawy o VAT czyli taki, w którym wysyłka lub transport jest przeprowadzana przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz. Dla określenia tego, czy mamy do czynienia z eksportem pośrednim istotne jest to, kto faktycznie organizuje transport/wysyłkę. Wystąpi on więc w szczególności jeśli dostawa jest przeprowadzana na  warunkach EXW wg Incoterms 2010, kiedy nabywca sam (ewentualnie może zlecić to firmie spedycyjnej/transportowej) dokonuje transportu.

Eksport pośredni jest odróżniany od eksportu bezpośredniego, w którym to wysyłka/transport jest organizowana przez samego sprzedawcę lub na jego rzecz. Podział ten jest istotny, ponieważ ustawodawca nieco inaczej określił sposób dokumentowania eksportu w zależności od jego rodzaju. Niniejszy artykuł dotyczy jedynie eksportu pośredniego.

Odwiedź nasz serwis Logistyka

Stawka 0% a potwierdzenie wywozu

W eksporcie towarów stawka wynosi z zasady 0% (art. 41 ust. 4 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT). Dla skorzystania z opodatkowania w tej wysokości konieczne jest jednakże spełnienie określonych obowiązków dokumentacyjnych. W świetle bowiem art. 41 ust. 6 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie  towarów pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej (art. 41 ust. 6 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT). Tak więc, podatnik jest uprawniony do zastosowania stawki 0% w eksporcie, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów (okres, w którym powstał obowiązek podatkowy), otrzymał dokument potwierdzający wywóz. Dodatkowym warunkiem, w przypadku eksportu pośredniego  jest to, by z dokumentu celnego wynikała tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu (co wynika z art. 41 ust. 11 ustawy o VAT).

W art. 41 ust. 6a ustawy o VAT ustawodawca precyzuje, że właściwym dokumentem jest w szczególności:

1) dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

2) dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

  1. zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Odpowiednim dokumentem będzie zwłaszcza komunikat elektroniczny IE 599; dopuszcza się także dokument SAD. Potwierdzeniem może być także sama decyzja wydana przez naczelnika urzędu celnego potwierdzająca wywóz.

Wywóz towarów w ramach eksportu został przeprowadzony przez zagranicznego nabywcę 6.7.2016. Sprzedawca otrzymał komunikat IE-599 24.8.2016 r. W związku z tym, może on wykazać eksport ze stawką 0% w rozliczeniu za lipiec 2016 r.

Późniejsze rozliczenie eksportu

W przypadku niespełnienia warunku do posiadania odpowiednich dokumentów w terminie wskazanym w powyższej regulacji (art. 41 ust. 6 ustawy o VAT) zastosowanie znajdzie art. 41 ust. 7 zd. 1 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji VAT za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania odpowiedniego dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. Tak więc, eksporter może przesunąć wykazanie dokonanej przez niego sprzedaży do okresu rozliczeniowego następującego po okresie, w którym doszło do dostawy. Co więcej może on zastosować stawkę 0%, byleby tylko posiadał dokument wywozu najpóźniej w ostatnim dniu na złożenie deklaracji za ten następny okres.

Więcej na temat VAT w logistyce przeczytasz tutaj

Wywóz towarów w ramach eksportu został przeprowadzony przez zagranicznego nabywcę 6.7.2016. Podatnik nie dostał komunikatu IE-599 do 25.8.2016 r. W związku z tym, nie wykazał on eksportu w rozliczeniu za lipiec 2016 r. Komunikat IE-599 dotarł jednakże do niego do dnia 25.9.2016 r. (a więc do czasu upływu terminu do złożenia deklaracji za sierpień 2016 r.). Podatnik wykazuje eksport ze stawką 0% w rozliczeniu za sierpień 2016 r.

W przypadku nieotrzymania dokumentu wywozu w przedstawionym wyżej terminie, zastosowanie znajdzie stawka właściwa dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 zd. 2 ustawy o VAT).

Wywóz towarów w ramach eksportu został przeprowadzony przez zagranicznego nabywcę 6.7.2016. Podatnik nie dostał komunikatu IE-599 do 25.9.2016 r. W związku z tym, podatnik wykazał sprzedaż ze stawką podstawową VAT w rozliczeniu za sierpień 2016 r.

Oczywiście zastosowanie stawki krajowej nie zamyka ostatecznie drogi do skorzystania ze stawki 0%, jeśli dokument wywozu zostaną uzyskane z późniejszym czasie. Wtedy bowiem eksporter będzie upoważniony  do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma ten dokument (art. 41 ust. 9 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT).

Wywóz towarów w ramach eksportu został przeprowadzony przez zagranicznego nabywcę 6.7.2016. Podatnik nie dostał komunikatu IE-599 do 25.9.2016 r. Podatnik wykazał sprzedaż ze stawką podstawową VAT w rozliczeniu za sierpień 2016 r. Komunikat IE-599 został przez niego otrzymany 28.9.2016 r. W związku z tym możliwa jest korekta podatku należnego w deklaracji za wrzesień 2016 r.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...