Rowerzysto, czy wiesz, za co możesz dostać mandat?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
Czy można dostać mandat za jazdę na rowerze bez kasku? / shutterstock

Rower i mandaty. Wyższe temperatury sprzyjają zmianie środka lokomocji. Wraz z wiosną na drogach pojawia się zauważalnie więcej rowerzystów. Oprócz kompleksowego przeglądu roweru przed sezonem, warto też przypomnieć sobie najważniejsze przepisy, dotyczące cyklistów i sprawdzić, za co podczas jazdy na dwóch kółkach może grozić mandat. 

Stan techniczny roweru – na co zwracać uwagę

Rower do jazdy powinien być przede wszystkim sprawny, zaleca się serwisować rower dwa razy w roku, przed sezonem i po jego zakończeniu (jeśli nie służy zimą), a przynajmniej raz w roku. Jakie powinno być podstawowe wyposażenie roweru? 

  • co najmniej jeden sprawny hamulec
  • prawidłowe oświetlenie (przód: przynajmniej jedno, białe albo żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym. Tył: przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe oraz przynajmniej jedno świecące ciągle lub migająco)
  • dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy ostrzegawczy
Ważne
Jaki mandat może dostać rowerzysta za nieodpowiedni stan techniczny roweru

Korzystanie z niewłaściwie wyposażonego roweru (zazwyczaj jest to brak oświetlenia) - 50-200 zł

Brak kasku a mandat

Czy cyklista może dostać mandat za jazdę bez kasku? Nie. Jazda w kasku, niestety, nie jest w Polsce obowiązkowa ani określona żadnymi przepisami. Tym niemniej warto do wyposażenia roweru dołączyć taką ochronę. Kask do rekreacyjnej jazdy można kupić już za około 100 zł, należy pamiętać, aby był dobrze dopasowany i zamocowany. 

Po jakich drogach można jeździć rowerem?

Zasady poruszania się rowerzystów po drogach są określone w Ustawie Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r. I tak art. 33. 1. określa, że kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jeśli nie ma takiej drogi, wtedy korzysta z jezdni. Chodnikiem lub inną drogą dla pieszych rowerzysta może jechać tylko wówczas: 

  • gdy ma pod opieką jadącą na rowerze osobę do lat 10
  • gdy nie ma wydzielonego pasa ruchu dla rowerów, chodnik ma szerokość co najmniej 2 m i biegnie wzdłuż drogi, na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h
  • gdy panują niebezpieczne warunki pogodowe na jezdni (np. silny wiatr, ulewa, gołoledź)

Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje na autostradach i drogach ekspresowych. 

Ważne
Za co m.in. można dostać mandat

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić  - 100 zł

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście - 50-500 zł

Jazda bez trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 zł

Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem - 500 zł

Czepianie się innych pojazdów – 100 zł

Karta rowerowa – czy jest obowiązkowa?

Pełnoletni cyklista może poruszać się rowerem bez dodatkowych uprawnień. Dziecko do lat 10 jadące jednośladem musi mieć opiekuna (jeśli nie jest on pełnoletni, zobowiązany jest do posiadania karty rowerowej). Kartą rowerową powinny dysponować dzieci powyżej 10 lat i przed 18 rokiem życia, jeśli chcą poruszać się rowerem. Egzamin na kartę rowerową obejmuje część teoretyczną i praktyczną i zazwyczaj można go zdać w szkole. Karta rowerowa uprawnia również do poruszania się hulajnogą elektryczną czy deskorolką. Jeśli chcemy podróżować rowerem z dzieckiem do lat 7, to powinno być ono przewożone w specjalnym foteliku mocowanym na rowerze lub w montowanej z tyłu przyczepce (pamiętając, aby rower razem z przyczepką nie był dłuższy niż przepisowe 4 metry). 

Ważne
Mandat można dostać za

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku - 50 zł

Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia (czyli brak karty rowerowej w przypadku osoby niepełnoletniej) - 200 zł

Rower i alkohol 

Rowerem, tak jak i każdym innym środkiem transportu, nie powinniśmy kierować po alkoholu. Warto przypomnieć, że rozróżniamy stan po spożyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Czym się różnią?

Stan po użyciu alkoholu jest wtedy, gdy

  • stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila 
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 do 0,25 mg

Stan nietrzeźwości jest wówczas, gdy

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość 
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Ważne
Jaki mandat za jazdę po alkoholu

Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu - 500 zł

Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka - 1000 zł

Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu - 2500 zł

Za co jeszcze rowerzysta może dostać mandat

W jakich innych sytuacjach rowerzyście grozi mandat? Oto kilka przykładów:

  • Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (za wyjątkiem przypadków, w których można jechać chodnikiem) - 50-100 zł
  • Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru - 200 zł
  • Naruszenie przez kierującego rowerem, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - 300 zł
  • Wjazd na autostradę lub drogę ekspresową - 250 zł
  • Wjazd na przejazd kolejowy z zamkniętymi zaporami lub włączoną sygnalizacją świetlną – 2000 zł

Szerokiej drogi!

 

Podstawa prawna: 

Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602 USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2021 r. poz. 2484)

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...