Czy komornik może zająć odszkodowanie?

Czy komornik może zająć odszkodowanie? / Shutterstock
Czy komornik może zająć odszkodowanie? Sprawdzamy jak wyglądają przepisy w przypadku zajęć ubezpieczeń na życie i odszkodowań z OC.

Czy komornik może zająć odszkodowanie? Niestety w części tak!

Przepisy dość precyzyjnie regulują kwestię zajęć komorniczych polis ubezpieczeniowych. W przypadku świadczeń wynikających z polis osobowych lub odszkodowań powiązanych z polisami majątkowymi, zajęciu nie może podlegać trzy czwarte zasądzonej kwoty. Od tej reguły są jednak wyjątki. Limit 75 proc. nie dotyczy np. sytuacji, w której egzekwowane są kwoty z tytułu zobowiązań alimentacyjnych czy zobowiązań wobec zakładu ubezpieczeń wynikających z tytułu braku opłacenia składki.

Zajęcie komornicze polisy ubezpieczeniowej - podstawa prawna:

Odpowiedź na pytanie "Czy komornik może zająć odszkodowanie?" wynika z rozporządzenia Ministrów Finansów oraz Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1986 r. w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej (Dz.U. 1986 nr 26 poz. 128).

Czasami bywa tak, że komornicy próbują zająć całe odszkodowanie. To jednak działanie bezprawne. Można je zablokować np. w banku - gdy pełna kwota odszkodowania zostaje zajęta. Na ogół wystarczy przesłać do banku pismo dokumentujące pochodzenie pieniędzy. Ewentualnie istnieje możliwość złożenia skargi na czynności komornika. Powód? Nadmierna egzekucja i załamanie przepisów art. 831 Kodeksu postępowania cywilnego.

Czy komornik może zająć odszkodowanie za śmierć?

Powyższa podstawa prawna sprawia, że odpowiedź na pytanie "Czy komornik może zająć odszkodowanie za śmierć?" jest pozytywna. Tak, ma prawo zająć środki, przy czym wysokość zajęcia zależy od rodzaju zadłużenia. Jeżeli nie są to alimenty lub zobowiązania wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, ma prawo odebrać uposażonemu 25 proc. kwoty.

Czy komornik może zająć odszkodowanie z OC?

Czy komornik może zająć odszkodowanie z OC? Tak i bardzo prawdopodobne, że tak właśnie postąpi. Szczególnie w sytuacji, w której informacja o postępowaniu komorniczym trafiła do banku, a środki zostaną wysłane na konto.

Ubezpieczenie na życie a zajęcie komornicze

Popularną formą są ubezpieczenia na życie z częścią inwestycyjną. I choć pozwalają one gromadzić środki na przyszłość, też niestety mogą podlegać zajęciom komorniczym. Komornik ma bowiem prawo przeprowadzić egzekucję z innych praw majątkowych. Co to oznacza w praktyce? Wiąże się nie tyle z zajęciem odszkodowania, co rozwiązaniem polisy i uwolnieniem zgromadzonych na niej środków.

Na szczęście dla dłużników, takie działania nie są częste. Przeszkodę stanowią m.in. opłaty likwidacyjne naliczane w przypadku polis inwestycyjnych” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: Materiały prasowe Ubea.pl

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...