Nieprawidłowy adres w prawie jazdy. Czy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Cezary Horbaczewski
rozwiń więcej
Nieprawidłowy adres w prawie jazdy. Czy policjant może zatrzymać prawo jazdy?
Zdarza się, że kierowcy po zmianie adresu zameldowania nie aktualizują danych w prawie jazdy, bo wiąże się to z koniecznością wymiany dokumentu. Czy policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy w przypadku, gdy adres wpisany w dokumencie nie zgadza się ze stanem faktycznym? Jakie są konsekwencje takiego zaniedbania?

Od 1 marca 2015 roku z nowo wyrabianych dowodów osobistych zniknął adres zameldowania, kolor oczu, wzrost i skan podpisu. Taka modyfikacja ułatwiła załatwianie spraw w urzędzie i ograniczyła zbędny formalizm.

Niestety, adres (zgodnie z obowiązującymi przepisami) nadal musi się znajdować w dokumencie potwierdzającym posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2018 r. - wszystkie zmiany

W związku z tym, czy istnieją konsekwencje dla kierowcy, w przypadku gdy adres na prawie jazdy jest inny niż w starym dowodzie osobistym?

Otóż, w pierwszej kolejności należy rozróżnić adres zamieszkania od adresu zameldowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami) na dokumencie prawa jazdy powinien być zanotowany adres zamieszkania, w tym nazwa ulicy, numer budynku, numer lokalu, miejscowość i kod pocztowy.

Zobacz też: Zdjęcie do prawa jazdy 2017

Z kolei stare dowody osobiste zawierają adres zameldowania. Są to dwa różne adresy, których nie należy utożsamiać.

Można zatem przyjąć, że w dwóch dokumentach należących do tej samej osoby, w tym samym czasie, mogą pojawić się odmienne adresy. Czy rodzi to negatywne konsekwencje? Czy policjant może zatrzymać prawo jazdy? I czy jest to karane mandatem?

Posiadacze nowych dowodów osobistych, w których nie jest odnotowywany adres zamieszkania nie mają powodów do obaw. Kwestia niezgodności danych, z natury rzeczy, nie istnieje. Z kolei kierowcy legitymizujący się starszymi dowodami osobistymi, na których widnieje adres zameldowania też nie mają powodów do zmartwień. Przecież adres zameldowania może być inny niż adres zamieszkania.

Zobacz też: Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

A co w przypadku, gdy adres zanotowany na prawie jazdy nie zgadza się ze stanem faktycznym?

Może wystąpić sytuacja, w której adres w prawie jazdy jest niezgodny z adresem w centralnej ewidencji kierowców. Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 roku osoba posiadająca prawo jazdy jest obowiązana zawiadomić starostę o zmianie stanu faktycznego, np. adresu zamieszkania, wymagającego zmiany danych w nim zawartych, w terminie do 30 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia.

Zobacz też: Co to jest CEPiK?

Jednak, za niedopełnienie tego obowiązku nie jest przewidziana grzywna. Co więcej policjant nie może w takim przypadku zatrzymać prawa jazdy, bowiem działa on na podstawie i w granicach prawa, a w obecnym stanie prawnym, tj. w art. 135 Kodeksu drogowego, nie jest dopuszczone zatrzymanie prawa jazdy za nieprawidłowy adres zamieszkania.

Podsumowując, w żadnym wypadku, z powodu nieprawidłowego adresu zamieszkania, prawo jazdy nie może zostać zatrzymane. Również kierowca nie może zostać ukarany mandatem. Co zatem może zrobić w takiej sytuacji stróż prawa? Może pouczyć kierowcę co do obowiązku zawiadomienia starosty o zmianie adresu zamieszkania.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...