Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
koniec używanych instalacji LPG, koniec z montażem używanych instalacji LPG, nowe przepisy dotyczące LPG w aucie, nowe wymogi dotyczące LPG w aucie / Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji / Kuba Brzeziński

Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

rozwiń >

Nowe przepisy o instalacjach LPG. Kierowcy z nowymi obowiązkami

Rynek instalacji LPG jest w Polsce ogromny. Jak szacuje GUS, aut przerobionych na zasilanie gazem może być w naszym kraju nawet 3,4 mln. Takiej popularności alternatywnego paliwa trudno się dziwić. Wystarczy jedno spojrzenie na ceny paliw. Nawet te sztucznie obniżone przed wyborami. A skoro skala LPG w autach w Polsce jest tak duża, wszelkie zmiany przepisów w tym zakresie są tak ważne.

No dobrze, a więc o czym kierowcy powinni wiedzieć? Tym razem nowelizacja jest dokonywana na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 września 2023 r. w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem. Nowe przepisy zmieniają poniekąd zasady użytkowania układów. Nakładają na gazowników, ale też i kierowców dodatkowe wymogi. Kluczowe wymogi, których niespełnienie może narobić kierującemu kłopotów.

Po pierwsze pojawią się nowe wzory wyciągów z dodatkowymi zabezpieczeniami i numerami. Gazownicy muszą uważać na błędne wypełnienie dokumentów, bo w przeciwnym razie właściciel auta będzie miał poważny problem. Po drugie w samochodach po montażu LPG trzeba będzie umieszczać trwale na nadwoziu lub ramie pojazdu oraz w miejscu łatwo dostępnym i widocznym tabliczkę zawierającą numer świadectwa homologacji, ale także m.in. nazwę warsztatu, który zamontował instalację i nazwę instalatora.

Co nowe przepisy oznaczają dla starych instalacji gazowych?

Kierowcy pewnie zastanawiają się nad tym czy obowiązek stosowania nowej tabliczki obejmie także auta, które LPG już posiadają. Odpowiedź w tym przypadku może być jednak i brzmi: NIE. Prawo nie działa wstecz. Nowelizacja nie może zatem obejmować samochodów, które już dziś jeżdżą po drogach z zalegalizowanymi instalacjami LPG.

Warto też pamiętać o tym, że pisząc o używanej instalacji LPG, mam na myśli taką, która została zamontowana w pojeździe po wyciągnięciu jej z innego auta. Nie mówię o takiej, która pierwotnie była zamontowana w danym pojeździe i jest w nim od kilku lat używana.

Nowe przepisy dla starych kierowców nie oznaczają zatem nic. Są po prostu aktualizacją, której w zasadzie nie muszą znać. Dla kierowców, którzy LPG dopiero zamontują, oznacza tak naprawdę jedno. Chodzi o... wyższy koszt montażu LPG. Przygotowanie i założenie takiej tabliczki w samochodzie gazownik będzie musiał bowiem doliczyć do rachunku za usługę.

Kiedy nowe przepisy o LPG wchodzą w życie?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 września 2023 r. w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem weszło w życie 27 września 2023 r. Nowe zasady montażu układów nie pojawią się jednak od razu. Rządzący wyznaczyli okres przejściowy. Ten potrwa aż do 17 maja 2024 r. To tego dnia nowe obowiązki zostaną nałożone przez gazowników instalujących układy zasilania LPG w pojazdach.

Czy nowe przepisy rzeczywiście zabiją używane instalacje LPG?

No i tu powstaje kilka wątpliwości. Przepisy mówiące o konieczności umieszczania w pojeździe tabliczki informacyjnej, mogą być ważnym krokiem w stronę doszczelnienia przepisów dotyczących braku możliwości montażu instalacji LPG z drugiej ręki. Tyle że:

  • w sytuacji, w której tabliczka jest umieszczona na podwoziu pojazdu, a nie elementach instalacji (tylko też niby na których miałaby zostać przyczepiona?), nadal tworzy to pole do kreatywnych interpretacji. Policjanci pewnie będą sprawdzać, czy jest tabliczka. Nikt nie będzie wnikał czy odnosi się do konkretnego pojazdu, konkretnej instalacji i konkretnego warsztatu montującego. "Kreatywni" kierowcy nadal zatem mogą montować używane LPG i płacić warsztatowi za wbicie tabliczki oraz wydanie koniecznych do rejestracji dokumentów.
  • na razie nie zmieniły się przepisy dotyczące przeglądów technicznych. A więc aktualny stan rzeczy jest taki, że tabliczka po prostu musi być. Diagnosta mimo jej obecności podczas przeglądu będzie wymagał okazania papierowej wersji świadectwa homologacji. Może ta sprawa zostanie wyprostowana w terminie późniejszym.

Plakietka LPG w zasadzie nic nie zmienia

Mając na uwadze powyższe, nie do końca wiadomo, co zmiana może mieć na celu. Tym bardziej że już obecne przepisy wydają się dość szczelne. W końcu kierowca do legalnego użytkowania LPG i braku problemów podczas przeglądu czy kontroli drogowej, musi wbić nowy rodzaj zasilania do dowodu rejestracyjnego. Aby to jednak stało się możliwe, najpierw musi okazać w referacie komunikacji fakturę lub rachunek wystawiony przez warsztat za montaż LPG oraz wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem.

Nowa plakietka nic nie zmienia w tym przypadku i pewnie nie zmieni. Utrudni natomiast życie kierowcy, który po kilku latach eksploatacji LPG postanowi usunąć. Pewnie nie tak łatwo będzie się jej pozbyć... Przeciwdziałanie ukrywaniu śladów, powiecie? Bzdura. Przecież informacja o LPG i tak znajduje się w CEPiK. Na osi czasu pojawi się data zamontowania układu i jego wymontowania. Tu nie ma zatem co ukrywać.

Czy można założyć używaną instalację LPG?

Montaż używanej instalacji LPG w samochodzie jest nielegalny. Polskie przepisy nie przewidują możliwości ponownego zamontowania części, które już były eksploatowane w innym pojeździe. Tyle jednak przepisy. Co z praktyką? W praktyce kierowcy są naprawdę kreatywni. Mają dwa sposoby na obejście przepisów.

  • Bardziej sprytni montują używane LPG, po czym znajdują przyjaznego klientowi gazownika, który wystawia wszystkie konieczne dokumenty. W razie problemów z instalacją gazownik zawsze może powiedzieć, że klient po wyjechaniu z warsztatu dokonał własnoręcznie modyfikacji. Nikt mu nic nie udowodni.
  • Mniej sprytni montują używaną instalację LPG, a następnie ją eksploatują. Nie zgłaszają jej w referacie komunikacji, ale w ten sposób pchają się na widelec...

Niezalegalizowana instalacja LPG sprawia, że samochód nie spełnia warunków technicznych. Nie przejdzie zatem przeglądu lub jego kierowca straci dowód rejestracyjny w czasie kontroli drogowej. A możliwy jest też i mandat sięgający nawet 5000 zł.

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...