Czy można zrefakturować koszt przejazdu taksówką wynajętą dla odwiezienia gości ze spółek powiązanych?

VAT: Refaktura taxi (transportu osobowego). / fot. Fotolia
Podatnik będący spółką logistyczną gościł na spotkaniu biznesowym przedstawicieli spółek z nią powiązanych: spółki polskiej oraz spółki z Czech (nieprowadzącej działalności w Polsce). Podatnik nabył we własnym imieniu, ale na rzez ww. kontrahentów usługę transportową (taxi). Transport dotyczył gości ze spółek powiązanych. Faktura została wystawiona na Podatnika. Podatnik zamierza obciążyć kosztem usługi (refakturować) spółki powiązane.

Podatnik powziął wątpliwość odnośnie tego, w jaki sposób powinien rozliczyć tę transakcję z punktu widzenia VAT oraz, w jaki sposób wykazać to w deklaracji na potrzeby podatku.

Więcej informacji na temat VAT w logistyce znajdziesz tutaj

Odpowiedź:

Odsprzedaż usługi

W analizowanym przypadku Podatnik nabył usługę, z której skorzystały spółki powiązane. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Powyższy przepis, dotyczący odsprzedaży usług (spotkać się można także z terminem refakturowanie) ma zastosowanie w przedstawionej sytuacji. Tak więc należy uznać, że z punktu widzenia VAT, Podatnik jednocześnie usługę transportową nabył (od firmy taksówkarskie) oraz dokonał jej świadczenia ( na rzecz spółek powiązanych). W konsekwencji, niezbędne jest opodatkowanie VAT, zgodnie z zasadami właściwymi dla tego rodzaju świadczeń.

Sposób opodatkowania

Zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Tak więc miejscem świadczenia usługi Podatnika jest terytorium Polski. Co ważne, będzie tak  zarówno w odniesieniu do spółki polskiej, jak i spółki czeskiej. W obu tych przypadkach, zastosowanie znajdzie opodatkowanie polskim podatkiem VAT. W szczególności, warto zwrócić uwagę, że spółka czeska nie będzie rozpoznawać w swoim kraju importu usług. O ewentualny zwrot polskiego VAT z tytułu tego nabycia spółka czeska będzie mogła się ubiegać w procedurze  zwrotu właściwej dla podmiotów zagranicznych.

Usługa transportowa jest opodatkowana stawką 8% (art. 41 ust. 2 w zw. z poz 155 lub 156 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, Podatnik powinien wystawić na rzecz spółek powiązanych faktury z zawartym na niej podatkiem VAT według stawki 8%.

Wartość netto z faktury (podstawa opodatkowania VAT) zawarta będzie w poz. 17, zaś podatek należny w poz. 18 deklaracji VAT-7. Pozycje te dotyczą świadczenia usług na terytorium kraju opodatkowanych według stawki 8%.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Moto
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację
03 wrz 2024

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa
03 wrz 2024

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
02 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu
01 wrz 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?
30 sie 2024

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok
29 sie 2024

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek
28 sie 2024

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
28 sie 2024
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy
28 sie 2024

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy
29 sie 2024

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

pokaż więcej
Proszę czekać...