Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie / Shutterstock
Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

Zakup uszkodzonego samochodu? To dziś jak loteria!

Autobaza nie ma wątpliwości. Spora ilość aut na rynku wtórnym miała w przeszłości szkodę. Jak duży jest odsetek? Jeszcze w roku 2019 dotyczyło to jednej trzeciej pojazdów z rynku wtórnego – na takie dane wskazuje Autobaza. Obecnie udział szkód w tych autach zbliża się do 50 proc. Dokładnie szkodowość aut marki Audi wynosi 48 proc., Opla 46 proc., Volkswagena 47 proc., Renault 45 proc., natomiast Forda 47 proc.

Zakup uszkodzonego samochodu

Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

Autobaza

Auto po szkodzie. Czy zawsze trzeba go unikać?

Wniosek? Ten może być tylko jeden. Obecnie naprawdę trudno jest kupić samochód, który nie miał szkodowej przeszłości. I być może nie jest w tym nic złego, ale pod trzema warunkami. Po pierwsze, że sprzedający nie chce zataić tego faktu przed kupującym. Po drugie, że naprawa pojazdu została wykonana w sposób fachowy, a nie metodą poszukiwania maksymalnych oszczędności. I wreszcie po trzecie, że fakt szkody jest ujęty w wycenie pojazdu.

Popularne w Polsce modele często miały szkody

No dobrze, zatem jakimi samochodami chcą jeździć Polacy? Królują marki niemieckie - Audi, Volkswagen, BMW czy Opel. Najwięcej wyników wyszukiwania w autobaza odnotował Opel Astra – z wynikiem 3,9 proc. wszystkich sprawdzeń. Na drugim miejscu znalazło się Audi A4 z wynikiem 3,8 proc. Na trzecim miejscu – popularny Volkswagen Golf 3,4 proc. sprawdzeń, czwarte miejsce to BMW Seria 3,3 proc. sprawdzeń, a piąte miejsce należy do Forda Focusa – 3 proc. A jak wygląda ich szkodowość? Pokazuje to wykres poniżej.

Zakup uszkodzonego samochodu

Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

Autobaza

Zakup uszkodzonego samochodu: trend postępujący?

Czy ten niekorzystny dla kupujących trend będzie nadal postępował? Prawdopodobnie tak – dopóki nie ustabilizuje się sytuacja spowodowana przez COVID-19. Słaby kurs PLN, okresowe zamykanie granic, już przełożyło się na wzrost cen i mniejszą podaż. Czy po pandemii rynek wtórny będzie w lepszej kondycji? Trudno powiedzieć. Miejmy nadzieję, że tak. Być może postępująca wymiana aut na elektryczne w Zachodniej Europie przełoży się na większą podaż aut spalinowych w naszym kraju – twierdzi Piotr Korab członek zarządu Autobaza.pl.

Nie unikać aut używanych, a bardziej świadomie je kupować

Wysoki wskaźnik szkodowości aut używanych nie oznacza, że kierowcy powinni odstąpić od ich zakupu. Wymusza raczej zachowanie szczególnej uwagi. Poza tym nabywcy, którzy nie posiadają szerokiej wiedzy z zakresu motoryzacji, na podstawie tego wskaźnika powinni zdecydować się na pomoc wyspecjalizowanej firmy sprawdzającej pojazdy – to sprawi, że kupią właściwy pojazd.

Źródło: Materiały prasowe Autobaza

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...