Co zostawiamy w Uberze? Na liście krab, mrożone frytki i ekologiczne jajka

oprac. Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Co zostawiamy w Uberze, przedmioty zgubione w uberze / Co zostawiamy w Uberze? Na liście krab, mrożone frytki i ekologiczne jajka / Materiały prasowe Uber

Co zostawiamy w Uberze? Czasami naprawdę dziwne rzeczy... Bo pasażerowie gubią w czasie przejazdu nie tylko telefony czy paszporty.

Raport Lost&Found Index 2023 Ubera pokazuje przedmioty, które pasażerowie przejazdów zostawiali w pojazdach. Co z niego wynika? Najczęściej sprawa dotyczy przedmiotów codziennego użytku. Niektóre rzeczy potrafią bezszelestnie wysunąć się z naszej kieszeni, a inne kładziemy obok siebie i zapominamy o ich obecności. I choć lista przedmiotów najczęściej gubionych jest mocno typowa, w całym raporcie nie brakuje nietuzinkowych ładunków, które były pozostawione przez podróżujących.

Polacy często zostawiają coś w Uberze. Jesteśmy czwartym narodem na świecie

Wśród najbardziej roztargnionych narodów zajmujemy wysokie, czwarte miejsce zaraz za podium, na którym znalazły się Hiszpania, Katar oraz Francja. Przedmioty najczęściej gubimy w sobotę, a datą, w której odnotowano najwięcej zgłoszeń o zgubionych rzeczach, był 22 sierpnia. Najbardziej zapominalskie miasta w Polsce to Warszawa, Poznań, Wrocław oraz Kraków.

Co i kiedy zostawiamy w Uberze? Lista Top 10 jest dość typowa

Zgodnie z najnowszym indeksem "Lost & Found", przygotowanym przez firmę Uber, 12 rzeczy najczęściej zostawianych podczas przejazdów to:

  1. Telefon
  2. Portfel
  3. Torba/plecak
  4. Klucze
  5. Okulary
  6. Słuchawki
  7. Odzież
  8. Torebka
  9. Kapelusz/czapka
  10. Paszport
  11. Vape (e-papieros)
  12. Paszport

Jak się okazuje - w zależności od dnia tygodnia pasażerowie mają tendencję do gubienia innych rzeczy. I tak, w poniedziałki najczęściej ludzie zapominają ładowarek, we wtorki najczęściej rozstajemy się z kluczami, a portfele najczęściej uciekają od nas w środy. Pieniądze bezszelestnie opuszczają nasze kieszenie w czwartki, zegarki i biżuteria lubią wypadać w piątki, paszporty gubimy w soboty, podczas gdy artykuły spożywcze i zakupu zostawiamy w niedziele.

W Uberze często zostawiamy instrumenty, ale także i jedzenie

Mimo iż przejazdom z aplikacją Uber często towarzyszy muzyka z radia, podróżni potrafią zabrać ze sobą nie tylko własne albumy (jeden zapominalski pasażer zostawił całą kolekcję płyt winylowych Beyonce), ale nawet instrumenty, które wystarczyłyby do tego, by stworzyć własną orkiestrę kierowców. W Uberach zostawały m.in. mandoliny, akordeony, flety, miksery i gramofony DJ-a, oboje i cymbały.

Kategoria spożywcza jest tak zróżnicowana jak gusta kulinarne pasażerów. I chociaż znajdują się w niej takie przekąski jak jabłka, jogurt, wędlina czy batoniki to niezwykle zdziwiony musiał być kierowca, który na tylnym siedzeniu odkrył… kraba. Poniżej przedstawiamy ranking najbardziej osobliwych znalezisk z kategorii jedzenie:

  • Krab
  • Krakersy solankowe
  • Kurczak fettuccine alfredo
  • Resztki z kolacji
  • Deska wędlin 
  • 4 słoiki sosu alfredo
  • 24 świeże ekologiczne jajka
  • 6 opakowań mrożonych frytek
  • 6 serników

Co zostawiamy w Uberze? Czasami przedmioty są mocno nietypowe

Podróżując, zostawiamy przedmioty, które towarzyszyły nam nie tylko podczas urlopów, czy wakacji, ale także ze ślubu. I chociaż obrączka mogła się zsunąć, to obecność na liście pełnego smokingu może zaskakiwać. Co jeszcze znalazło się w kategorii ślubnej?

  • Obrączki
  • Welon
  • Zdjęcia ślubne
  • Smoking
  • Pas do smokingu

Z indeksu Lost and Found można wywnioskować, że pasażerowie korzystający z aplikacji Uber reprezentują różne galaktyki, a także posiadają magiczne moce. Albo, że są fanami różnych filmowych franczyz, bowiem kategoria "Zabawki oraz literatura" prezentuje się następująco:

  • Różdżka ze świata Harrego Pottera
  • Uszy myszki Minnie czarne i fioletowe
  • Srebrna przypinka Star Wars
  • Figurka Misfits
  • Miecz Świetlny
  • Tamagotchi
  • Kapitan Ameryka (kaczka)
  • Pamiątka z salonu Michaela Jacksona 
  • Figurka Jessicki Rabbit
  • Gra planszowa Willy Wonka

Jak odzyskać przedmiot zgubiony w Uberze?

Jeśli zdarzyło nam się pozostawić jakiś przedmiot w samochodzie, najprościej jest skontaktować się z kierowcą za pomocą opcji "kontakt" w aplikacji. Jeśli zostawiliśmy telefon, należy zalogować się na konto Uber w komputerze i wykonać wskazane czynności:

  1. Wejdź w zakładkę "Twoje przejazdy" i wybierz przejazd, po którym zostawiłeś w aucie swoją własność.
  2. Wybierz opcję "Zgubiony przedmiot".
  3. Przejdź do zakładki "Kontakt z kierowcą w sprawie zagubionego przedmiotu".
  4. Przewiń stronę na sam dół i wpisz numer kontaktowy, pod którym można się z Tobą skontaktować, a następnie kliknij "Prześlij".
  5. Odbierz połączenie telefoniczne bezpośrednio od kierowcy.
  6. Potwierdź z kierowcą czas i miejsce odbioru przedmiotu, jeśli ten go wcześniej znalazł.

Zarówno podczas próby kontaktu z kierowcą, jak i w przypadku zostawienia swojego numer, połączenia będą anonimizowane - ani kierowca, ani pasażer nie zobaczą swoich prawdziwych numerów telefonu.

Moto
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?
17 maja 2024

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

pokaż więcej
Proszę czekać...