Grip Control, czyli jak działa udawane 4x4 w Peugeotach

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Grip Control, czyli jak działa udawane 4x4 w Peugeotach / Peugeot / peugeot
Czy samochód musi mieć napęd na cztery koła, żeby mógł sobie radzić w gorszych warunkach drogowych? Inżynierowie Peugeota uważają, że nie. Właśnie dlatego opracowali system Grip Control. Na czym polega jego działanie i co właściwie daje?

Francuzi doskonale wiedzą o tym, że crossovery i SUV-y staną się wyznacznikiem rynku motoryzacyjnego w Europie w najbliższych latach. Z drugiej strony podwyższone nadwozie chcą łączyć mimo wszystko z w miarę prostą technologią, która pozwala np. na utrzymanie ceny aut w ryzach. Wyrazem tego jest wprowadzenie na rynek rozwiązania Grip Control - systemu trakcyjnego, który w pewnych sytuacjach ma imitować obecność czteronapędu. Jak działa układ? Głównym punktem systemowym rozwiązania staje się obowiązkowe w Europie ESP. Poza tym kierowca ma do dyspozycji pokrętło, które pozwala na wybór trybu jazdy.

Grip Control - tryby jazdy:

  • Standard - w jego przypadku układ napędowy, a w tym kontrola trakcji, działa w ustawieniach dostosowanych do dobrych warunków trakcyjnych.
  • Śnieg - gdy kierowca ustawi pokrętło w tej pozycji, ESP zaczyna mocno pilnować przyczepności przednich kół. W razie pojawienia się najdrobniejszego uślizgu, układ wchodzi do akcji i dba o to, aby opony odzyskały kontakt z nawierzchnią. Tryb działa tylko do prędkości na poziomie 50 km/h.
  • Off-Road - nazwa brzmi zachęcająco. Co jednak oznacza? ESP dba o to, aby na luźnych nawierzchniach - piasek, błoto, trawa - moc trafiała głównie na to koło, które akurat dysponuje najlepszą trakcją. Działanie tego trybu można porównać do dyferencjału o ograniczonym uślizgu. Tryb działa do prędkości na poziomie 80 km/h.
  • Piasek - układ w tym przypadku dba o to, aby na luźnej nawierzchni moment obrotowy trafiał jednocześnie na obydwa koła. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko utknięcia. Tryb działa do prędkości na poziomie 120 km/h.
  • ESP Off - w tym przypadku nie działa zarówno ESP, jak i Grip Control. Tryb działa tylko do prędkości na poziomie 50 km/h.

Zobacz również: Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...

W gamie Peugeota tak naprawdę odnaleźć można dwa systemy. Pierwszym jest Grip Control - pojawia się m.in. w modelu 2008. Drugim Advanced Grip Control - ten był oferowany np. w modelu 3008 lub 5008. Czym się różnią? W dużej mierze rozbieżności rozbijają się o to, że w drugim przypadku Francuzi łączą obecność układu m.in. ze specjalnym ogumieniem - specjalnym to znaczy, że opony mają oznaczenie M+S (Mud + Snow). Poza tym na liście wyposażenia pojawia się również układ Hill Assist Descent Control. To nic innego jak asystent zjazdu ze wzniesienia, który utrzymuje stałą prędkość pojazdu podczas stromych zjazdów.

Grip Control - co system daje w czasie eksploatacji?

Tyle w teorii. Co mówi praktyka? Kierowca może się cieszyć poprawioną trakcję (oczywiście w mocno ograniczonym zakresie), ale system Grip Control w tym samym czasie zasadniczo nie komplikuje budowy auta. W końcu w pojeździe pojawia się jeden dodatkowy sterownik - nie ma mechanizmów różnicowych czy układów przeniesienia napędu na tył. W efekcie nie ma mowy o dodatkowych i kosztownych procedurach serwisowych (np. wymiana oleju w układzie 4x4) czy dłuższej liście potencjalnych usterek. Co więcej, prostota układu Grip Control sprawia, że nie rośnie masa pojazdu. Więc i spalanie pozostaje na identycznym poziomie jak w przypadku wersji standardowej Peugeota.

Zobacz również: Aquaplaning – jak się przed nim chronić?

Choć Grip Control jest układem znanym głównie z Peugeotów, jest spotykany nie tylko w takich modelach jak 2008, 3008, 5008 czy Partner. System trakcyjny stosowany był również m.in. w bratnim Citroenie i autach takich jak C4 Cactus, C3 Aircross, Berlingo czy SpaceTourer. Grip Control na zasadzie umów o współpracy trafił także do Toyoty (konkretnie modelu Proace) czy Opla (InelliGrip spotykany w Grandlandzie X i Combo).

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...