Nowe Renault Clio z LPG. Opcja w silniku 1.0 TCe 100

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Nowe Renault Clio z LPG / Materiały prasowe Renault
Nowe Renault Clio ma wszystkie te atrybuty, które są konieczne do odniesienia sukcesu. Dobrze wygląda, jest bogato wyposażone, a do tego występuje w wersji... zasilanej LPG.

Podstawową wersją napędową w nowym Renault Clio jest silnik TCe 100. To 3-cylindrowy motor o pojemności na poziomie 999 cm3 korzystający z wtrysku wielopunktowego, który w ramach wsparcia otrzymał turbosprężarkę. Skutek? Moc sięga 100 koni mechanicznych i jest rozwijana przy 5000 obr./min. Moment obrotowy ma wartość 160 Nm i staje się dostępny dla kierowcy już przy 2750 obr./min. Małolitrażowy benzyniak jest parowany wyłącznie z przekładnią manualną o 5 biegach. Clio TCe 100 jest naprawdę dynamiczne. Przyspieszenie do pierwszej setki zajmuje autu 11,8 sekundy. Prędkość maksymalna sięga z kolei 187 km/h.

Nowe Renault Clio z LPG - oszczędności są oczywiste!

Co ze spalaniem? W cyklu mieszanym auto może zużywać tylko 5,3 litra benzyny - tak przynajmniej wskazuje oficjalna specyfikacja producenta. Czemu zatem ktoś mógłby chcieć wyposażyć benzyniaka w układ LPG? Bo to mimo wszystko generuje oszczędności. Gaz nadal jest bowiem o połowę tańszy od benzyny. Skutek? Pokonanie 100 kilometrów na bezołowiowej kosztuje 26,5 złotego. W przypadku gazu koszt spada do 13,25 złotego. A należy wskazać, że LPG to nie tylko niższe wydatki. LPG to też niewątpliwa ekologia! Samochód korzystający z tego paliwa ma dużo mniej toksyczne spaliny.

W długofalowej eksploatacji oszczędności poczynione na LPG mogą być naprawdę znaczące. Tyle jednak wskazuje nam model idealny. Co się zmienia w wariancie rzeczywistym? Instalacja gazowa nie jest montowana w fabryce - choć nazywa się fabryczną. To układ, który dokłada Renault Polska już w krajowych serwisach autoryzowanych. Silniki nie zawsze przepadają za taką ingerencją. Nadwiślański oddział francuskiej marki chciał mieć zatem pewność, że nie wpłynie drastycznie na jego trwałość. A żeby tak się stało, do sterownika instalacji wprowadzili… systemowy dotrysk benzyny. To oznacza, że układ benzynowy też w pewnym stopniu pracuje w czasie jazdy.

Nowe Renault Clio z LPG - po co stosowany jest dotrysk benzyny?

Dotrysk benzyny ma obniżać temperaturę spalania przy dużym obciążeniu silnika - np. podczas szybkiej jazdy autostradowej, ewentualnie dynamicznej w mieście. A to ma za zadanie chronić tłoki i zawory oraz odciągnąć w czasie moment, w którym konieczny może się okazać generalny remont silnika. Jak jednak wyliczyć generowane w ten sposób straty? Ciężko stworzyć model uniwersalny. Szczególnie że wartość dotrysku w dużej mierze zależy od stylu jazdy, warunków eksploatacyjnych i preferencji kierowcy. Czy zatem LPG jest nadal opłacalne w silniku Renault? Jeżeli ktoś jeździ głównie w mieście lub strefie podmiejskiej, z całą pewnością tak.

Oczywiście instalacja LPG to też pewne niedogodności dla kierowcy i pasażerów. O czym mowa? Dobry przykład dotyczy mniejszej pojemności bagażnika. W Renault Clio polski oddział firmy chciał zredukować tą wadę. W efekcie butla jest umieszczona w miejscu koła zapasowego. To jednak informacja połowicznie dobra. Z jednej strony do dyspozycji podróżujących francuskim hatchbackiem jest pełna pojemność bagażnika na poziomie przeszło 300 litrów. Z drugiej na pokładzie nie ma zapasu. A w tej perspektywie warto pomyśleć o jednej rzeczy. Mowa o ogumieniu umożliwiającym jazdę po przebiciu.

Nowe Renault Clio z LPG - ile kosztuje?

Nowe Renault Clio TCe 100 LPG kosztuje 59 400 złotych. Auto można skonfigurowane wyłącznie w wersji ZEN. Czy to drogo? To dokładnie 10 tysięcy mniej od modelu zasilanego dieslem oraz dokładnie 3 tysiące więcej od wariantu napędzanego benzyniakiem pozbawionym układu LPG. To sprawia, że cena samochodu wydaje się zatem być naprawdę rozsądnie wykalkulowana. Co kupujący otrzymuje w zamian? Standardem jest system automatycznego hamowania w razie wykrycia zagrożenia kolizją, system rozpoznawania znaków drogowych, asystent pasa ruchu, przednie i tylne reflektory LED-owe, czujnik zmierzchu czy manualna klimatyzacja.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...