Czy systemy rozpoznawania znaków drogowych działają bezbłędnie?

Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
rozwiń więcej
Czy systemy rozpoznawania znaków drogowych działają bezbłędnie? / Hyundai
Nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwa cała armia systemów bezpieczeństwa i część z nich pełni również role poprawiających komfort podróży. Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do współczesnej motoryzacji. Tak też jest z systemem rozpoznawania znaków drogowych. Czy jest to skuteczny i pomocny układ?

- Pierwsze systemy rozpoznawania znaków drogowych pojawiły się w najdroższych samochodach segmentu premium. Premiery należy doszukiwać się w latach 2010-2011. To dość świeże urządzenie, które wspomaga kierowcę podczas jazdy. Te układy, które spotkamy w najnowszych modelach dość znacząco różnią się od prekursorów. To zdecydowanie przydatny system, który warto, żeby znalazł się na pokładzie naszego samochodu – przekonuje ekspert autotesto.pl

Zobacz też: Przydatne w samochodzie gadżety

Jak już wspominaliśmy na samym początku, współczesne samochody są coraz bardziej naszpikowane technologią, która odpowiada zarówno za bezpieczeństwo, jak i poprawę komfortu podczas podróży.
Standardem jest już wyposażenie samochodów w 6 poduszek powietrznych, układ ABS (odpowiada za zapobieganie blokowaniu kół podczas hamowania), czy ESP (zapobiega poślizgowi) – o reflektorach biksenonowych czy ledowych nie wspominając. Niektóre z układów, które znajdziemy na pokładzie naszego samochodu, mają wspomagać kierowcę podczas podróży. Jednym z nich jest system rozpoznawania znaków drogowych. W porównaniu do pierwszych jego wersji, te obecne są bardzo rozbudowane i dużo skuteczniejsze.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2017

Działanie systemu rozpoznawania znaków drogowych

Obecnie działanie systemu rozpoznawania znaków drogowych opiera się na dwóch rozwiązaniach. Kluczowym elementem pierwszego z nich jest dedykowana kamera, którą umieszcza się w obudowie lusterka wstecznego. Poprzez śledzenie drogi rozpoznaje ona stojące obok drogi znaki i przekazuje informacje do komputera pokładowego, który w błyskawicznym tempie przetwarza otrzymane dane. Następnie stosowna informacja jest wyświetlana kierowcy na desce rozdzielczej. Wszystko na celu pomocy w dokładniejszym rozpoznawaniu znaków przez kierowców.

- Choć rozwój technologii jest znaczący, nie można zapominać, że system rozpoznawania znaków drogowych nie zastąpi myślenia u kierowcy. Największym minusem tego układu jest problem z ograniczeniami, które „z dnia na dzień” pojawią się przy drodze – z powodu remontu, czy pogorszonego stanu nawierzchni. Również kamera nie zawsze wychwyci znak, a nawigacja nie zawsze rozpozna skrzyżowanie, które odwołuje zastosowane ograniczenie. To bardzo pomocny system dla kierowcy, ale od tego ostatniego cały czas wymaga kontroli i wspomnianego już myślenia – przekonuje ekspert autotesto.pl

Drugi sposób, który jest najczęściej stosowany w autach segmentu premium, to połączenie wspomnianej kamery z pokładową nawigacją satelitarną. Dzięki zapisaniu w pamięci elektronicznego przewodnika wszystkich ograniczeń prędkości, kierowca jest na bieżąco informowany o wszelkich ograniczeniach prędkości stosowanych na drogach. Zwłaszcza, że można spotkać już układy, które rozpoznają nie tylko ograniczenie prędkości, ale nawet znaki zakazu wyprzedzania.

System rozpoznawania znaków drogowych wspomoże kierowcę w podróży, jednak cały czas należy podkreślić, że nie jest to układ, któremu można całkowicie zaufać. Trzeba mieć kontrolę nad tym, co się dzieje w samochodzie i na drodze.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...