Jak przygotować samochód do wiosny? 5 najważniejszych porad

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Jak przygotować samochód do wiosny? 5 najważniejszych porad / Materiały prasowe Würth Polska
Jak przygotować samochód do wiosny? To pytanie, które z pewnością zaczyna się tlić w głowach kierowców. Oto 5 najważniejszych porad.

Jak przygotować samochód do wiosny? To pytanie na teraz!

Pogoda ewidentnie zmienia się. Coraz chętniej na niebie pojawia się słońce, a temperatury wyraźnie rosną. Jak przygotować samochód do wiosny? To pytanie, które zadaje sobie obecnie wielu kierowców. I co ważne, odpowiedzią na nie jest nie tylko wymiana ogumienia na letnie. To tak naprawdę początek zabiegów, o których powinien pamiętać kierowca.

Jak przygotować samochód do wiosny? Po pierwsze nadwozie.

Zima jest wymagającym okresem dla samochodu. Piach sypany na drogi może uszkadzać lakier, a sól przedostawać się do blach i inicjować procesy korozyjne. Dlatego jedną z pierwszych czynności, które powinniśmy zrobić po ustąpieniu śniegów i mrozów, jest dokładne umycie oraz sprawdzenie lakieru. W sytuacji, w której kierowca nie znajdzie większych uszkodzeń, na myciu i kontroli może poprzestać. Wszelkimi uszkodzeniami należy jednak zająć się na bieżąco, żeby nie dopuścić do pojawienia się rdzy.

Po zimie, wraz ze sprawdzeniem karoserii samochodu, przyjrzyjmy się również komorze silnika i znajdującym się tam gumowym elementom. To też dobra okazja na skontrolowanie stanu płynów eksploatacyjnych. Chodzi tu w szczególności o olej silnikowy oraz płyn chłodniczy i hamulcowy – tłumaczy Krzysztof Wyszyński, Product Manager Würth Polska.

Jakie wycieraczki samochodowe

Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jak dbać o posiadane już?

Materiały prasowe Würth Polska

Jak przygotować auto na wiosnę? Po drugie zawieszenie i koła.

Zima jest wymagająca nie tylko dla nadwozia, ale i zawieszenia. Dlatego na wiosnę warto pojechać autem na ścieżkę diagnostyczną. W czasie badania mechanik sprawdzi stan poszczególnych elementów zawieszenia, ale też geometrię kół. To pozwoli na wczesne wykrycie usterek oraz poprawienie komfortu jazdy i właściwości jezdnych pojazdu.

Jeżeli o podwoziu już mowa, warto też skupić uwagę na oponach zimowych zdemontowanych u wulkanizatora. Zdjęte zimowe ogumienie warto zakonserwować pianką, która poprawi jego wygląd, ochroni przed promieniowaniem UV oraz pomoże przeciwdziałać spękaniu spowodowanemu upływem czasu. Wystarczy rozpylić preparat na boczną powierzchnię opony i poczekać, aż wyschnie – mówi Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.

Co wymienić w aucie na wiosnę? Kluczowe są wycieraczki!

Podczas jazdy nic nie jest tak ważne, jak widoczność. Szczególnie wiosną, gdy mogą się pojawiać częste i intensywne opady deszczu. A w tej kwestii szczególnego znaczenia nabierają wycieraczki. Wycieraczki, które po zimie mogą mieć zużyte pióra. Na co zwrócić uwagę? Na poszarpaną powierzchnię gumy, pozostające na szybie smugi czy dźwięk przypominający trzeszczenie. Koniec mrozów jest też momentem, kiedy możemy wrócić do korzystania z letniego płynu do spryskiwaczy. Warto zadbać o zalanie nim zbiorniczka w pojeździe.

Jak przygotować samochód do wiosny

Jak przygotować samochód do wiosny? 5 najważniejszych porad

Materiały prasowe Würth Polska

Jak przygotować samochód do wiosny? Po czwarte klimatyzacja.

Specjaliści z rynku motoryzacyjnego nie mają żadnych wątpliwości. Klimatyzację najlepiej dezynfekować dwa razy w roku: zarówno wiosną, jak i jesienią. Procedura jest stosunkowo tania do wykonania. Jej cena w mniejszym mieście często nie przekracza 100 zł. Poza tym czyszczenie czy też dezynfekcja klimatyzacji wymaga również obligatoryjnej wymiany filtra kabinowego.

Prawidłowo przeprowadzony proces dezynfekcji powinien również obejmować dokładne czyszczenie parownika oraz wymianę filtra kabinowego. To elementy, na których szybko namnażają się drobnoustroje, dlatego należy im poświęcić szczególną uwagę. Pozostawienie niewymienionego filtra kabinowego oznacza, że usługi nie wykonano poprawnie, ponieważ układ klimatyzacji nie został w całości zdezynfekowany – dodaje Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.

Jak przygotować samochód na wiosnę i lato? Po piąte wnętrze.

Ostatnią z odpowiedzi na pytanie jak przygotować samochód do wiosny, są porządki w kabinie pasażerskiej. Odkurzanie i pranie dywaników to podstawa, ale ważne jest też stosowanie właściwej pianki do tapicerki tekstylnej i tworzyw sztucznych. Taki środek czyszczący do pojazdów szybko upora się z zabrudzeniami. Taki zabieg wykonać samemu czy zlecić usługę specjalistycznemu warsztatowi? To zależy...

Choć samodzielne czyszczenie samochodu jest tańsze, a dla części kierowców stanowi wręcz formę relaksu, to należy rozważyć oddanie pojazdu w ręce fachowców. Profesjonaliści od auto detailingu, dzięki posiadaniu całej gamy kosmetyków do samochodu, nie tylko pozbędą się brudu, ale i zabezpieczą ważne powierzchnie, w tym tworzywa sztuczne, gumę, skórę czy alcantarę. Warto im zaufać, bo właściwie zakonserwowane wnętrze wolniej ulega zużyciu, a to pozwala przez długi czas zachować jego dobry wygląd – wyjaśnia Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.

Moto
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?
17 maja 2024

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

pokaż więcej
Proszę czekać...