Zakup nowych opon. Co jest ważne dla kierowców? Poziom świadomości rośnie

Zakup nowych opon, opony letnie, Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 / Zakup nowych opon. Co jest ważne dla kierowców? Poziom świadomości rośnie / Materiały prasowe Goodyear

Zakup nowych opon, czyli wyzwanie, przed którym teraz stanie wielu kierujących. Jak dobrać ogumienie do auta? Co liczy się dla prowadzących? Sprawdźmy.

Wymiana opon na letnie i zakup nowych opon. To się łączy

Pogoda staje się coraz mocniej wiosenna. A to oznacza, że kierowcy zaczną szturmować punkty wulkanizacyjne w celu wymiany ogumienia z zimowego na letnie. Oczywiście nie wszyscy posiadają opony letnie. Część kierowców będzie musiała nabyć nowy komplet. Pytanie w tym punkcie zatem brzmi. Na podstawie jakich kryteriów właściciele aut wybierają nowe opony? Już pierwsza informacja brzmi naprawdę dobrze. Aż czterech na pięciu kierowców bierze pod uwagę osiągi opon przy decyzji o zakupie – wynika z badania Ipsos. To pokazuje coraz wyższy poziom świadomości dotyczącej znaczenia ogumienia w pojeździe.

Jak kierowcy wybierają nowe opony? Co się dla nich liczy?

Badanie Ipsos zostało przeprowadzone w 2022 roku i objęło Francję, Niemcy, Włochy, Polskę, Hiszpanię i Wielką Brytanię. Co wykazało? Aż 85 proc. kierowców twierdzi, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie opon zwraca uwagę na ich osiągi. Przeczy to popularnej opinii, że kierowcy nie rozróżniają typów oraz marek opon i traktują je wyłącznie jako części zamienne auta. W skrócie, nie każda opona jest okrągła i czarna. A to jeszcze nie koniec optymistycznie brzmiących wniosków.

73 proc. respondentów uznało, że opony są "niezwykle ważne" lub "ważne", bo przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy (37 proc.), pomagają kontrolować samochód w każdych warunkach pogodowych (16 proc.), poprawiają prowadzenie auta (10 proc.) i pozwalają zaoszczędzić pieniądze na paliwie (8 proc.).

Słowo zrównoważony. To nowy klucz podczas zakupu opon

Wraz z rosnącą popularnością pojazdów elektrycznych w Europie i na świecie, rośnie świadomość kierowców na temat wpływu opon na wydajność tych aut oraz na zrównoważony rozwój. Potwierdzają to wyniki innego badania przeprowadzonego na zlecenie Goodyeara, w którym zapytano konsumentów, jakich cech oczekują oni od opony przystosowanej do jazdy samochodem elektrycznym. Jedna trzecia (31 proc.) odpowiedziała, że preferuje opony o dużej trwałości, 27 proc. szuka opony ekologicznej o niskim wpływie na środowisko, a 18 proc. oczekuje niższego ogólnego hałasu drogowego.

Ważne

Wyniki te dowodzą, że konsumenci preferują opony klasy premium, które oferują doskonałe osiągi w każdych warunkach drogowych, a także efektywność i trwałość.

Kierowcy wymagają od opon więcej niż kiedykolwiek wcześniej, a tendencja do podejmowania bardzo przemyślanych decyzji o zakupie, w których większą uwagę przywiązuje się do technologii i zrównoważonego rozwoju, dowodzi, że opony nie są już tylko zwykłą częścią zamienną w aucie – wyjaśniła Sonia Leneveu, dyrektor marketingu Goodyear ds. opon osobowych w Europie.

I sportowa, i do aut elektrycznych. Letni Goodyear z dobrym wynikiem w teście

Przedstawiciele Goodyear omawiając wyniki obydwu badań, postanowili powołać się na przykład wprost pochodzący z ich gamy modelowej. Mowa o Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6. W tej oponie letniej inżynierowie zastosowali wiele innowacji. Dzięki nim spokojnie można powiedzieć, że jest to bardzo zrównoważona opona. Łączy ona w sobie cechy produktu o wysokich osiągach z właściwościami dopasowanymi do potrzeb pojazdów elektrycznych, które stanowią coraz liczniejszy odsetek na naszych drogach.

Eagle F1 Asymmetric 6 potwierdziła swoje właściwości w teście opon letnich magazynu Auto Bild. Zajęła w nim pierwsze miejsce, pokonując 49 konkurencyjnych modeli. Ponadto otrzymała tytuł "Eco-Master" za wydajność, niskie opory toczenia i pozytywny wpływ na zrównoważony rozwój.

Zobacz także: Opony zimowe

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...