Elementy poprawiające bezpieczeństwo jazdy na motocyklu

Hubert Krawczyk
rozwiń więcej
Elementy poprawiające bezpieczeństwo jazdy na motocyklu / fot. Harley-Davidson / Harley-Davidson
Jazda na motocyklu to nie tylko przyjemność, ale także niebezpieczeństwo. Nigdy nie wiadomo co może wydarzyć się na drodze, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą uchronić nas przed wypadkiem lub uratować nasze zdrowie oraz życie.

Najważniejszy rozsądek i umiejętność przewidywania

Jazda na motocyklu jest z pewnością bardziej skomplikowana niż prowadzenie samochodu. Wymaga ciągłego myślenia, a także całkowitej koncentracji na drodze i jej użytkownikach. Największym zagrożeniem dla motocyklistów są inni użytkownicy dróg, dlatego każdy motocyklista powinien mieć dużą wyobraźnię i umieć przewidzieć sytuacje na drodze. Umiejętność ta jest o tyle ważna, że pozwoli wcześniej podjąć odpowiednie kroki,  aby zapobiec wypadkowi. Należy także pamiętać, że nie ma bezpiecznej prędkość dla motocyklisty ponieważ w razie kolizji, nic go nie chroni poza kaskiem i ubiorem. Każdy jeździec podczas jazdy na dwóch kółkach powinien włączyć nie tylko myślenie, ale też zdrowy rozsądek. Bezmyślne popisywanie się lub ściganie się na publicznych drogach może doprowadzić do tragedii. Jazda na motocyklu to ogromna przyjemność i adrenalina, która wiąże się także z możliwością utraty zdrowia lub życia.

Dobry ubiór to podstawa

Wsiadając na motocykl kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko obrażeń podczas wypadku niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach, dlatego dobry ubiór jest jednym z najważniejszych elementem zapewniających bezpieczeństwo na jednośladzie.  Przy jego dobieraniu nie powinno się oszczędzać, ponieważ od niego często może zależeć nasze życie i zdrowie, a także komfort podróżowania. Warto wybrać strój uszyte ze specjalnych materiałów odpornych na przetarcia, a także wyposażony są w odpowiednie protektory chroniące, kolana, łokcie oraz kręgosłup. Należy pamiętać, że przejażdżka motocyklem „po bułki do sklepu” nie zwalnia nas z obowiązku posiadania kompletnego stroju motocyklowego, bo nigdy nie wiadomo co i kiedy może się wydarzyć.

Jaki kask na motocykl?

Najważniejszym elementem ubioru motocyklowego jest oczywiście kask. Decyduje przede wszystkim nie tylko o komforcie, ale także o bezpieczeństwie motocyklisty w razie wypadku. Kaski tak samo jak motocykle dzieli się na kilka podstawowych typów, a wybór odpowiedniego kasku powinien zależeć przede wszystkim od tego jaki rodzaj motocykla posiadamy. Wyróżnić można cztery podstawowe rodzaje kasku i są to miedzy innymi: otwarte, integralne, szczękowe i off-roadowe. Jeśli chodzi o materiał wykonania kasku, to wybór jest ogromny i zależy od zasobności naszego portfela. Najtańsze kaski wykonane są z plastiku - wyróżnić można termoplastik, ABS  oraz poliwęglan (polikarbon). Skorupy kasków mogą być wykonane również z droższych materiałów zapewniających dużo lepszą jakoś wykonania i bezpieczeństwo. Zaliczyć można do nich wszelkiego rodzaju laminaty takie jak karbon, włókno szklane, kevlar czy mieszaniny kompozytów, będące aktualnie najbardziej zaawansowaną technologią produkcji kasków. Należy jednak odpuścić sobie skorupy wykonane z termoplastiku, a wybrać te z wyższej półki, ponieważ dobry materiał wykonania kasku może uratować nam życie i złagodzić skutki uderzenia w razie wypadku. Przy zakupie kasku, powinniśmy sprawdzić również czy posiada on europejską homologacje ECE R, gwarantującą jego bezpieczeństwo. Zasada jest prosta – im bardziej cenisz swoją głowę, tym lepszy (a często przez to droższy) wybierasz kask.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...