Silnik 2.5 Turbo Ford Volvo - awarie, problemy, opinie

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Silnik 2.5 Turbo Ford Volvo - awarie, problemy, opinie / Ford
Ma 5 cylindrów, plakietkę made in Sweden, a do tego… kipi mocą! To dzięki silnikowi 2.5 Turbo Volvo Focus RS dostarcza na asfalt 305 koni mechanicznych. To także ta jednostka napędza topową wersję Mondeo IV.

2.5-litrowy silnik choć był montowany w Fordach, został skonstruowany przez inżynierów Volvo. Jednostka o oznaczeniu B5254T3 została pożyczona przez Amerykanów w czasie, w którym to oni byli właścicielem szwedzkiej marki. Po przeniesieniu pod maskę Focusa, Modeo czy Kugi, motor zmieniał nazwę na Duratec ST lub Duratec RS. Szczegóły techniczne? Benzyniak ma 2521 cm3 pojemności, 5 cylindrów ustawionych w rzędzie i 20 zaworów. Głowica i blok zostały wykonane z aluminium, w układzie rozrządu pojawiają się dwa wałki sterujące oraz standardem stały się zmienne fazy rozrządu.

Silnik B5254T3 Volvo dostarcza paliwo do cylindra za pomocą klasycznego wtrysku wielopunktowego MPI. Jednostka korzysta też z turbosprężarki z intercoolerem, przy czym doładowanie jest zintegrowane z kolektorem wydechowym. Jeżeli chodzi o sterowanie pracą benzyniaka, za to odpowiada układ o nazwie Bosch ME 9.0. Napęd rozrządu standardowo dla Volvo jest realizowany za pomocą paska. Interwał jego wymiany został określony przez Szwedów na 150 tysięcy kilometrów. Silnik 2.5 Turbo występuje w co najmniej kilku wersjach mocy. Na rynku znane są warianty oferujące od 220 do 350 koni mechanicznych.

Zobacz również: Używany Ford Mondeo mk4 (2007 - ) - pełen niedoróbek

Silnik 2.5 Turbo Volvo - modele:

  • Volvo: C30, S40, V50, C70
  • Ford: Focus, Mondeo, S-Max, Kuga

Silnik 2.5 Turbo Volvo - dane techniczne producentów:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
V50 220 KM 320 Nm 6,9 s. 240 km/h 8,8
Mondeo IV 220 KM 320 Nm 7,5 s. 245 km/h 9,3
Focus RS 305 KM 440 Nm 5,9 s. 263 km/h 9,4

Jeden z najmniejszych modeli - Ford Focus II - otrzymał najmocniejszy wariant napędowy. Mowa o 350-konnej wersji. Focus RS 500 dysponował momentem obrotowym o wartości na poziomie 5,6 sekundy i rozpędzał się do 264 km/h. W sumie powstało zaledwie 500 sztuk. To dziś zatem motoryzacyjny rarytas!

Co do zasady, silnik 2.5 Turbo B5254T3 montowany w samochodach Volvo i Forda jest uznawany przez mechaników za trwałą konstrukcję. Przy zachowaniu zasad regularnego serwisu podstawowego, może pozwolić na pokonanie bez gruntownego remontu nawet 400 - 500 tysięcy kilometrów. Czy mimo wszystko ma jakieś słabe punkty? Tak i pierwszy dotyczy… spalania! Bo 2.5-litrowy benzyniak zdecydowanie nie był oszczędny. Już model Focus II w 225-konnym wariancie ST potrafi zużyć w czasie eksploatacji miejskiej blisko 14 litrów paliwa. To zdecydowanie za dużo!

Zobacz również: Używany Ford Kuga: SUV-ik z pazurem

Silnik 2.5 Turbo - LPG zdecydowanie obniży koszty!

Apetyt szwedzkiego 5-cylindrowca na szczęście można nieco poskromić. A idealna do tego celu jest instalacja LPG. Silnik 2.5 Turbo B5254T3 dobrze spisuje się na gazie, jednak pod trzema warunkami. Po pierwsze musi być w pełni sprawny. Po drugie konieczny jest prawidłowy montaż i konfiguracja zestawu LPG. Po trzecie świętością dla kierowcy powinna stać się regularna obsługa zarówno jednostki napędowej, jak i instalacji zasilania gazem. Pamiętanie o trzech zasadach przynosi o tyle duże korzyści, że kierowca może zachować osiągi Focusa, Mondeo czy S-Maxa, a jednocześnie obniżyć koszt zakupu paliwa o połowę.

Jeżeli chodzi o awarie silnika 2.5 Turbo Volvo, to w pierwszej kolejności psują się turbosprężarki. Przypadki te nie są jednak niczym mocno bulwersującym - szczególnie że na ogół nie pojawia się wcześniej niż po przekroczeniu przebiegu na poziomie 200 - 250 tysięcy kilometrów. Problem z turbosprężarką jest o tyle duży, że jej obudowa została na stałe połączona z kolektorem wydechowym. A to sprawia, że cena nowej części w sklepie motoryzacyjnym jest astronomiczna - przekroczy kwotę 4400 złotych. Jak obniżyć koszt naprawy? Lepiej zdecydować się na fachowo wykonaną regenerację.

Silnik 2.5 Turbo B5254T3 Volvo - turbo się psuje?

Naprawa doładowania w silniku B5254T3 również nie będzie tania - zostanie w końcu wyceniona na jakieś 2 tysięcy złotych. Warto jednak wziąć pod uwagę chociażby to, że sam zestaw naprawczy konieczny do wymiany uszkodzonych elementów kosztuje w sklepie motoryzacyjnym prawie 1400 złotych. Na listę możliwych awarii silnika 2.5 Turbo Volvo należy wpisać także przypadki zabrudzenia przepustnicy. Jej czyszczenie wraz z adaptacją nie powinno kosztować więcej niż jakieś 150 - 250 złotych. Nowa część poza ASO zostanie wyceniona z kolej na co najmniej 1400 złotych.

W ramach podsumowania mam dla kierowców pewne obostrzenie. Bo silnik 2.5 Turbo Volvo i Forda potrafi być naprawdę trwały. Zaniedbany szybko może się jednak stać źródłem poważnych problemów. Przykład? Jest wyjątkowo wrażliwy na temperaturę. W przypadku przegrzania zdarza się, że pękają tuleje cylindra - opis takich przypadków można spotkać na forach fanów marki Ford. Remont? Ten jest raczej mało opłacalny. Komplet elementów wraz z wymianą tulei i zamykaniem silnika potrafi bowiem kosztować nawet 11 - 12 tysięcy złotych. A to kwota niewiele niższa od dzisiejszej wartości niektórych samochodów wyposażonych w tą jednostkę.

Silnik 2.5 Turbo Ford - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 31 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 270 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 170 zł
  • sprzęgło komplet - od 526 zł
  • koło zamachowe - od 1354 zł
  • świeca zapłonowa - od 20 zł
  • cewka zapłonowa - od 76 zł
  • sonda lambda - od 158 zł
  • turbosprężarka - od 4407 zł
  • intercooler - od 274 zł

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...