Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? / Kamil Fraszkiewicz
Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? Najpierw hamuj!

Sprzęgło jest jednym z koszmarów – i to zarówno dla osób, które dopiero zdobywają umiejętność prowadzenia auta, jak i tych, którzy prawo jazdy już posiadają. Błędy popełnione podczas używania sprzęgła oznaczają nie tylko szarpanie i brak komfortu jazdy, ale też potencjalne usterki. O jakich konkretnie mowa? O spalonym sprzęgle, przeciążonym kole dwumasowym czy nawet uszkodzonej skrzyni biegów. I tak naprawdę każdy z tych scenariuszy wiąże się z kosztem naprawy liczonym raczej w tysiącach niż setkach złotych.

Bo wciśnięcie sprzęgła wydłuża drogę hamowania

No dobrze, zatem jak używać sprzęgła przy hamowaniu? Zasada jest jedna: najpierw należy pojazd dohamować i dopiero wcisnąć sprzęgło – odcinając układ napędowy. Powodów przemawiających za takim scenariuszem jest co najmniej kilka. A pierwszy dotyczy drogi hamowania. Gdy kierowca najpierw wciska sprzęgło, a dopiero hamulec, ewentualnie obydwa pedały jednocześnie, zwiększa dystans potrzebny do wyhamowania pojazdu. Po odcięciu napędu dochodzi bowiem bezwładność, która chwilowo zwiększa prędkość pojazdu.

Najpierw hamulec, potem sprzęgło. Tak mówi ecodriving

Po drugie za tym, aby najpierw hamować i dopiero potem wcisnąć sprzęgło przemawia też... ekologia! Bo metoda ta świetnie wpisuje się w zasady ecodrivingu – mowa o hamowaniu silnikiem. To o tyle ważne, że gdy kierowca hamuje silnikiem, ten silnik nie spala wcale paliwa. Po odcięciu silnika po wciśnięciu sprzęgła paliwo zaczyna już spalać. Po trzecie wciśnięcie sprzęgła maksymalnie późno w czasie hamowania sprawia, że kierowca cały czas ma pole do reakcji. Gdyby na drodze wydarzyło się coś nagłego, układ napędowy jest cały czas podpięty do kół. W efekcie kierowca może np. awaryjnie zwiększyć prędkość w celu ominięcia przeszkody.

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...