Auta używane sprzedają się jak ciepłe bułeczki. AAA Auto z kolejnym rekordem

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
sprzedaż samochodów używanych, sprzedaż samochodów używanych w Polsce / Auta używane sprzedają się jak ciepłe bułeczki. AAA Auto z kolejnym rekordem / Materiały AAA Auto

AAA Auto to chyba największy dealer samochodów używanych w Europie Środkowej. A jednocześnie najlepszy dowód na to, jak chętnie wybierane są auta z drugiej ręki. Tylko w pierwszym kwartale roku 2023 sprzedali ponad 23 tys. pojazdów.

Aures Holdings, operator sieci AAA Auto i Mototechna, postanowił pochwalić się wynikami dotychczasowej działalności rynkowej. A te wyglądają naprawdę dobrze. Firma istnieje od roku 1992. W ciągu nieco ponad 3. dekad udało jej się obsłużyć ponad 2,9 mln klientów. W tym czasie skupionych zostało 1,45 mln pojazdów. Z ilu ofert zakupu firma nie skorzystała? Około 2,7 mln. To oznacza, że aż w 65 proc. przypadków specjaliści AAA Auto odrzucili pojazd na etapie kontroli.

19 proc. wzrostu sprzedaży i przekroczona granica 1 mld euro!

Oczywiście nie tylko dane sumaryczne za 30 lat działalności brzmią imponująco. Bo Aures Holdings ma się też czym chwalić w wymiarze roku 2022. Jego 12 miesięcy zakończyło się wynikiem na poziomie 89 100 transakcji. To oznacza, że firma pobiła rekord sprzedaży wszech czasów oraz osiągnęła wzrost całkowitej sprzedaży rok do roku wynoszący 19 proc. Co więcej, tak wysoki wskaźnik sprawił, że po raz pierwszy w historii Aures Holdings przekroczył obrót wynoszący 1 mld euro. Mówimy dokładnie o kwocie sięgającej 1,013 mld euro. Dobra passa ewidentnie jest kontynuowana w roku 2023.

W I kwartale sprzedawaliśmy w Grupie średnio ponad 260 pojazdów dziennie. W pierwszych trzech miesiącach Grupa sprzedała 23 231 samochodów, co stanowi absolutny rekord dla pierwszego kwartału w całej historii firmy i 7 proc. wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W Czechach sprzedaliśmy prawie 13 tys. samochodów, w Polsce 5390 samochodów, a na Słowacji 4836 samochodów – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna i Prezes Zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci AAA Auto.

Co decyduje o popularności samochodów używanych?

Na rynku samochodów używanych ewidentnie trwała lub jeszcze trwa hossa. Powód? Te są tak naprawdę dwa. Po pierwsze decyduje o tym cały czas utrudniona dostępność pojazdów nowych. Kierowcy chcą przesiadać się do kolejnych aut. W razie braków salonowych, zaczynają poszukiwać młodych pojazdów używanych w bardzo dobrym stanie. Po drugie powodem jest inflacja, która spowodowała drastyczny wzrost cen aut nowych, ale także i używanych. Kierowców rzadziej dziś stać na wybór egzemplarza fabrycznie nowego z salonu. I problem szczególnie w zakresie wzrostu cen może jedynie w najbliższym czasie się nawarstwiać. Skutek? Rynek już czwarty rok z rzędu odczuwa niedobór samochodów używanych.

AAA Auto chce zwiększyć sprzedaż samochodów w Polsce o 30 proc.

Popyt na samochody używane sprawia, że Aures Holdings ma zamiar cały czas rozwijać działalność m.in. w zakresie AAA Auto. Jakie są plany przedsiębiorstwa na najbliższy czas? Obecnie operator jest obecny w 60. lokalizacjach. Ma zamiar zatem przede wszystkim skupić się na możliwościach sprzedażowych poszczególnych punktów. Przykład?

W Czechach planujemy również rozbudowę oddziału w Čestlicach, którego powierzchnia zwiększy się o 1000 m2, a oferta samochodów wzrośnie z 300 do 360 sztuk. Przeniesiemy oddział w Krakowie do znacznie większej lokalizacji. Nasza oferta znacznie wzrośnie – ze 170 do 650 samochodów. W Gdańsku zwiększymy pojemność oddziału z 230 pojazdów do 350 – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna i Prezes Zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci AAA Auto.

Takie podejście oznacza oczywiście również ambitne plany. Tegorocznym celem AAA Auto jest zwiększenie łącznego wolumenu sprzedanych w Polsce samochodów o 30 proc. w stosunku do roku ubiegłego – do poziomu 26 000 sztuk.

Jakie samochodu używane wybierają Polacy?

Jakie samochody najczęściej sprzedawały się w I kwartale roku 2023 w sieci AAA Auto? No tu większego zaskoczenia raczej nie ma. Europa ma swoje typy i typy te są aktualne od lat. Dla przykładu w Polsce pierwsza trójka to Opel Astra, Skoda Octavia i Ford Focus. Na dalszych miejscach znajdują się takie modele jak Toyota Yaris, Dacia Duster, Renault Megane, Kia Sportage czy Skoda Fabia. Czesi najchętniej kupują Skody Octavie, Fabie i Superby, Słowacy z kolei Skody Octavie i Fabie oraz Volkswageny Passaty.

We wszystkich krajach najlepiej sprzedającymi się samochodami są hatchbacki. Po długotrwałym spadku ich udział w sprzedaży ponownie wzrósł w porównaniu do roku ubiegłego. Udział SUV-ów we wszystkich trzech krajach przekroczył już 22 proc. Jest to drugi najlepiej sprzedający się typ samochodu w Polsce i Słowacji  – powiedział Petr Vaněček, dyrektor operacyjny AURES Holdings.

Samochody używane a rodzaje napędów

We wszystkich krajach, w których prowadzimy działalność, w pierwszym kwartale najlepiej sprzedają się samochody benzynowe. Klienci postrzegają je jako zdecydowanie bardziej atrakcyjne cenowo i ekonomiczne w eksploatacji. Zainteresowanie paliwami alternatywnymi z roku na rok znacząco rośnie. Na przykład w Czechach w pierwszym kwartale tego roku sprzedaliśmy już prawie 400 hybryd, czyli o połowę więcej niż w całym roku ubiegłym. Ale zainteresowanie LPG czy CNG wciąż spada – podaje Petr Vaněček, dyrektor operacyjny AURES Holdings.

Moto
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?
17 maja 2024

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

pokaż więcej
Proszę czekać...