Korytarz życia. Jak go prawidłowo wykonać?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Korytarz życia 2020 - nowy obowiązek kierowców! / Policja
Polscy kierowcy mają nowy obowiązek. Od 6 grudnia 2019 roku jest niż tworzenie korytarza życia. Dbanie o drogę przejazdu dla służb ratunkowych może decydować o uratowaniu poszkodowanych w wypadku!

Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w roku 2018 miały miejsce blisko 32 tysiące wypadków drogowych. W ich wyniku śmierć poniosło blisko 2900 osób, a ponad 37 tysięcy osób zostało rannych. Statystyki od kilku lat wskazują tendencję spadkową. To jednak jeszcze nie oznacza, że można spocząć na laurach. Konieczne jest podejmowanie dalszych kroków chociażby legislacyjnych. I nie wszystkie muszą iść w kierunku restrykcji. Warto aby przepisy uczyły też dobrych nawyków. Takie właśnie zadanie zostało przypisane nowemu obowiązkowi - korytarzowi życia.

Korytarz życia. Służby szybciej dotrą do poszkodowanych

Od 6 grudnia 2019 roku korytarz życia stanowi obowiązek na polskich drogach. Na czym polega? Kierowcy zbliżający się do zatoru powinni zjechać na skraj zajmowanego pasa tak, aby w środku drogi dwu- lub trzypasmowej utworzyło się miejsce do przejazdu dla służb ratunkowych - policji, pogotowia i straży pożarnej. Jak konkretnie musi wyglądać korytarz życia? Zasad jest kilka. Po pierwsze korytarz życia należy utworzyć nie tylko wtedy, gdy kierowca usłyszy sygnał pojazdu ratunkowego. Należy go tworzyć zawsze wtedy, gdy na drodze powstaje zator, a nawet dojeżdżając do czerwonego światła na skrzyżowaniu.

Korytarz życia 2020 - nowy obowiązek kierowców!

Policja

Po drugie kluczowe jest prawidłowe ustawienie pojazdu. Auto jadące lewym pasem, powinno zjechać maksymalnie do lewej krawędzi. Samochody poruszające się pasem prawym lub pasami ulokowanymi po prawej stronie drogi, muszą ustawić się jak najbliżej pobocza. W ten sposób w samym środku drogi wytworzona zostaje przestrzeń, w której bez żadnego problemu zmieści się nie tylko karetka pogotowia, ale nawet dużo większy wóz strażacki konieczny np. do wycięcia poszkodowanych z uszkodzonego w wypadku auta. Co warto silnie podkreślić, taki sposób zachowań jest standardem w większości krajów europejskich.

Korytarz życia: mandat do 500 złotych!

Czemu korytarz życia ma tak potężne znaczenie? Wcześniejsze utworzenie przejazdu skraca czas konieczny na dotarcie służb ratunkowych na miejsce. A jak wiadomo, w takim przypadku każda sekunda może mieć potężne znaczenie dla możliwości uratowania życia ludzkiego! Z tego względu obowiązek tworzenia korytarza życia będzie restrykcyjnie kontrolowany przez policję, a wszelkie uchybienia spotkają się z surową karą. Taryfikator mandatów za wykroczenie polegające na utrudnianiu ruchu lub uniemożliwieniu przejazdu innym pojazdom przewiduje mandat opiewający na kwotę od 50 do 500 złotych.

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...