Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont!

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Opel Insignia I / Materiały prasowe Opel
LPG kojarzy się przede wszystkim z oszczędnościami. Niestety nie zawsze paliwo tańsze o połowę oznacza o połowę mniejsze wydatki. W udowadniają to najgorsze silniki do gazu z naszej listy.

Czemu kierowcy stawiają na LPG? Bo jego cena jest więcej niż atrakcyjna. Jako że gaz kosztuje połowę tego, co należy zapłacić za litr benzyny, do lamusa odsyła nawet oszczędności dokonane podczas eksploatacji pojazdu zasilanego dieslem! Tak, jazda na LPG wymaga wydatku. Kierowca musi zamontować w aucie instalację. Ta zwraca się jednak już po ponad roku od montażu, a później zaczynają się już wyłącznie oszczędności. Tylko czy zawsze? No właśnie nie. Na rynku jest bowiem cała seria silników, które bardzo źle znoszą zasilanie gazem. Dziś przedstawimy pięć najważniejszych.

1.6 Duratec Ti-VCT Ford

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Ford Focus II

Materiały prasowe Ford

Silnik benzynowy 1.6 Duratec Ti-VCT to jednostka zbudowana przez Forda w ramach rodziny Sigma. Motor zasilał m.in. drugą generację modelu Focus i jest popularny na rynku wtórnym. Wolnossący benzyniak oferuje 115 koni mechanicznych. Dzięki temu hatchback osiąga pierwszą setkę w 10,8 sekundy. Niestety silnik nie jest oszczędny. W cyklu miejskim spala mniej więcej 9 - 10 litrów paliwa. Dlatego właściciele Focusów starali się obniżyć koszty eksploatacji, montując instalację LPG. To był jednak spory błąd...

Sam Ford podkreśla, że silnik 1.6 Duratec Ti-VCT ma wrażliwą głowicę. A to oznacza, że jazda na zasilaniu gazowym może prowadzić do szybkiego uszkodzenia jednostki. Przykład? Dochodzi przede wszystkim do przedwczesnego zużycia zaworów. Co gorsze, awaria może wystąpić już przy przebiegu na poziomie 40 - 50 tysięcy kilometrów. Przy normalnym użytkowaniu kierowca pokonuje taki dystans przeciętnie w 2 - 2,5 roku.

Zobacz również: Używany Ford Focus II - wciąż atrakcyjny mimo upływu lat

2.0 K20A6 Honda

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Honda Accord VII

Materiały prasowe Honda

2-litrowa jednostka benzynowa Hondy jest naprawdę udana. Była montowana m.in. w modelu Accord siódmej generacji i oferuje mu dobre osiągi. 155-konny motor rozpędza sedana do pierwszej setki już w 9,1 sekundy. Jak sprawuje się benzyniak? W początkowej fazie produkcji miał pewien problem. Ten dotyczył uszkodzeń wałka rozrządu. Japończycy usuwali jednak usterkę w ramach bezpłatnych napraw, dzięki czemu dziś nie pozostał po niej nawet ślad! Czy jednak silnik nadaje się do LPG? Montaż instalacji gazowej nie jest zalecany...

Tańsze paliwo prowadzi do szybkiego wypalenia gniazd zaworowych w japońskim benzyniaku. A regeneracja głowicy z całą pewnością nie jest tania. Nawet poza ASO jej koszt utrzymuje się w przedziale od jednego do dwóch tysięcy złotych. A usterka - co trzeba z pełną siłą powiedzieć - będzie się powtarzać. Tym samym instalacja LPG raczej nigdy nie zdąży się zwrócić. Co ważne, 2-litrowe warianty jednostki K20A i późniejszy model R20A były też montowane np. w Civicu!

Zobacz również: Używana Honda Accord VII: ładny i dopracowany

1.4 G4FA Hyundai i Kia

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Hyundai i30 II

Materiały prasowe Hyundai

W czystej teorii silnik o pojemności 1.4 litra z rodziny Gamma montowany m.in. w Kii Cee`d II i Hyundaiu i30 II wydaje się idealny do zasilania LPG. Ma wolnossącą konstrukcję, a do tego pośredni wtrysk paliwa typu MPI. Co zatem poszło nie tak? Problem dotyczy przede wszystkim elementów aluminiowej głowicy - tak przynajmniej twierdzą mechanicy pracujący u gazowników. Mniej więcej po 2 - 3 latach jazdy na gazie dochodzi do zużycia zaworów. Skutek? Bardzo wyczuwalnie spada moc, a do tego mocno rośnie zapotrzebowanie na paliwo.

Konieczność przeprowadzenia remontu głowicy nie brzmi optymistycznie. Szczególnie że rachunek u mechanika z pewnością nie będzie niższy niż 1000 złotych. Co gorsze, koszty poniesione przez kierowcę mogą spokojnie zjeść wszystkie oszczędności, które wcześniej wynikały z jazdy na LPG.

Zobacz również: Używany Hyundai i30 (2007 - 2012) - długa droga do niezawodności

1.3 M13A Suzuki

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Suzuki Swift III

Suzuki

Oznaczenie M13A nie brzmi szczególnie popularnie. To jednak symbol silnika benzynowego o 4-cylindrowej głowicy i pojemności 1.3 litra, który był popularny w niezwykle popularnym modelu Suzuki Swift trzeciej generacji. Jednostka ma dość prostą budowę - została wyposażona w 16-zaworową głowicę i zmienne fazy rozrządu. Niestety nawet mało skomplikowana technologia i japoński rodowód nie przygotowały jej na zasilanie LPG. Już po 40 - 50 tysiącach kilometrów jazdy na gazie silnik może wymagać regeneracji głowicy.

Czy problemom silnika 1.3 M13A Suzuki da się zapobiegać? Pewnie nie. Można się starać wyłącznie odciągnąć je w czasie. Pomóc w tym może skrócenie interwału regulacji luzu zaworowego do 20 tysięcy kilometrów. Poza tym kierowca powinien pamiętać o stosowaniu specjalnego lubryfikatora.

Zobacz również: Używane Suzuki Swift: japoński pantofelek

1.8 Z18XER Opel

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Opel Insignia I

Materiały prasowe Opel

Trzecia generacja rodziny benzynowych silników Opla zadebiutowała w roku 2005. Mimo wszystko jednostka o pojemności 1.8 litra dopiero w roku 2009 trafiła pod maską pierwszej generacji Insignii. Na pierwszy rzut oka silnik idealnie nadaje się do zasilania LPG. Ma 4-cylindrową głowicę, wolnossącą konstrukcję i optymalną moc na poziomie 140 koni mechanicznych. Kolejne modernizacje - a w tym pewnie oszczędności materiałowe - sprawiły jednak, że o ile motory pierwszej generacji dzielnie znosiły gaz, o tyle w tym przypadku tańsze paliwo nie sprawdza się.

Zobacz również: Używany Opel Insignia - czy warto?

Czemu konstrukcja 1.8 Z18XER Opel trafiła na listę Top 5: Najgorsze silniki do gazu? Specjaliści z rynku LPG - w tym chociażby inżynierowie firmy Prins - twierdzą, że przez ryzyko szybkiego uszkodzenia zaworów. A w takim przypadku koniecznością stanie się kosztowny remont głowicy. Na szczęście Insignia 1.8 przy delikatnej jeździe potrafi być oszczędna. Bardziej od LPG zalecamy zatem eco-driving.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...