Jak przeprowadzić wymianę akumulatora na nowy?

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
wymiana akumulatora / Kamil Fraszkiewicz
Gdy temperatura otoczenia zaczyna gwałtownie spadać, w wielu autach zaczynają się problemy z uruchomieniem silnika. Wina najczęściej leży po stronie zużytego akumulatora. Jego wymiana nie jest szczególnie trudna, o ile pamięta się o kilku kluczowych zasadach. Oto praktyczny poradnik jak krok po kroku wymienić akumulator w samochodzie.

Akumulator - jak wymienić go krok po kroku?

Akumulator czyli źródło energii elektrycznej zasilającej poszczególne urządzenia auta, w tym przede wszystkim rozrusznik silnika, jest elementem eksploatacyjnym samochodu. Oznacza to, że ulega normalnemu zużyciu. Przeciętnie jego trwałość sięga 4-5 lat. Gdy akumulator straci swoją sprawność bądź ulegnie uszkodzeniu, wtedy nie jest możliwe uruchomienie silnika bez pomocy drugiego pojazdu. Jeśli zatem podczas porannego rozruchu silnika nie słyszysz ani pracy rozrusznika, ani dźwięku swojego radia jest prawie pewnym, że awarii uległ akumulator (lub ewentualnie ładujący go alternator). Jego wymiana nie jest trudna, dlatego możecie wykonać ją we własnym zakresie.

Zobacz też: Po czym poznać, że akumulator niedługo przestanie działać?

Umiejscowienie akumulatora - nie takie oczywiste!

W pierwszej kolejności należy zlokalizować położenie akumulatora. W większości aut znajduje się on pod przednią maską w okolicach podszybia. Zdarzają się jednak auta, w których umieszczony jest on np. w bagażniku (głównie BMW, Mercedes  i Audi). Jest to efekt walki inżynierów o jak najlepsze rozłożenie masy pojazdu na poszczególnych osiach pojazdu. Ma to poprawić jego zachowanie w trakcie jazdy po zakrętach. Są jednak samochody, takie jak chociażby Audi Q7, w których akumulator umieszczony jest pod fotelem kierowcy!

Akumulator najczęściej umieszczony jest pod przednią maską w okolicy podszybia.

Kamil Fraszkiewicz

Odłączanie klem od akumulatora - zacznij od ujemnego bieguna!

Po odnalezieniu akumulatora należy upewnić się, że auto jest zupełnie wyłączone. Następnie, za pomocą odpowiedniego klucza płaskiego lub oczkowego (najczęściej w rozmiarze 10), należy odkręcić najpierw  klemę od ujemnego bieguna akumulatora (-), a potem od dodatniego (+), unikając zetknięcia ich obu (odpięcie najpierw dodatniego przewodu mogło by doprowadzić do zwarcia). Warto też mieć kluczyki od auta przy sobie, gdyż w niektórych modelach samochodów, odłączenie akumulatora powoduje automatyczne zablokowanie zamków w drzwiach.

Odłączanie klem należy rozpocząć od ujemnego bieguna akumulatora!

Kamil Fraszkiewicz

Zdjęcie blokady akumulatora

Praktycznie każdy akumulator posiada specjalne zapięcie/uchwyt mocujący go w gnieździe, aby w trakcie jazdy ograniczyć jego ruchy. W prezentowanej Hondzie Civic VI klamra zapięta jest na jego szczycie dwoma długimi śrubami, zakończonymi nakrętkami o średnicy 10 mm. To sprawia, że używając tego samego klucza, możemy ją bez problemu zdjąć. Należy uważać, aby klamra lub jej elementy nie wpadły nam do komory silnika.

Klamrę mocującą akumulator w gnieździe najlepiej odkręcić dopiero po odłączeniu klem od akumulatora.

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Sprawdź bezpłatnie kondycję akumulatora

Oczyszczanie klem i właściwe umieszczenie nowego akumulatora

Po wyjęcie starego akumulatora, warto przeczyścić papierem ścierny klamry, zwłaszcza jej wewnętrzne powierzchnie, aby oczyścić je z osadów kwasowych. Następnie należy zdjąć plastikowe zaślepki z obu głowic biegunowych nowego akumulatora i włożyć go w miejsce starej baterii. Ważne jest, aby bieguny nowego akumulatora były po tej samej stronie co w starym (zarówno jeśli mowa o ich położeniu góra-dół jak i lewo-prawo). Gdy znajdzie się on już na miejscu, należy sprawdzić czy stoi stabilnie po czym umocować go za pomocą zaczepu/klamry.

Plastikowe zaślepki umieszczone na biegunach nowego akumulatora należy zdjąć przed podłączeniem klem.

Kamil Fraszkiewicz

Podłączenie nowego akumulatora

Ostatnim krokiem jest podłączenie klem do nowego akumulatora. Czynność tę warto rozpocząć od przykręcenia klemy do dodatniego bieguna (+). Następnie należy przykręcić klemę do ujemnego biegu (-) baterii.

Podłączając nowy akumulator warto rozpocząć od przykręcenia klemy do jego dodatniego bieguna.

Kamil Fraszkiewicz

Gdy nowy akumulator został już zamocowany i podłączony za pomocą klem do instalacji elektrycznej auta, można sprawdzić czy wszystko funkcjonuje jak należy. W tym celu należy podjąć próbę odpalenia silnika. Jeśli wymiana akumulatora na nowy nie przyniesie oczekiwanego rezultatu i jednostka napędowa nadal nie będzie chcieć się uruchomić, problemu należy szukać w samej instalacji elektrycznej pojazdu. Jeśli w trakcie przekręcenia kluczyka zapalają się poszczególne kontrolki na tablicy rozdzielczej, ale silnik nie podejmuje nawet próby startu, wina może leżeć po stronie rozrusznika. Warto pamiętać, że źle działający rozrusznik przyspiesza zużycie akumulatora!

Trwałość akumulatora można zwiększyć!

Zakup nowego akumulatora rozwiązuje problem zasilania energią elektryczną auta na okres około 4-5 lat. Niewłaściwa jego eksploatacja może jednak znacząco skrócić jego żywotność. Jeśli chcesz aby nowy akumulator działał dłużej zwróć uwagę na czynniki, które mogą obniżyć jego trwałość. Wśród tych najbardziej szkodliwych dla niego zalicza się:

  • obciążenie akumulatora zbyt dużymi prądami (na skutek niesprawnego rozrusznika)
  • eksploatowanie akumulatora przy niskim stopniu naładowania (notoryczna jazda na bardzo krótkich dystansach, zbyt duże obciążenie elektryczne sieci, uszkodzony alternator)
  • przeładowywania akumulatora (uszkodzone regulatory napięcia)

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...