Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie?

Łukasz Kuźmiuk
rozwiń więcej
Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie? / fot. Oponeo.pl / Oponeo.pl
Zbliża się wiosna, a to oznacza, że już niebawem tysiące kierowców uda się do punktów wulkanizacyjnych w celu zmiany opon w samochodach. Podpowiadamy kiedy zmienić opony z zimowych na letnie.

Oponeo.pl

Kalendarz nie wskazuje dokładnie kiedy mamy zmienić opony z zimowych na letnie, a zamiast na kalendarz powinniśmy spojrzeć na termometr. Na zmianę ogumienia w samochodzie powinniśmy się zdecydować wtedy, gdy temperatura w trakcie dnia przekracza 7° C, a w nocy nie spada poniżej 0° C.

Jeśli nad ranem słupek rtęci w termometrze wciąż sięga ujemnych wartości, to warto jeszcze trochę poczekać ze zmianą ogumienia – podczas przymrozków „zimówka” będzie się sprawować lepiej i będzie bezpieczniejsza niż opona letnia. Z kolei jeśli w trakcie dnia temperatura powietrza wynosi ponad 15° C, to jest to powinniśmy jak najszybciej zmienić „kapcie” w aucie na letnie, dzięki czemu nie będziemy nadmiernie zużywać opon zimowych.

Należy pamiętać, że opony zimowe i letnie różnią się między sobą nie tylko wyglądem. „Zimówki” są wytwarzane z miększej mieszanki, dzięki czemu przy niskich temperaturach są elastyczniejsze i zapewniają lepszą przyczepność, za to przy wyższych temperaturach stają się zbyt miękkie, przez co samochód może „pływać”. W ciepłe dni opony zimowe zużywają się znacznie szybciej niż na mrozie. „Kapcie” letnie są wytwarzane z twardszej i mniej odpornej na ścieranie mieszanki, która ma się sprawdzać przy wysokich temperaturach. Ponadto ogumienie przeznaczone na lato ma szersze kanały odprowadzające wodę, co zmniejsza ryzyko aquaplaningu, a także charakteryzuje się niższym oporem toczenia i niższym poziomem hałasu.

Ze zmianą opon z zimowych na letnie nie warto czekać do ostatniej chwili, gdy temperatury rzędu kilkunastu stopni będą normą, ponieważ wtedy mogą się pojawić długie kolejki do wulkanizatorów. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną zmianę ogumienia w aucie, to zwróćmy uwagę na stan opon. Boki opon nie mogą być pocięte lub mieć wybrzuszeń, natomiast na czole nie powinny się znajdować żadne powbijane ciała obce, jak np. gwóźdź lub pręt. Polskie prawo dopuszcza poruszanie się na „kapciach” z bieżnikiem o głębokości do 1,6 mm, jednak większość ekspertów twierdzi, że jeśli bieżnik ma wysokość mniejszą niż 3 mm, to opona już nie sprawuje się tak jak powinna i może mieć tendencję do „łapania” aquaplaningu.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...