Jak ratować zerwane gwinty?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Zerwany gwint fot. Ryszard Jakubowski
Nadmiar siły, zastosowany przy dokręcaniu śruby lub nakrętki, oraz nieumiejętne ich odkręcanie może zaowocować zniszczeniem gwintu. Co zrobić, by naprawić usterkę?

Zerwany gwint: co zrobić?

W przypadku śrub mocujących różne elementy ratowanie zerwanych gwintów nie ma sensu. Wymienia się taką śrubę razem z nakrętką na inną i problem przestaje istnieć. Gorzej, gdy zerwie się gwint w bloku silnika, obudowie skrzyni biegów lub innej istotnej i drogiej części. Jeżeli jest on w otworze nieprzelotowym, czyli ślepo zakończonym, a średnica współpracującej z nim śruby nie jest krytyczna, można próbować przegwintować go na większy „rozmiar” z typoszeregu. Tak więc zerwany gwint M 5 można przegwintować na M 6, M 6 na M 8, M 8 na M 10 itd. Ocenę czy jest to czynność, która nie przyniesie strat, należy powierzyć komuś doświadczonemu w naprawach pojazdów lub zaprzyjaźnionemu ślusarzowi.

Nie wolno gwintować otworów przelotowych, takich jak służące do dolewania lub zlewania oleju ze skrzyni biegów, otworów do sprawdzania poziomu oleju w skrzyniach biegów i mechanizmach różnicowych (są takie w starszych modelach samochodów), otworów do spuszczania oleju z silnika itp. Powstające podczas gwintowania opiłki po przedostaniu się do wnętrza mogą spowodować poważne uszkodzenia.

Zobacz również: Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów?

Zerwany gwint: jak naprawić?

Śruby i nakrętki, których nie można niczym zastąpić, np. z uwagi na ich specyficzny kształt lub zastosowanie (kontrola poziomu oleju, korki spustowe itp.) można ratować dwojako. Czasem u mechaników można zdobyć tzw śruby i nakrętki nadwymiarowe, których średnica części gwintowanej jest nieco większa, niż w normalnej śrubie. Tak więc gwint nadwymiarowej śruby M – 5 może mieć 5,5 mm, M – 6 – prawie 7 mm itd. Nakrętki nadwymiarowe z kolei mają mniejszą średnicę gwintowanego otworu. Zarówno śruby jak i nakrętki nadwymiarowe mają ten sam skok gwintu co normalne, można więc je więc stosować bez obaw. Wkręcając je trzeba robić to bardzo starannie, z wyczuciem, próbując trafić na resztki zerwanego gwintu. Najlepiej wkręcać je ręcznie, bez kluczy i innych narzędzi, aby czuć pod palcami, czy gwinty śruby i otworu trafiły na siebie. Jeżeli nie trafią, śruba nadwymiarowa może usunąć resztki zerwanego gwintu, powiększając tym samym otwór, a wówczas naprawa może być bardzo kosztowna. Przekonawszy się, że zwoje (nitki) gwintów trafiają na siebie, można dokończyć dokręcanie właściwym narzędziem. Należy robić to jednak z wielkim wyczuciem. Taka regeneracja gwintów nie jest dopuszczalna tam, gdzie śruba pracuje pod dużym obciążeniem, np. mocując poduszki, na których spoczywa silnik.

Zestawy narzędzi do gwintowania można kupić w każdym porządnym sklepie z narzędziami.

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

Zerwany gwint: jak odkręcić?

Innym sposobem ratowania zerwanych gwintów, zwłaszcza w korkach spustowych oleju, jest okręcenie resztek gwintu kilkoma warstwami taśmy teflonowej, stosowanej w uszczelnianiu instalacji gazowych i w hydraulice. Należy przy tym stosować grubszą z dostępnych taśm. Na gwint typowy, czyli prawoskrętny, należy nawijać ją w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Trzeba eksperymentalnie dobrać ilość warstw taśmy teflonowej, tak aby śruba wkręcała się w otwór z wyraźnie wyczuwalnym oporem. Po jej wykręceniu trzeba zmienić taśmę na nową. Stara nie nadaje się do ponownego użytku!

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...